REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mapy Google podsłuchają, co się dzieje wokół ciebie. Jest ku temu konkretny powód

W sieci pojawił się opis opatentowanej przez Google nowej funkcji, która może w przyszłości trafić do Map Google. Będzie nasłuchiwać otoczenie użytkownika, aby zapewnić mu bezpieczeństwo.

27.11.2023
16:48
Mapy Google kolory
REKLAMA

Mapy Google cały czas są ulepszane o mniej lub bardziej przydatne nowości - ostatnio do aplikacji wleciały zmiany ułatwiające poruszanie się po mieście, a także ogłoszono wprowadzenie unowocześnienie szaty graficznej i kolorów w aplikacji mobilnej. Teraz wychodzi na to, że aplikacja będzie wykrywała dźwięki w pobliżu i dostarczała kierującemu pojazdem przydatnych informacji.

REKLAMA

Mapy Google wykryją dźwięki z otoczenia. I ostrzegą kierowcę przed niebezpieczeństwem

Patent dostarczył zagraniczny serwis autoevolution i zmiany, które są opisywane wydają się naprawdę przydatne. Wszystko oczywiście odnosi się do funkcji wykrywania dźwięków z otoczenia, która ma wykrywać, co się dzieje w kabinie samochodu oraz poza nim. Google na przedstawionych rysunkach sugeruje bowiem, że dźwięki mogą zmylić kierowcę, który podejmie złą decyzję na drodze. 

Za przykład posłużył dźwięk syren lub klaksonów z radia. Aplikacja Map Google dzięki funkcji wykrywania dźwięków z otoczenia miałaby rozpoznać, że jest to właśnie dźwięk niepochodzący z drogi, a radia i dzięki temu wyświetlić odpowiedni komunikat - np. "uważaj na pojazd uprzywilejowany". Dodatkowo aplikacja mogłaby dostarczyć informacje dotyczące tego, co mamy robić - przykładowo nie zatrzymywać się lub zjechać na bok.

(źródło: autoevolution)

Wszystko będzie zbierane za sprawą mikrofonu w smartfonie wtedy i tylko wtedy, gdy włączona jest funkcja nawigacji. Warto zaznaczyć, że jest to jak na razie tylko patent i proponowany schemat działania rozwiązania. Na myśl przychodzi kwestia prywatności użytkowników. Google twierdzi jednak, że zbierane będą wyłącznie fragmenty dźwięku wydarzeń na drodze - system ma nie zbierać dźwięków z rozmów osób w samochodzie.

Niemniej jednak może minąć trochę czasu, zanim funkcja wykrywania dźwięków z otoczenia trafi do aplikacji Map Google (obecnie nie wiadomo, czy w ogóle zostanie wprowadzona dla każdego użytkownika). Może się okazać również, że będzie dostępna tylko dla użytkowników aplikacji w Stanach Zjednoczonych i innych krajach za granicą, a w Polsce zostanie przynajmniej na początku pominięta. Zobaczymy.

REKLAMA

Więcej o aplikacjach i usługach Google przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA