REKLAMA

Relacja z IEM 2023 w Spodku: przegląd najciekawszych stoisk

Finały IEM 2023 w katowickim Spodku trwają w najlepsze. Odwiedziliśmy to wyjątkowe miejsce, aby pokazać wam najciekawsze atrakcje tego e-sportowego wydarzenia.

11.02.2023 23.30
Relacja z IEM 2023 w Spodku: przegląd najciekawszych stoisk
REKLAMA

Od wielu lat finały IEM 2023 w Katowicach to atrakcja nie tylko dla miłośników e-sportu. Mnóstwo stoisk, atrakcji, paneli oraz konkursów sprawia, że Spodek odwiedzają tysiące osób o rozmaitych zainteresowaniach. Od rodziców z dziećmi, przez hardkorowydch graczy, po zaciekawionych seniorów.

REKLAMA

Niestety, nie każdy może odwiedzić Spodek, aby na własne oczy poczuć e-sportowe emocje oraz wyjątkową oprawę. Z tego powodu przygotowaliśmy szybki przegląd najciekawszych stoisk oraz atrakcji dla każdego, kto chce zobaczyć, jak finały IEM 2023 wyglądają od środka.

Zawsze warto zacząć od Spodka. Ten nieustannie robi wrażenie.

 class="wp-image-3318906"
 class="wp-image-3318903"

Katowicka arena robi spektakularne wrażenie. Zwłaszcza, gdy liczna widownia skanduje nazwę drużyny bądź wybija bojowy rytm. Jak zwykle oprawa techniczna wydarzenia stoi na bardzo wysokim poziomie, a transmisja prowadzona na żywo ze sceny jest oglądana przez miliony osób na całym świecie.

W tym roku puchar IEM 2023 ponownie znalazł się w centralnym miejscu Spodka. Główna nagroda jest na wyciągnięcie ręki wszystkich drużyn, które stają naprzeciw siebie na katowickiej scenie, lecz tylko jedna z nich ostatecznie pochwyci tę połyskującą nagrodę. Nim to się stanie, ta jest nieustannie pilnowana przez czujnego ochroniarza.

Podczas IEM 2023 Lenovo zorganizowało miękką premierę laptopów Legion z układami RTX 40.

 class="wp-image-3318825"
 class="wp-image-3318840"

Firma Lenovo wykorzystała IEM 2023 jako okazję do zaprezentowania najnowszych, najwydajniejszych laptopów. Modele Lenovo Legion Pro 7i oraz Lenovo Legion Pro 5i zostały wyposażone w karty RTX 40, włącznie z RTX 4090. Do tego dochodzą procesory i7 oraz i9 13 generacji oraz akumulatory o maksymalnej pojemności 99,99 Wh. Z większymi nie wpuszczą was do samolotu. Urządzenia mają się pojawić w Polsce pod koniec lutego.

Jednocześnie Lenovo przygotowało wielką strefę Legion na IEM Expo. Odwiedzając ją, gracze mogą przetestować laptopy Lenovo, ale także wziąć udział w niecodziennej przygodzie na green-screenie, która zostaje nagrana niczym profesjonalny klip. Świetna pamiątka.

Nie Sony ani nie Microsoft. IEM Expo zdominowało Nintendo.

 class="wp-image-3317028"
 class="wp-image-3317019"

Jedną z największych powierzchni wystawowych na IEM Expo zajęło Nintendo, promujące swoją hybrydową konsolę Nintendo Switch. To już kolejny raz, kiedy japońska firma jest silnie obecna na polskiej imprezie związanej z grami wideo. Można przez to zakładać, że nasz rynek stał się kluczowy, a sprzedaż Switcha wypada u nas naprawdę nieźle.

W strefie Nintendo można przetestować konsolę Switch w każdej możliwej wersji, wykorzystując szeroki katalog gier. Od platformówek z Mario, przez Pokemony, kończąc na grach ruchowych wykorzystujących kontrolery Joy-Con. Nie zabrakło nawet klimatycznych jRPG, chociaż wątpię, aby IEM 2023 był dobrym miejscem na ogrywanie takich serii jak Fire Emblem czy Xenoblade Chronicles.

Wchodzisz na IEM, a tutaj… Warka. Do tego na bogato.

 class="wp-image-3318828"
 class="wp-image-3318831"
 class="wp-image-3318834"

Mogłoby się wydawać, że Warka nie jest marką kojarzoną z e-sportem, ale nic bardziej mylnego. Browar przemysłowy od dłuższego czasu jest związany z inicjatywą Warka Planet of Games, organizując własny turniej z wysokimi wynikami oglądalności.

Na czas finałów IEM 2023 Warka przygotowała ciekawą scenę hybrydową. Z jednej jej strony mamy stanowiska VR, z immersyjnymi akcesoriami dodatkowymi takimi jak siedziska czy platformy spacerowe. Między nimi znajduje się tunel wypełniony klimatycznymi ledami. Wychodząc z jego drugiej strony lądujemy na rozległej trybunie, gdzie można oglądać rozgrywki. Świetnie to wykombinowali.

