REKLAMA

Nowy MacBook Air może będzie mniejszy, ale za to droższy. Zaraz, co

Wiarygodny analityk jest przekonany, że Apple pracuje nad 13,4-calową wersją laptopa MacBook Air z ekranem OLED. Takie urządzenie najprawdopodobniej będzie nie tylko mniejsze od dotychczasowego modelu 13,6, ale również odczuwalnie droższe.

31.03.2023 15.05
Nowy MacBook Air może będzie mniejszy, ale za to droższy. Zaraz, co
REKLAMA

Analityk Roos Young jest uważany za jedną z zaufanych osób publikujących przecieki na temat urządzeń Apple. Young to szef Display Supply Chain Consultants, który w przeszłości ujawniał prawdziwe informacje związane z ekranami w nowych urządzeniach amerykańskiej korporacji. Właśnie on donosił o technologii ProMotion w telefonie iPhone 13 Pro, a także szóstej generacji iPada mini z większym, 8,3-calowym ekranem. Można uznać go za osobę wiarygodną.

REKLAMA

Teraz Ross Young jest przekonany, że Apple pracuje nad laptopem MacBook Air z mniejszym, 13,4-calowym ekranem OLED.

Aktualnie MacBook Air z układem M opracowanym przez Apple jest dostępny w wariantach 13 cali (M1) oraz 13,6 cala (M2). Dlatego przeciek o wariancie z ekranem 13,4 cala dla wielu wydaje się mało prawdopodobny. Klienci oraz internauci prędzej spodziewaliby się większego modelu, na przykład 15-calowego, docierając w ten sposób z ofertą do nowej grupy klientów oczekujących większego wyświetlacza.

Mimo tego Ross Young uważa, że Apple pracuje nad urządzeniem o przekątnej 13,4 cala (co nie wyklucza opcjonalnej wersji 15-calowej). Zakładając, że spekulowany model będzie miał takie same lub mniejsze ramki wokół ekranu, laptop stanie się mniejszy od aktualnych modeli MBA 13,6 cala wyposażonych w układy M2. Różnice wyjdą jednak poza same gabaryty.

ASUS Zenbook Pro 16X OLED
ASUS Zenbook Pro 16X OLED - laptop z panelem OLED

Największa zmiana będzie się tyczyła matrycy. Panel LCD zostanie zastąpiony ekranem OLED charakteryzującym się większą oszczędnością energii, lepszymi czerniami, znacznie wyższym kontrastem i brakiem efektu nadświetlenia krawędzi. Niestety, taki OLED w znaczącym stopniu przyczyni się do zwiększenia kosztów produkcji, a więc finalnej ceny. Która już i tak została znacznie podniesiona podczas odświeżenia obudowy MacBooka Air M2.

Nie jestem przekonany, czy chciałbym MBA OLED. Wolałbym 15-calowy laptop LCD w podobnej cenie.

REKLAMA

Panele OLED mają wiele zalet. Dlatego wybieram je, kupując telewizor do salonu oraz wielki 34-calowy monitor do gabinetu (to tak naprawdę nora gracza, ale z 30-tką na karku nie wypada jej tak nazywać). Kiedy jednak pracuję z 13-calowym laptopem w terenie, nie potrzebuję kapitalnych czerni oraz świetnego kontrastu. Nie obraziłbym się natomiast na nieco większy ekran. Dlatego podobnie jak inni liczę na 15-calowy wariant MBA z pojemniejszym akumulatorem. No i ewentualnie większą liczbą portów.

Według Rossa Younga Samsung Display właśnie rozpoczął prace nad ekranami OLED montowanymi w przyszłych MacBookach Air. Te mogą się pojawić na rynku już w 2024 lub 2025 roku. Co ciekawe, wydajniejszy MacBook Pro rzekomo nie otrzyma OLED-a aż do 2026 roku, pozostając w tyle za swoim lżejszym, chętniej kupowanym rodzeństwem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA