REKLAMA

Wyobraź sobie, że wpadasz w grze w ogień, a pad podgrzewa ci dłonie. Sony ma na to patent

Sony od lat eksperymentuje z kontrolerami, dodając do nich czasem świetne, a czasem zbędne nowości. Czy ktoś używał panelu dotykowego w DualShocku 4 częściej, niż raz do roku? Ostatni patent wydaje się iść jeszcze dalej.

07.04.2023 06.34
Wyobraź sobie, że wpadasz w grze w ogień, a pad podgrzewa ci dłonie. Sony ma na to patent
REKLAMA

PlayStation zawsze eksperymentuje z dodatkowymi funkcjami w kontrolerach. Kto by pomyślał o umieszczeniu żyroskopu w padzie? Albo adaptacyjnych triggerach?

REKLAMA

Z drugiej strony, obie strony konsolowych wojen (Nintendo odpoczywa oglądając nowy film "Super Mario Bros.") tworzą alternatywne kontrolery dla osób, które nie mogą korzystać z normalnych padów. PlayStation pracuje nad Project Leonardo, a Microsoft od dawna posiada Adaptive Controller do Xboxa (ten, który przypomina konsolę DJ-a).

Sony i nowy patent. Kontrolery będą elastyczne.

Wspomniałem o adaptacyjnych triggerach z DualSense z PS5 - ale co do zasady, technologia haptyczna stała się normą w padach. Kontrolery od PS3 (ich większość) czy Xboxa wibrują w odpowiednich momentach rozgrywki. To nie wymaga dalszych wyjaśnień.

Ale wibracje to nie jedyne bodźce, które mogą być zapewniane podczas gry. Dzisiaj, na szczęście, nie chodzi o zapach, a o temperaturę. Sony zdecydowało się opatentować kontroler, który może zmieniać temperaturę lub kształt.

Patent opisujący nową technologię w kontrolerach do gier został opisany przez portal "Exputer". Ten opisuje, jak technologia może działać, jeśli Sony zdecyduje się kiedykolwiek wypuścić ją w kontrolerze. Kontroler ten ma zawierać "elastyczny element", który może zmieniać kształt w zależności od np. danej gry. Zgłoszenie objaśnia również, że ów element mógłby mieć wbudowany czujnik, który badałby, w jaki sposób traktujemy kontroler, np. czy go dotykamy, pocieramy, ściskamy.

Pad będzie też zmieniać temperaturę.

Patent zawiera również opis mówiący, że ów kontroler mógłby zawierać urządzenie, które "kontrolowałoby temperaturę". Obie funkcje mogą działać równolegle - im mocniej ściskamy, tym chłodniejszy może być fragment kontrolera. Lub gorętszy! Równie dobrze, to też mogłoby wpływać na kształt takowego.

Oto jak mogłyby wyglądać, według opisu, miejsca zmieniające kształt i temperaturę:

REKLAMA

Ale może się okazać, że pierwsza funkcja zostanie odrzucona, a Sony w przyszłości wypuści kontroler, który może zmieniać temperaturę w zależności od sytuacji w grze lub naszych preferencji. Albo nic się nie wydarzy, bo to tylko droga prowadząca w ślepą uliczkę.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA