REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos /
  5. Militaria

Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX wystrzeli tajny wojskowy prom kosmiczny X-37B

Trwa odliczanie przed siódmym lotem bezzałogowego statku kosmicznego X-37B, który jest częścią programu Sił Kosmicznych USA. Start był już kilkakrotnie przekładany z powodu złych warunków pogodowych, ale teraz wszystko wskazuje na to, że X-37B w końcu trafi na orbitę.

28.12.2023
19:11
Rakieta Falcon Heavy firmy SpaceX wystrzeli tajny wojskowy prom kosmiczny X-37B
REKLAMA

Co to jest X-37B?

REKLAMA

Boeing X-37B to mały, zrobotyzowany statek kosmiczny, który wygląda trochę jak miniaturowy wahadłowiec. Jest zdolny do startu na rakiecie nośnej, orbitowania wokół Ziemi przez długi czas i lądowania na pasie startowym jak samolot. X-37B ma około 9 m długości, 4,5 m rozpiętości skrzydeł i waży około 5 t. W środku ma niewielką ładownię, w której może przenosić różne ładunki i urządzenia.

X-37B jest częścią tajnego programu Sił Kosmicznych USA, który ma na celu testowanie nowych technologii i możliwości w przestrzeni kosmicznej. Nie wiadomo dokładnie, co robi statek na orbicie i jakie ma zadania, ale wiadomo, że potrafi zmieniać swoją wysokość i położenie, unikać śledzenia i wykonywać manewry. Niektórzy spekulują, że X-37B może służyć do szpiegowania, naprawy lub zniszczenia satelitów, przenoszenia broni lub innych celów wojskowych.

Jakie są poprzednie misje X-37B?

X-37B został zaprojektowany przez firmę Boeing na podstawie wcześniejszego projektu NASA z lat 90. Pierwszy lot X-37B odbył się w 2010 r. i trwał 224 dni. Od tego czasu statek wykonał jeszcze pięć misji, z których każda była dłuższa od poprzedniej. Najdłuższa misja trwała aż 779 dni i zakończyła się w październiku 2019 r. Łącznie X-37B spędził w kosmosie ponad 3000 dni, co jest rekordem dla bezzałogowych statków kosmicznych.

W trakcie swoich misji X-37B wykonywał różne eksperymenty i testy, które nie są ujawniane publicznie. Wiadomo jednak, że na pokładzie statku znajdowały się między innymi: mały satelita, który został uwolniony na orbicie, system napędowy oparty na silniku jonowym, panel solarny do produkcji energii elektrycznej, materiały do badań wpływu promieniowania kosmicznego, próbki roślin i gleby, a nawet flaga USA i bibułki z logo Sił Kosmicznych.

Więcej interesujących wiadomości o tym co wojsko robi na orbicie znajdziesz na Spider`s Web:

Co czeka X-37B w siódmej misji?

Siódma misja X-37B ma się rozpocząć jeszcze dziś (czwartek, 28 grudnia), oczywiście jeśli pogoda na to pozwoli. Start ma nastąpić z bazy Cape Canaveral na Florydzie, przy użyciu rakiety Falcon Heavy firmy SpaceX. Będzie to pierwszy raz, gdy X-37B będzie korzystał z tej rakiety, która jest obecnie najpotężniejszą na świecie. Poprzednio X-37B startował na rakietach Atlas V.

Nie wiadomo, jak długo potrwa siódma misja X-37B, ani co dokładnie będzie robił statek na orbicie. Nieoficjalnie mówi się, że na pokładzie znajduje się sensor do wykrywania i śledzenia rakiet balistycznych, który ma poprawić obronę przeciwrakietową USA, oraz sprzęt do eksperymentu z komunikacją laserową, który ma zwiększyć szybkość i bezpieczeństwo przesyłania danych z kosmosu na Ziemię.

Dlaczego X-37B jest tak ważny?

REKLAMA

X-37B jest jednym z najbardziej zaawansowanych i tajemniczych projektów kosmicznych na świecie. Pokazuje on, że USA ma duże ambicje i możliwości w przestrzeni kosmicznej, która jest coraz bardziej zatłoczona i konkurencyjna. X-37B może być używany do wielu celów, zarówno cywilnych, jak i wojskowych, i stanowi ważny element strategii kosmicznej USA.

X-37B jest też przykładem innowacyjności i współpracy między różnymi podmiotami. Statek jest wynikiem współpracy między NASA, Siłami Kosmicznymi, Departamentem Obrony, firmą Boeing i innymi partnerami. X-37B korzysta też z różnych platform startowych, takich jak rakiety Atlas V i Falcon Heavy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA