REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Kugelpanzer to jeden z najbardziej niezwykłych czołgów w historii. Wygląda jak kula

Podczas II wojny światowej Niemcy zbudowali niesamowity pojazd, który wyglądał jak wielka metalowa kula. Nazywano go Kugelpanzerem, co oznacza "kulisty czołg". Był to jeden z najbardziej tajemniczych i niezwykłych wynalazków w historii wojskowości.

01.01.2024
14:39
Kugelpanzer
REKLAMA

Kugelpanzer to niezwykły wynalazek, który zaskakuje swoim kształtem i przeznaczeniem. Był to prawdopodobnie jednoosobowy pojazd zwiadowczy, który miał służyć do rozpoznania terenu i przekazywania informacji. Nie wiadomo, kto i kiedy go zaprojektował i zbudował, ani jak i gdzie był używany. Jego historia jest pełna niewiadomych i spekulacji.

Kugelpanzer był jednoosobowym pojazdem opancerzonym, który do dzisiaj budzi zainteresowanie swoim niezwykłym wyglądem. Składał się z centralnej cylindrycznej kabiny z wizjerem i włazem oraz dwóch obracających się półkul, które stanowiły boczne ściany pojazdu. Te były napędzane przez jednocylindrowy silnik dwusuwowy, który umożliwiał pojazdowi osiągnąć prędkość około 8 km/h.

REKLAMA

Na tylnej części pojazdu znajdowało się małe kierowalne koło, które służyło do zmiany kierunku jazdy i stabilizacji pojazdu. Kugelpanzer miał zaledwie 1,7 m długości, 1,5 m wysokości i ważył 1,8 t. Jego pancerz miał grubość zaledwie 5 mm, co oznaczało, że nie był odporny na ostrzał z broni większego kalibru.

Jak powstał Kugelpanzer?

Co ciekawe, nie wiadomo dokładnie, kto i kiedy zaprojektował i zbudował Kugelpanzer. Uważa się, że był to produkt firmy Krupp, znanej z produkcji ciężkiej broni i sprzętu wojskowego dla III Rzeszy. Niektórzy twierdzą, że Kugelpanzer był inspirowany wcześniejszymi projektami kulistych pojazdów, takimi jak Treffas-Wagen z czasów I wojny światowej lub Tumbleweed tank z 1936 r., zaprojektowany przez amerykańskiego wynalazcę A.J. Richardsona. Jednak nie ma dowodów na to, że te projekty miały wpływ na Kugelpanzer.

Kugelpanzer w Muzeum Czołgów w Kubince. Fot. Morpheios Melas, CC BY 2.5

Do czego służył Kugelpanzer?

Również nie wiadomo, do jakiego celu był przeznaczony Kugelpanzer. Najbardziej prawdopodobną teorią jest to, że był to pojazd zwiadowczy, który miał służyć do rozpoznania terenu i przekazywania informacji.

Możliwe, że był wyposażony w radiostację lub inną formę łączności. Nie wiadomo, czy Kugelpanzer był uzbrojony, ale jeśli tak, to prawdopodobnie był to karabin maszynowy, taki jak MG 34 lub MG 42, zamontowany tuż pod wizjerem. Nie ma jednak żadnych śladów po takim uzbrojeniu na zachowanym egzemplarzu.

Więcej o niezwykłych pojazdach wojskowych przeczytasz na Spider`s Web:

Co się stało z Kugelpanzerem?

Największą zagadką jest to, jak i gdzie Kugelpanzer został użyty. Wiadomo, że tylko jeden egzemplarz tego pojazdu przetrwał do dziś. Został on zdobyty przez Armię Czerwoną w 1945 r., prawdopodobnie w Mandżurii. Nie ma jednak żadnych dowodów na to, że Kugelpanzer brał udział w jakichkolwiek działaniach bojowych. Niektórzy spekulują, że Kugelpanzer został wysłany do Japonii jako część programu wymiany technologii między Niemcami a Japonią, i że był używany przez Armię Kwantuńską.

Kugelpanzer w Muzeum Czołgów w Kubince. Fot. Morpheios Melas, CC BY 2.5
REKLAMA

Obecnie Kugelpanzer znajduje się w Muzeum Czołgów w Kubince pod Moskwą, gdzie jest eksponowany jako "eksponat nr 37". Jego oryginalny oliwkowo-zielony kolor został pokryty szarą farbą, a jego wnętrze zostało całkowicie usunięte.

Nie wiadomo, z jakiego materiału jest zrobiony Kugelpanzer, ani jak działał jego mechanizm napędowy. Rosjanie nie pozwalają na żadne badania ani próbki metalu z tego pojazdu. Kugelpanzer pozostaje więc jedną z największych tajemnic w historii wojskowej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA