REKLAMA

Rzadko używane aplikacje zajmują za dużo miejsca na telefonie? Od teraz Android będzie je dosłownie kurczył

Wszyscy znamy tę sytuację: kończy się pamięć w telefonie, przechodzimy do ustawień, wybieramy aplikację i... Google chce położyć kres pozbywaniu się nieużywanych aplikacji. W osiągnięciu tego ma pomóc nowa funkcja auto-archiwizacji.

11.04.2023 08.53
Rzadko używane aplikacje zajmują za dużo miejsca na telefonie? Od teraz Android będzie je dosłownie kurczył
REKLAMA

Kiedy w telefonie lub tablecie kończy się pamięć wewnętrzna, spora część użytkowników najpierw kieruje się w stronę przeniesienia zdjęć i plików na inny nośnik. Jednak gdy wszystkie pliki już są w chmurze, a karty pamięci po prostu nie ma, pod nóż idą nieużywane aplikacje.

Jak podaje Google, jedną z najczęstszych przyczyn odinstalowywania aplikacji jest właśnie chęć zwolnienia części pamięci wewnętrznej urządzenia.

REKLAMA

Aby połączyć przyjemne z pożytecznym i ocalić aplikację przed odinstalowaniem, a użytkowników przed utratą danych powiązanych z odinstalowaniem oprogramowania, Google oficjalnie wprowadza auto-archiwizację aplikacji do sklepu Google Play. Według zapewnień, może ona skurczyć rozmiar aplikacji o nawet 60 procent.

Auto-archiwizacja w Androidzie na ratunek wypchanym po brzegi smartfonom

O testach nowej funkcji koncern informował na blogu deweloperskim Androida już w zeszłym roku. Teraz auto-archiwizacja (auto-archiving) oficjalnie staje się częścią sklepu Google Play.

Zobacz też:

Zasada działania auto-archiwizacji jest prosta. Po udzieleniu przez użytkownika odpowiedniej zgody przy instalacji aplikacji, rzadko używane programy będą automatycznie częściowo usuwane z pamięci urządzenia. Częściowo, gdyż na telefonie pozostanie ikona z charakterystyczną chmurą oraz dane użytkownika pozwalające na przywrócenie aplikacji do poprzedniego stanu.

Wygląd zarchiwizowanych aplikacji / Android Developers Blog

Jeżeli zdecyduje się on na powrót do korzystania z aplikacji, będzie ją musiał pobrać ponownie, za to nie będzie ona wymagać logowania czy przywracania danych.

REKLAMA
Udzielanie zgody na auto-archiwizację po dotknięciu przycisku "Zainstaluj" / Android Developers Blog

Jednocześnie Google zastrzega, że dotyczy to jedynie aplikacji dostępnych w sklepie Google Play. Jeżeli w czasie auto-archiwizacji aplikacja zostanie usunięta ze sklepu przez jej twórcę, przywrócenie nie będzie możliwe.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA