1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Przed szkołą doprowadź komputer do porządku. Pomoże ci w tym aplikacja CCleaner - teraz 3 miesiące tylko za złotówkę

Lokowanie produktu: CCleaner

Zakup nowego komputera do szkoły nie wchodzi w rachubę, a stary nie działa już tak sprawnie jak dawniej? Zobacz jak go wyczyścić - ale nie dosłownie. Zrobisz to za pomocą narzędzia do optymalizacji CCleaner.

26.09.2023
16:54
CCleaner Professional

Stary komputer działa coraz wolniej, na dysku brakuje miejsca, a system operacyjny zamula i łapie przycinki? Jeśli komputer równocześnie zaczął głośno działać, najprawdopodobniej się przegrzewa, więc może warto wcześniej sprawdzić jak poprawić chłodzenie komputera.

Jeśli to jednak nie przegrzewanie się jest problemem, alternatywą jest oczyszczenie systemu operacyjnego, co może pozwolić odzyskać dawną wydajność i uwolnienie miejsca na dysku ze zbędnych danych. W tym zadaniu pomogą ci odpowiednie narzędzia do optymalizacji komputerów, a jednym z najpopularniejszych jest CCleaner. CCleaner w podstawowej wersji jest dostępny całkowicie za darmo, ale nasi czytelnicy mogą skorzystać z promocji i za symboliczną złotówkę testować przez 3 miesiące pełną wersję CCleaner Professional.

Alternatywnym sposobem doprowadzenia systemu operacyjnego do dawnego stanu, jest po prostu zresetowanie Windows do stanu początkowego. System będzie działał jak nowy, ale niestety będziecie musieli instalować na nowo wszystkie programy. Może więc na początek warto spróbować innych rozwiązań?

CCleaner - jak wyczyścić system operacyjny?

Sam wielokrotnie używałem CCleanera do dwóch podstawowych zadań - do odzyskiwania miejsca na dysku (zbędne pliki tymczasowe mogą zajmować mnóstwo miejsca) oraz czyszczenia rejestru Windows (przydawało się do rozwiązywania kłopotów z problematycznymi sterownikami). Funkcjonalność CCleanera jest jednak znacznie większa.

Czym różni się wersja Pro od darmowej? Oddaje nam do dyspozycji funkcję optymalizowania wydajności, pełne oczyszczanie, aktualizację sterowników, zapewnia prywatność historii przeglądania, usuwa narzędzia śledzące twoją aktywność w internecie, jak i zapobiega zapełnieniu pamięci. Program dostępny jest również w wersji na komputery Mac, jak i urządzenia Android - ale dziś przyjrzymy się możliwościom wersji Windows.

Program jest prosty w obsłudze i po jego uruchomieniu zobaczymy po lewej stronie jego główne opcje:

  • Health Check (Kontrola Kondycji) - czyli sprawdzanie stanu systemu operacyjnego. Znalazło się tu miejsce zarówno na analizę, rekomendację działań, jak i automatyczne dostrajanie.
Nie jest źle - właściwie wystarczy usunąć śledzące ciasteczka i zaktualizować jedną aplikację
  • Czyszczenie niestandardowe - oczyszczanie dysku z niepotrzebnych plików tymczasowych oraz innych danych, jak choćby historii wyszukiwania. Możesz się zdziwić jak dużo niepotrzebnych plików zalega na twoim dysku. Można zdecydować jakie pliki chcesz usunąć.
Początkujący załatwią czyszczenie dwoma kliknięcia, bardziej zaawansowani mogą zagłębić się w opcje
  • Optymalizator wydajności - Ta funkcja między innymi usypia niepotrzebne zadania w tle czy zbędne aplikacje, odzyskując dzięki temu więcej mocy obliczeniowej. Usypianie oznacza, że zostaną one automatycznie wznowione, gdy tylko będą potrzebne. Po jej zastosowaniu można liczyć na szybsze działanie komputera, dłuższe działanie na baterii i cieszyć się odzyskaną wydajnością. Z tej opcji skorzystacie tylko w wersji Pro, więc odżałujcie tę złotówkę, by zakupić CCleanera Professional w promocji na 3 miesiące.
Optymalizator wydajności faktycznie znalazł kilka programów, które mogę spokojnie uśpić
  • Driver Update - czyli aktualizacja sterowników. Warto o to zadbać, bowiem nowe wersje sterowników zwykle zawierają aktualizacje dotyczące bezpieczeństwa i wydajności.
Aktualizację sterowników karty graficznej przeprowadzam zawsze - nowe wersje dla innych podzespołów mogą mi jednak umknąć
  • Rejestr - czyli wszelkie operacje związane z rejestrem Windows i jego czyszczenie. Jest tu między innymi opcja czyszczenia rejestru z niepotrzebnych wpisów za pomocą jednego kliknięcia.
Microsoft twierdzi, że Windows potrafi sam zadbać o rejestr, ale... tu dokonamy prawdziwych porządków
  • Narzędzia - w tym menu znajdziemy między innymi dodatkowe narzędzia do szybkiego odinstalowywania zbędnych programów, wgląd w ustawienia autostartu, dodatki zainstalowane w przeglądarkach, opcje przywracania systemu czy wyszukiwania duplikatu plików na dysku - wszystkie przydatne funkcje w jednym miejscu.
  • Opcje - czyli ustawienia programu, gdzie skonfigurujemy go dokładnie z naszymi potrzebami. Jest tu również ciekawa funkcja inteligentnego czyszczenia, która może między innymi automatycznie usuwać niepotrzebne pliki z dysku. Dzięki tej opcji CCleaner może cię również informować o znalezionych problemach i proponować ich rozwiązanie.

Nie każdy jednak lubi ciągłe podpowiedzi i woli zajmować się takimi rzeczami samodzielnie. Opcję inteligentnego czyszczenia można jednak po prostu wyłączyć i ręcznie wykonywać wszystkie operacje - tylko wtedy jeśli uznamy, że zaistniała taka potrzeba.

CCleaner - optymalizacja komputera

Pomimo, że bez wątpienia CCleaner potrafi doprowadzić system do większego porządku, jak i wspomóc nas w innych zadaniach jak aktualizacja sterowników czy optymalizacji wydajności, to nie jest magicznym remedium na wszystkie kłopoty - ani tym bardziej na to, że starszy sprzęt może po jakimś czasie nie sprostać dzisiejszym wyzwaniom dotyczącym wydajności.

Jeśli wszystkie działania nie przyniosą efektów warto wykonać resetowanie Windows do stanu początkowego, a jeśli i to nie pomoże... po prostu zainwestować w nowszy komputer. Sprawdźcie to jednak sami - pamiętajcie o promocji dla czytelników Spider's Web, dzięki której możecie używać CCleaner Professional przez 3 miesiące za złotówkę. Promocja jest ważna do 31.10.2023, więc nie przegapcie okazji.

Czytaj też:

Lokowanie produktu: CCleaner
Najnowsze