Intel postawił na promocję własnych układów graficznych Arc.

 class="wp-image-3318846"
 class="wp-image-3318843"

Karty graficzne Intel Arc to jeden z głównych motywów przewodnich strefy gospodarza. Na sprzętach z tymi układami można było zagrać w szereg gier, od bijatyk po pierwszoosobowe strzelaniny. Część komputerów przypominała automaty z salonów do gier i to właśnie one cieszyły się największą popularnością odwiedzających.

W strefie Intela organizowanych jest wiele paneli oraz konkursów. Sam natrafiłem na ciekawe wyzwanie, polegające na składaniu komputera na czas. W przestrzeni wystawowej gospodarza wzdychałem ponadto do stacjonarnych komputerów Alienware Aurora, którymi jestem fatalnie zauroczony.

Jeśli chcesz sobie gdzieś pograć, u Dream Machines masz największe szanse

 class="wp-image-3318864"
 class="wp-image-3318867"

Polski producent laptopów modułowych oferuje strefę z największym współczynnikiem stanowisk rozgrywki na metr kwadratowy. Ważna sprawa, biorąc pod uwagę, że przy większości stoisk trzeba odstać swoje, aby chwilę pograć bądź przetestować sprzęt.

W strefie Dream Machines odwiedzający IEM Expo mogli własnoręcznie przetestować urządzenia, do których sam wzdychałem swojego czasu, głównie za sprawą niezłego stosunku ceny do możliwości. Mocne laptopy, nowe gry - ot klasyka.

Urząd Miasta Katowice zapewnił oazę spokoju oraz odpoczynku.

 class="wp-image-3318879"
 class="wp-image-3318882"

W przerwie między odwiedzaniem kolejnych stoisk warto chwilę odpocząć w przestrzeni przygotowanej przez katowicki urząd miasta. Tutaj nie ma komputerów ani laptopów, ale są za to niezwykle wygodne pufy oraz siedziska. Idealne miejsce by na chwilę odpocząć, podładować telefon i poczekać na rozgrywki ulubionej drużyny.

Strefa miasta Katowice jest przy tym niezwykle efektowna wizualnie. Wyróżnia się na tle innych przestrzeni, budząc moje pozytywne skojarzenia z futurystycznymi klubami w polskiej grze Cyberpunk 2077.

Silnie obecne na IEM 2023 były… instytucje finansowe. Łowiły klientów.

 class="wp-image-3318858"
 class="wp-image-3318861"

Jednym z "trendów" tegorocznych finałów była silniejsza niż kiedykolwiek obecność banków na IEM Expo. Wśród nich szczególnie wyróżniała się strefa Credit Agricole. Z instytucją finansową współpracuje popularny polski e-sportowiec Pasha Biceps, obecny na stanowisku i biorący udział w licznych konkursach.

Obsługa bankowych stref mogła liczyć na stały napływ papierowych umów, ochoczo podpisywanych przez młodych ludzi. Ci otwierali konta tylko po to, by otrzymać darmowe bonusy.

Moja ulubiona perełka to stoły KOAG Skillkeeper mieszczące komputery osobiste

 class="wp-image-3318891"
 class="wp-image-3318894"
 class="wp-image-3318885"

Nie na IEM Expo, ale w zewnętrznym pierścieniu Spodka znalazłem coś bardzo unikalnego. Polska firma KOAG z Jastrzębia-Zdroju produkuje stoły, które stanowią alternatywę dla klasycznych komputerowych obudów. Zasilanie, płyta główna, karta graficzna, procesor, chłodzenie - wszystko to trafia bezpośrednio do stołu i jest widoczne przez piękny panel w blacie.

Stoły KOAG Skillkeeper posiadają własny system cyrkulacji powietrza oraz otwory wejścia i wyjścia, dzięki czemu żaden kabel nie musi pałętać się po blacie. Dodajmy do tego ledowe oświetlenie i aluminiowe wykończenie, a mamy do czynienia z naprawdę ciekawym rozwiązaniem. Fanaberią, ale bez dwóch zdań efektowną oraz unikalną.

Oczywiście nie można zapominać o cosplayerach

 class="wp-image-3318852"
 class="wp-image-3318855"

Podróż przez Spodek oraz Międzynarodowe Centrum Kongresowe to okazja do spotkania wielu świetnych cosplayerów i cosplayerek. StarCraft, Wonder Woman, Call of Duty, Cyberpunk 2077, Warcraft, League of Legends, Star Wars - zakres kostiumów był tak wszechstronny, że wielokrotnie zbierałem szczękę z podłogi. Cosplay to wspaniały dodatek do finałów IEM.

Na szczęście Intel rozumie, jak tacy artyści ubarwiają oprawę wydarzenia, dlatego również w 2023 roku w trakcie imprezy organizowany jest konkurs na najlepszy kostium finałów IEM.

Bonus: Tylko spójrzcie na te komputery od NTT

Firma NTT zachwyciła mnie projektami obudów oraz komputerów, jakie można zobaczyć na IEM Expo. Miłośnicy Obcego, Predatora oraz twórczości Gigera powinni docenić niesamowite modyfikacje:

 class="wp-image-3318870"
REKLAMA
 class="wp-image-3318873"
 class="wp-image-3318876"
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA