REKLAMA

Jak wyostrzyć zdjęcie? Na komputerze, telefonie, online, a najlepiej za pomocą AI

Problem z nieostrym zdjęciem? Pomożemy ci go rozwiązać - oto proste sposoby na wyostrzenie zdjęcia na telefonie i komputerze. W najbardziej wymagających przypadkach warto skorzystać z narzędzi skalujących za pomocą algorytmów sztucznej inteligencji.

26.03.2023 05.03
Jak wyostrzyć zdjęcie online
REKLAMA

Jak wyostrzyć zdjęcie na komputerze bądź telefonie? Generalnie rzecz biorąc zadanie jest proste, bowiem do naszej dyspozycji pozostawiono całe mnóstwo narzędzi służących do wyostrzania obrazu - trzeba tylko wiedzieć, gdzie je znaleźć.

Czasami jednak zdjęcie jest w tak niskiej rozdzielczości bądź jakości, że standardowymi metodami wyostrzania nic nie da się zrobić - często można nawet pogorszyć sytuację, a próby zmiany rozmiaru zdjęcia i ponowne wyostrzanie nie daje spodziewanych efektów. Gdzie szukać ratunku?

REKLAMA

Z pomocą przyjdzie nam sztuczna inteligencja i zaawansowane algorytmy skalowania AI, które wykonają za nas kilka prac na raz - przeskalują zdjęcie do wyższej rozdzielczości, uzupełnią brakujące piksele, usuną szum i na koniec wyostrzą obraz.

Jak wyostrzyć zdjęcie na komputerze?

Okazuje się, że systemowa aplikacja do przeglądania i obróbki obrazów w systemie Windows, czyli Zdjęcia, nie ma opcji wyostrzania. Nie martwcie się jednak, poradzimy sobie inaczej i to bez konieczności instalacji dodatkowego oprogramowania.

W windowsowej aplikacji Zdjęcia niestety nie znajdziemy opcji wyostrzania

Wystarczy skorzystać z narzędzi do edycji zdjęć online - są często darmowe i oferują wiele interesujących funkcji.

Adobe Express - darmowy program do edycji zdjęć online

Dobrymi przykładami dobrych aplikacji internetowych (dostępnych z poziomu przeglądarki) z opcją wyostrzania zdjęć są Adobe Express, czy też Pixlr E.

Pixlr - darmowy program do edycji zdjęć online

Jak wyostrzyć zdjęcie na telefonie?

Tutaj sprawa jest wyjątkowo prosta - wystarczy skorzystać z systemowej edycji zdjęć, bądź pobrać bardziej wyspecjalizowane oprogramowanie w postaci znakomitego Snapseed.

Wyostrzanie zdjęć na smartfonie

Jak najlepiej wyostrzyć nieostre zdjęcie w niskiej rozdzielczości?

Tak jak wspominałem powyżej, najlepiej sięgnąć po oprogramowanie wykorzystujące algorytmy oparte na AI. Przeskaluje one zdjęcie do wyższej rozdzielczości ORAZ zastosuje algorytmy wyostrzające.

StockPhotos AI Image Upscaler - skalowane i wyostrzanie online

Można skorzystać z narzędzi online jak StockPhotos AI Image Upscaler. Trzeba jednak jasno powiedzieć, że najlepsze efekty uzyskamy za pomocą komercyjnych (płatnych) narzędzi, choćby takich jak popularny Topaz Gigapixel AI. Program jest płatny, ale możemy skorzystać z darmowego triala.

Topaz Gigapixel AI - jedno z najpopularniejszych narzędzi do skalowania i wyostrzania obrazu za pomocą sztucznej inteligencji

W przypadku Gigapiksela możemy ręcznie wybrać stopień wyostrzenia za pomocą opcji Remove Blur.

Czytaj też:

REKLAMA

Mam nadzieję, że teraz tematyka wyostrzania zdjęć nie kryje przed wami żadnych tajemnic. Nie zapomnijcie zobaczyć naszych innych poradników dotyczących oprogramowania.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA