REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Jak oszczędzać prąd? Oto porady zarządzających największymi miastami

Dobijające ceny prądu skłaniają coraz więcej osób do poszukiwania oszczędności. Energetyczne zaciskanie pasa dotyczy jednak nie tylko domowych budżetów. Podobnie postępują firmy i samorządy. Jak miasta oszczędzają energię?

11.12.2023
12:13
Czy żarówki LED można często włączać? Wpływ na pobór prądu
REKLAMA

Szukając sposobów na oszczędzanie energii elektrycznej, warto czasem popatrzeć, jak robią to inni. Miasta, podobnie jak my wszyscy, stanęły przed nie lada wyzwaniem, gdy ceny energii wystrzeliły w kosmos. Samorządy w całej Polsce wprowadzają więc różne działania prowadzące do oszczędzania energii elektrycznej używanej do oświetlenia ulic. Chcąc poznać skalę i rodzaje wdrażanych ograniczeń na terenie miast w naszym kraju, Związek Miast Polskich przeprowadził krótką ankietę na ten temat. Wnioski z niej płynące mogą być przydatne i dla nas.

REKLAMA

Więcej o nowych sposobach oszczędzania energii przeczytasz na Spider's Web:

Spośród 103 miast członkowskich ZMP, które odpowiedziały na pytania, aż 101 podjęło różne działania oszczędnościowe. Jest to reakcja na wyższe koszty energii, które wpływają negatywnie na budżety samorządów. Oszczędzanie energii stało się więc powszechne i masowe. Jeśli jeszcze tego nie robisz, nie zwlekaj. Mówimy w końcu o realnych pieniądzach.

Tak na oświetleniu oszczędzają miasta

Najpopularniejszy sposób oszczędzania przez miasta wydaje się jednocześnie najprostszy, choć wiąże się z pewnymi inwestycjami. Najwięcej miast, bo aż 70 proc. zastąpiło bowiem stare żarówki oświetlenia ulicznego diodami LED. Takie rozwiązanie zużywa dużo mniej prądu i jeśli dużo korzystamy z oświetlenia w domu, zagwarantuje nam spore obniżenie rachunków.

Kolejny sposób to redukcja mocy oświetlenia w godzinach nocnych. Korzysta z niego połowa miast w Polsce. By zmniejszyć rachunki, 31 proc. samorządów opóźnia włączanie oświetlenia wieczorem i przyspiesza wyłączanie oświetlenia rano. Wśród innych działań, uczestnicy badania wskazywali jeszcze m.in.: wprowadzenie systemu umożliwiającego zdalne sterowanie oświetleniem czy montaż zegarów zintegrowanych z czujnikiem zmierzchu.

Warto stosować kilka sposobów oszczędzania

REKLAMA

Inny ważny wniosek płynący dla nas z ankiety to fakt, że coraz więcej miast decyduje się na strategię oszczędzania prądu, co oznacza, że stosuje kilka metod i sposobów zmniejszenia zużycia energii. Być może powinniśmy rozważyć takie postępowanie w naszych domach oraz mieszkaniach?

Miasta zaznaczały średnio trzy różne działania, a to oznacza, że władze lokalne podejmują równolegle kilka różnych czynności, aby zminimalizować koszty związane z oświetleniem ulicznym. Obejmują one zmiany w technologii oświetleniowej, zarządzaniu zużyciem energii lub optymalizacji systemów oświetlenia. Warto zwrócić uwagę, że Władysławowo podjęło aż 7 różnych działań, a dwa miasta - Kruszwica i Wejherowo – sześć. To pokazuje ich bardziej zaawansowane podejście do oszczędzania energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA