REKLAMA

Sprzedaż Apple na dnie, inni też cierpią. Czy ktoś jeszcze kupuje laptopy i komputery?

Apple, Lenovo i Dell odnotowali znaczne spadki sprzedaży i udziałów w rynku komputerowym. Według raportu opublikowanego przez International Data Corporation, pierwszy kwartał 2023 roku był jednym z najgorszych od lat. Hejterzy Apple będą natomiast zadowoleni.

11.04.2023 05.51
macbook pro air ktory wybrac 2022 apple m1 m2 m1 pro max-min
REKLAMA

Jak bardzo może spaść sprzedaż komputerów osobistych? Według raportu IDC - bardzo. W sumie globalna wysyłka i dostawa komputerów w Q1 2023 spadła o 29 proc. w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku.

A jak to wygląda w liczbach? IDC podaje, że w pierwszym kwartale tego roku wysłano 56,9 mln urządzeń. Czy to dobrze? Patrząc na wynik z ubiegłego roku - średnio, ponieważ w analogicznym okresie wysłano 80,2 mln komputerów. Kto odnotował największe spadki? Już wiecie dobrze. 

REKLAMA

Apple straciło najwięcej, prawie połowę

To nie będą dobre wiadomości dla fanów marki. Na początku kwietnia donosiliśmy, że sprzedaż Maców z czipem M2 była mizerna, a Apple nie produkowało tych SoC przez dwa miesiące. Teraz przyszła pora na twardsze dane.

Według szacunków IDC, dostawy Maków spadły o ponad połowę: z 6,9 mln w pierwszym kwartale 2022 roku do zaledwie 4,1 mln w 2023 roku, co daje spadek na poziomie 40,5 proc.

Raport łączy desktopy, laptopy oraz stacje robocze jako "PC" - stąd pod jej egidą znajdują się takie produkty Apple jak iMac, MacBooki (Air/Pro), Mac Mini czy Mac Studio. Spadek sprzedaży nie uwzględnia sprzedaży tabletów, więc iPad nie jest wliczany do statystyk.

Inne firmy również nie radzą sobie lepiej. Nikt nie odnotował wzrostu

IDC wskazuje na "słaby popyt, nadmiar zapasów oraz pogarszający się klimat makroekonomiczny" jako czynniki wpływające na spadek sprzedaży komputerów osobistych w Q1 2023 roku i podaje dane dotyczące pozostałych gigantów branży.

Najlepiej, czyli najmniej źle, poradziło sobie HP ze spadkiem na poziomie 24,2 proc. i wysyłką sprzętu wynoszącą 12 mln urządzeń. Jak wygląda pierwsza piątka?

Czołowi producenci komputerów osobistych, według najnowszego raportu IDC, odnotowali następujące spadki wyników:

 • Apple: -40,5 proc.
 • ASUS: -30,3 proc.
 • Lenovo: -30,3 proc.
 • Dell: -31 proc.
 • Pozostali: -26 proc.
 • HP: -24,2 proc.

Pod względem dostaw, Lenovo nadal utrzymuje prowadzenie, jednakże jego przewaga nad bezpośrednim rywalem, HP, zmalała w pierwszym kwartale 2023 roku w porównaniu do tego samego okresu w ubiegłym roku. 

Oto liczby dostarczonych komputerów w pierwszym kwartale 2023 roku dla każdej z tych firm:

 • Lenovo: 12,7 mln;
 • HP: 12 mln;
 • Dell: 9,5 mln;
 • Apple: 4,1 mln;
 • ASUS: 3,9 mln;
 • Pozostali: 14,7 mln.

IDC zaznacza, że niektóre szacunki są publikowane przed ogłoszeniem wyników finansowych firm, a dane dotyczące każdej z nich obejmują okres kalendarzowy.

REKLAMA

Warto również zauważyć, jak rynek kształtował się na przestrzeni ostatnich pięciu kwartałów. W Q3 ubiegłego roku Apple zanotowało znaczący wzrost dostaw, jednakże w Q1 2023 roku spadek jest jeszcze większy niż rok wcześniej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA