REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jeden klik i twój komputer działa szybciej. Microsoft udostępnił kapitalne narzędzie

W sklepie Microsoft Store dostępna jest oficjalna aplikacja, której celem jest poprawa wydajności i sprawności komputera. Wystarczy jedno kliknięcie, a nasz pecet zostanie zoptymalizowany.

09.02.2024
12:24
Windows 11 Łącze z telefonem
REKLAMA

Pod koniec 2022 r. Microsoft udostępnił narzędzie Microsoft PC Manager. Problem jednak w tym, że rozwiązanie… było dostępne wyłącznie na rynku chińskim i to jeszcze w fazie publicznej bety. Nie każdy mógł z niego skorzystać, jednak Microsoft wreszcie postanowił udostępnić aplikację także w Polsce. Chociaż jeszcze nie wszystkim, ale być może będziesz mógł (mogła) zainstalować oprogramowanie na swoim komputerze.

REKLAMA

Klikasz jeden guzik i komputer śmiga jak nowy. Czym jest Microsoft PC Manager?

Jeśli mieliście okazję korzystać z programu CCleaner, to dobrze będziecie wiedzieć, czym jest nowy PC Manager. To bardzo podobne oprogramowanie, które ma za zadanie w łatwy sposób zoptymalizować nasz komputer osobisty z Windowsem, eliminując konieczność ręcznego czyszczenia plików w najróżniejszych zakamarkach systemu.

Wielu użytkowników może jednak nie do końca ufać oprogramowaniu firm trzecich, natomiast sytuacja wygląda inaczej w przypadku oficjalnych programów. Microsoft udostępnił PC Manager, który jednym guzikiem optymalizuje komputer.

To bardzo prosta aplikacja, która koncentruje wszystkie opcje związane z optymalizacją systemu w jednym miejscu – mamy tutaj funkcję PC Boost, która czyści m.in. pamięć operacyjną, pliki tymczasowe (np. związane z przeglądarką), jednocześnie podnosząc wydajność. Dodatkowo dostępna jest opcja System Protection, połączoną z usługą Zabezpieczenia Windows oraz Windows Update. Dzięki aktualizacjom pozwala m.in. szybko ustawić domyślną przeglądarkę, ale także zablokować irytujące pop-upy. Nie brakuje też menedżera dysku, który wykonuje skanowanie i czyszczenie niepotrzebnych plików – m.in. pozostałości po instalacji sterowników.

Gdyby tego było mało, aplikacja umożliwia szybkie wyłączenia aplikacji autostartu czy usuwanie rzadko używane aplikacji. PC Manager zawiera wbudowany Toolbox – pływający przybornik, który zapewnia szybki dostęp do kalkulatora, zrzutu ekranu czy innych przydatnych narzędzi.

Aplikacja dostępna dla (prawie) wszystkich

Microsoft PC Manager wydaje się naprawdę prosty i przydatny, i tak naprawdę (prawie) każdy może go zainstalować. Wymogiem jest Windows 10 w wersji 19042.0 działający na komputerze x86 lub ARM64. Aplikacja jest dostępna w sklepie Microsoft Store, jednak niektórzy zgłaszają (m.in. portal Centrum XP), że jak na razie nie wszyscy mogą go zainstalować.

Osobiście korzystam z Windowsa 11 Pro i bez problemu zainstalowałem oprogramowanie na swoim komputerze, więc wydaje się, że rozwiązanie jest powoli udostępniane dla użytkowników z Polski. Aplikacja jest warta instalacji na naszym komputerze – szczególnie jeśli korzysta się z komputera lub laptopa o słabszej konfiguracji.

REKLAMA

Więcej o systemie operacyjnym Microsoft Windows przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA