REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Najlepsze laptopy 2023 r. Te, które dostały konkretnego kopa

Rok, który właśnie zbliża się do końca przyniósł na laptopowym rynku wiele zmian. Który z producentów stworzył najlepsze podzespoły do przenośnych komputerów? Oto najlepsze laptopy 2023.

26.12.2023
14:24
Najlepsze laptopy 2023 r. Te, które dostały konkretnego kopa
REKLAMA

Jeśli chodzi o kwestię laptopów to w 2023 roku z pewnością nudy nie było. Producenci najważniejszych podzespołów jak procesory i układy graficzne dowieźli co trzeba, a jeśli chodzi o inne rzeczy, to również narzekać nie było można.

REKLAMA

Żeby daleko nie szukać - na rynku pojawiło się coraz więcej laptopów z ekranami OLED i zadebiutowały modele z z podświetleniem mini LED (co powiecie na ekran w laptopie o jasności 1000 nitów?). Było też sporo eksperymentów - łączenia funkcjonalności laptopów z tabletami (ASUS ROG Flow Z13-ACRNM), czy składanych ekranów (LG Gram Fold).

Jeśli chodzi o podzespoły to już na początku roku dostaliśmy 13-tą generacja procesorów Intel Core (Raptor Lake), NVIDIA ostro dorzuciła do pieca prezentując laptopowe wersje układów Ada Lovelace (GeForce RTX serii 4000), a firma AMD zaprezentowała mobilne wersje procesorów dla graczy z pamięcią 3D V-Cache. Intel rzutem na taśmę zdążył w tym roku również zaprezentować Core Ultra (Meteor Lake), ale większego wysypu modeli należy spodziewać się już w 2024 roku. Obaj procesorowi giganci zaprezentowali więc modele z dedykowanymi jednostkami NPU do obliczeń AI. Która z tych nowości okazała się najważniejsza?

Najlepsze podzespoły w laptopach 2023 roku

Nie skupiliśmy się na konkretnych modelach laptopów danych firm, ale tym, co kryje się w ich wnętrzu. Takie detale jak rodzaj obudowy, ekran, czy inne funkcjonalności zależą od indywidualnych potrzeb. Nie ukrywajmy również, że wybór laptopa firmy A lub B często podyktowany jest tym... który z nich w momencie kupna jest w promocji.

NVIDIA GeForce RTX 4000 dla laptopów - ACER Predator Triton 17X PTX17-71-963R

ACER Predator Triton 17X z GeForce RTX 4090 - swoje kosztuje, ale nikt nie będzie narzekał na wydajność

Topowe układy GeForce RTX serii 4000 dla laptopów okazały się strzałem w dziesiątkę. Wydajność zwłaszcza modelu RTX 4090 po prostu wbija w ziemię, chociaż oczywiście układ ten nie ma wiele wspólnego z potężną kartą desktop o tym samym oznaczeniu. Również GeForce RTX 4080 robi naprawdę pozytywne wrażenie - a i cena jest przyjemniejsza dla kieszeni.

Sprawdź ceny
ACER Predator Triton 17X PTX17-71-963R

Po prawdzie poniżej 4080-tki wydajność robi się nieco rozczarowująca (porównując do poprzedniej generacji), ale sytuacje ratują takie technologie jak DLSS 3 (z generatorem klatek). To rozwiązanie doskonale sprawdza się w laptopach i w końcu pozwala na pełne wykorzystanie ekranów o wysokim odświeżaniu.

AMD Ryzen z pamięcią 3D V-Cache - ASUS ROG Strix SCAR 17 X3D (2023) G733

ASUS ROG Strix SCAR 17 X3D (2023) G733 - niesamowita maszyna dla graczy z nowym procesorem AMD

Procesory AMD Ryzen z pamięciami 3D V-Cache doskonale sprawdzają się w grach. W przypadku desktopów mamy do czynienia choćby z Ryzen 7 5800X3D (AM4), czy 7800X3D (AM5).

Laptopowy procesor AMD Ryzen 9 7945HX3D pokazał się z bardzo mocnej strony, bez żadnych kompleksów rywalizując w grach z najwydajniejszymi jednostkami Intela. Jeśli marzy ci się bezkompromisowe granie na laptopie, to z pewnością warto byś rozważył wybór modeli z tym procesorem AMD.

AMD Phoenix (Ryzen 7040HS) - ASUS TUF Gaming A15 FA507XI-LP013W

Wprowadzenie do laptopowych procesorów pamięci 3D V-Cache nie było jedyną nowością, jaką zaprezentowała firma AMD w tym roku. Procesory AMD Phoenix, to nie tylko udane rdzenie Zen 4 i wydajna zintegrowana grafika Radeon serii 700M, ale również dedykowane rdzenie do obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Sprawdź ceny
ASUS TUF Gaming A15 FA507XI-LP013W

Intel Core Ultra (Meteor Lake) - MSI Prestige 16 AI

Rok prawie się kończy, ale na rynku zdążyły pojawić się pierwsze laptopy wyposażone w nowe procesory Core o oznaczeniu Ultra.

MSI Prestige 16 AI z Intel Meteor Lake

13-ta generacja Core była udanym ulepszeniem generacji 12-tej i oferowała między innymi dodatkowe energooszczędne rdzenie, które świetnie sprawdzają się zwłaszcza w przypadku laptopów. Dopiero jednak Core Ultra wprowadza bardziej istotne nowości, w tym - jakżeby inaczej - dedykowane rdzenie do obliczeń AI oraz znacznie wydajniejszą zintegrowaną grafikę.

Sprawdź ceny
MSI Prestige 16 AI

Pierwsze testy pokazują, że nowe zintegrowane układy graficzne Intela mogą uzyskać wyniki zbliżone (bądź lepsze) do najmocniejszych zintegrowanych grafik AMD (np. Radeona 780M). Ten pojedynek zapowiada się naprawdę ciekawie.

Zobacz inne artykuły o laptopach na łamach Spider's Web:

Najlepszy laptop 2023 r. ma w środku...

Nie wiadomo jeszcze ile znaczyć będą układy NPU (dedykowane rdzenie do AI) w CPU i który z producentów okaże się lepszy w tym zakresie. Fajnie, że AMD walczy z Intelem w tym segmencie za pomocą procesorów X3D, które doskonale radzą sobie w grach. To jednak ani AMD, ani Intel nie jest tutaj zwycięzcą.

REKLAMA

Moim skromnym zdaniem w tym roku to... NVIDIA dostarczyła najważniejsze podzespoły do laptopów w postaci układów GeForce RTX serii 4000. To one sprawiły, że możliwości przenośnych komputerów wystrzeliły w górę (zwłaszcza jeśli mowa o topowych układach) - nie tylko pod względem gier (DLSS 3 z generatorem klatek robi robotę), ale i bardziej poważnych zastosowań. Rdzenie Tensor i RT jak najbardziej można zaprząc do profesjonalnej pracy.

Dominacja NVIDII w segmencie laptopowych układów graficznych stała się supremacją. Najlepsze laptopy 2023 roku wyposażone są w układy GeForce RTX serii 4000. Jeśli zaś nie potrzebujemy dedykowanego układu graficznego to świetnie sprawdzą się zarówno modele z Intel Core Ultra, jak i AMD Phoenix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA