REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Z lupą będziesz szukać różnic między nowymi iPhone’ami. Apple zmienia swoją strategię

Nowe doniesienia sugerują, że w następnym roku nie będzie gorszych i lepszych iPhone'ów. Apple zamierza zapewnić identyczną wydajność we wszystkich modelach, zmieniając podejście, które przyjął kilka lat temu.

21.12.2023
16:39
Z lupą będziesz szukać różnic między nowymi iPhone’ami. Apple zmienia swoją strategię
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu, kupując przykładowo iPhone'a 11, podstawowy model oferował identyczny procesor jak bardziej zaawansowana wersja Pro. Od serii iPhone'a 14 producent wprowadził politykę, że tylko modele Pro otrzymują najnowszy procesor –  podstawowy 14 oferował układ z iPhone'a 13. W przyszłym roku Apple może zrobić powrót do przeszłości.

REKLAMA

iPhone 16 i iPhone 16 Pro nie będą się od siebie różnić. Jeśli chodzi o wydajność

Do sieci trafiły informacje na temat wczesnej wersji iOS 18, a dokładniej fragmenty kodu źródłowego nadchodzącego systemu operacyjnego, co ujawnił serwis MacRumors. System ma nazwę kodową Crystal i w kodzie znaleziono wzmianki o czterech niewydanych jeszcze modelach iPhone'ów – są to najprawdopodobniej nadchodzące iPhone'y 16, których premiera spodziewana jest na jesień 2024 roku.

Każdy z urządzeń ma swoją nazwę kodową: D47 - iPhone 16, D48 – iPhone 16 Plus, D93 – iPhone 16 Pro oraz D94 – iPhone 16 Pro Max. Wcześniej pojawiały się plotki, sugerujące, że Apple miał pracować nad modelem iPhone'a z dopiskiem Ultra. Te doniesienia są powtarzane już od ubiegłego roku. Według nieoficjalnych informacji, najwyższy model iPhone 15 miał mieć taką nazwę, jednak ostatecznie pojawił się Pro Max, jak w ubiegłych latach. Zawsze jest szansa, że Apple obok modelu Pro Max pokaże piąty model, choć wycieki jeszcze nie zawierają takich informacji.

Gdyby tego jednak było mało, fragment kodu źródłowego systemu operacyjnego iOS 18 we wczesnej fazie ujawnia również, że wszystkie cztery wymienione modele będą korzystać z nowego układu SoC o Tahiti t8140. Jest to wewnętrzna nazwa kodowa Apple'a dla nadchodzącego procesora A18. Wiecie, co to oznacza? Że w przyszłym roku nie będzie "gorszych" iPhone'ów – wszystkie smartfony giganta technologicznego z Cupertino zostaną wyposażone w procesor A18, niezależnie od tego, czy mówimy o podstawowych 16 wersjach czy także 16 Pro.

To ogromna zmiana, ponieważ choć iPhone 15 Pro bazuje na zupełnie nowym procesorze A17 Pro wykonanym w technologii 3 nm, to podstawowy iPhone 15 ma na pokładzie tylko A16, który zobaczyliśmy po raz pierwszy w iPhonie 14 Pro i 14 Pro Max. Mimo że kod źródłowy systemu wskazuje na to, że wszystkie cztery modele zostaną wyposażone w identyczny układ, istnieje szansa, że Apple zaimplementuje różne wersje A18 – na przykład do modeli iPhone'ów 16 trafi A18, a do iPhone'ów 16 Pro A18 Pro, które będą w pewny sposób się różnić.

Tuż po premierze serii iPhone'a 15 pojawiły się doniesienia, że wszystkie iPhone'y 16 mają korzystać z identycznego procesora. Zdaje się, że faktycznie tak może być, ale nie pozostaje nam nic innego, jak czekać na oficjalną premierę urządzeń, do której pozostaje jeszcze bardzo dużo czasu.

REKLAMA

Więcej o smartfonach Apple iPhone przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA