REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jedna firma, trzech różnych szefów w trzy dni. Sam Altman nie dogadał się z OpenAI

Po burzliwym weekendzie, który rozpoczął się zwolnieniem Sama Altmana i negocjacjami, aby wrócił, OpenAI otwiera nowy rozdział w swojej historii. Na stanowisko szefa przedsiębiorstwa wkracza postać znana z serwisów streamingowych

20.11.2023
8:51
Jedna firma, trzech różnych szefów w trzy dni. Sam Altman nie dogadał się z OpenAI
REKLAMA

W miniony weekend w murach siedziby OpenAI doszło do bezprecedensowej sytuacji, bowiem szef przedsiębiorstwa odpowiedzialnego za ChatGPT, GPT-4 oraz technologię stojącą za Copilotem Microsoftu, został zwolniony. Decyzję podjął zarząd, który uznał Sama Altmana za "nie zawsze szczerego w kontaktach z zarządem".

Owa decyzja została podjęta w piątek, późnym wieczorem polskiego czasu. Od tego momentu trwały negocjacje, aby... Altman wrócił do OpenAI. Bowiem wraz z Altmanem odeszło kilka osób ważnych dla samego działania i rozwoju firmy. Jednak rano, w poniedziałek 20 listopada poinformowano, że Altman na dobre kończy z OpenAI.

REKLAMA

Koniec Sama Altmana. Na jego miejsce wchodzi współzałożyciel i były szef Twitch.tv

O zakończeniu negocjacji po raz pierwszy poinformował The Information powołując się na informacje przekazane przez współzałożyciela OpenAI i dyrektora zarządu, Ilyę Sutskevera.

Jednocześnie zarząd OpenAI poinformował o wybraniu na stanowisko dyrektora generalnego Emmetta Sheara, poprzednio szefa serwisu streamingowego Twitch.tv. Shear w tej roli zastąpi Mirę Muratti, która tymczasowo objęła szefostwo po odejściu Altmana.

Emmer Shear jest jednym z założycieli popularnego serwisu streamingowego Twitch.tv, któremu szefował przez prawie 12 lat - aż do marca 2023 roku.

Jak możemy przeczytać w wewnętrznych dokumentach, do których dotarł The New York Times, "zarząd zdecydowanie podtrzymuje swoją decyzję jako jedyną drogę do rozwoju i obrony misji OpenAI".

"Mówiąc prościej, zachowanie Sama i brak przejrzystości w jego interakcjach z zarządem podważyły zdolność zarządu do skutecznego nadzorowania firmy w sposób, do którego został upoważniony"

- czytamy w notatce cytowanej przez The New York Times

Oficjalnym powodem zmuszenia Sama Altmana do złożenia rezygnacji z szefostwa w OpenAI była "nieszczerość". Jednak jak wynika z informacji przekazanych przez Bloomberg faktycznym powodem zwolnienia była narastająca frustracja części zarządu - na czele z Sutskeverem - której przyczyną były narastające aspiracje Sama Altmana do komercjalizacji sztucznej inteligencji przedsiębiorstwa. Napięcie w przedsiębiorstwie narastało przez miesiące, bowiem Altman w październiku "dążył do osłabienia roli Sutskevera w firmie".

Kulminacyjnym momentem był OpenAI DevDay, który odbył się 6 listopada. Przypomnijmy, podczas niego Sam Altman ogłosił garść nowości, które posuwają sztuczną inteligencję OpenAI jeszcze mocniej w stronę produktu komercyjnego. To wydarzenie miało "rozwścieczyć" Sutskevera i sprawić, że ten przedstawił zarządowi swoje wątpliwości i zastrzeżenia co do działań Altmana.

Więcej na temat Sama Altmana:

REKLAMA

Zdjęcie główne: jamesonwu1972 / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA