REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Ludzie nie chcą już kupować komputerów. Dwa miesiące nie produkowano czipów M2

Najnowsze informacje mogą być zadziwiające, ale to prawda. Sytuacja na rynku komputerów osobistych nie jest najkorzystniejsza dla producentów, co pokazuje przykład komputerów Apple Mac i laptopów MacBook z M2, których ludzie mogą nie chcieć kupować. Gigant z Cupertino nawet czasowo wstrzymał produkcję czipów M2.

03.04.2023
21:36
MacBook Pro 16” z M2 Max
REKLAMA

Nikomu nie trzeba przedstawiać Apple. Firma znacząco zyskała na popularności dzięki smartfonom iPhone, ale w portfolio producenta znajdziemy także sprzęt “większego kalibru” - laptopy i komputery. Ich najnowsza generacja bazuje na autorskich czipach M2 wykonanych w architekturze ARM, które wychodzą z fabryk TSMC. No ale przez pewien wyglądało to nieco inaczej - nie, Apple nie zmieniło swojego partnera, tylko postanowiło na dwa miesiące wstrzymać produkcję procesorów M2.

REKLAMA

Produkcja czipów M2 wstrzymana. Ale już działa.

Linia w fabrykach TSMC stanęła w styczniu i lutym, a dopiero w kolejnym miesiącu - marcu, została ponownie uruchomiona. Jednak jak możemy się spodziewać, takie działania niosą za sobą konsekwencje - opóźnienia. Te w porównaniu z ubiegłym rokiem są ogromne, ponieważ w podobnym czasie 2022  wyprodukowano dwa razy więcej układów M1.

Apple M2 Pro
Apple M2 Pro

Informacje o wstrzymaniu produkcji nie wyszły ani od Apple, ani tym bardziej od TSMC, tylko od firm, które montują komputery i laptopy sygnowane ugryzionym jabłuszkiem. Czipy nie trafiały do sprzętów Apple, a powodem był zmniejszony popyt na komputery.

Czy to oznacza, że ludzie nie chcą komputerów z czipami Apple M2?

REKLAMA

W pierwszym kwartale 2023 roku firma zanotowała znaczący spadek przychodów ze sprzedaży Maca - z 10,85 do 7,73 mld dol., porównując z ostatnim kwartałem 2022. To ewidentny spadek popytu na tego typu sprzęt, jednak czy jest on równoznaczny ze stwierdzeniem, że ludzie nie chcą kupować komputerów z czipami Apple M2?

Nie do końca. Z jednej strony w sklepach są dostępne wciąż świetnie radzące sobie sprzęty oparte na poprzedniej generacji czipów M1, a z drugiej mamy przykład kapitalnego Maca Mini z M2, który można kupić w sensownych pieniądzach. Jeśli ktoś postanowił zakupić wcześniej komputer Mac, raczej nie będzie od razu wymieniał sprzętu, gdy wyjdzie tylko nowa generacja. Chociaż takie przypadki się zdarzają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA