REKLAMA

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo?

Nieodebrane połączenia z nieznanego numeru mogą być poważnym zagrożeniem. Czasem wystarczy oddzwonić, żeby stracić sporo pieniędzy. Jak za darmo sprawdzić właściciela numeru telefonu, żeby nie paść ofiarą oszustwa?

05.02.2023 05.49
numer telefonu
REKLAMA

Kiedyś życie było prostsze. Stacjonarne i niektóre komórkowe numery telefonów widniały w papierowych książkach telefonicznych i każdy mógł w nich wyszukać potrzebne informacje. Z czasem większy nacisk położono na ochronę danych, a popularność telefonii komórkowej sprawiła, że książki telefoniczne odeszły w niepamięć jako relikt przeszłości. Liczba numerów telefonów będąca w użyciu jest ogromna.

Smartfony oparte na systemie Android mają domyślnie włączoną funkcję ostrzegania o spamie i identyfikacji dzwoniącego. Dzięki temu już w momencie wyświetlenia się przychodzącego połączenia użytkownik ma informację, czy ten numer nie został zgłoszony jako złośliwy. Łatwo jest wtedy podjąć decyzję o ewentualnym odebraniu lub oddzwonieniu, jeżeli widzi się powiadomienie o nieodebranym połączeniu. Dodatkowo można od razu zablokować dany numer telefonu.

REKLAMA
 class="wp-image-193283"

W gorszej sytuacji są użytkownicy iPhone'ów, ponieważ nie mają takiej opcji w swoim systemie operacyjnym. Muszą korzystać z aplikacji zewnętrznych producentów, które są dostępne w AppStore. Trudno polecić jedną najlepszą, bo ich wybór jest dosyć spory, ale warto wziąć pod uwagę aplikację Truecaller, która dodatkowo umożliwia blokowanie niechcianych numerów telefonów.

Jeżeli numer telefonu komórkowego nie został zidentyfikowany przez oprogramowanie telefonu lub aplikację nie pozostaje nic innego jak wpisanie go w wyszukiwarkę internetową. Jeżeli numer należy do firmy zazwyczaj będzie widniał w wynikach wyszukiwania, co ułatwi podjęcie decyzji czy warto oddzwaniać lub odbierać.

Dzięki różnym stronom identyfikującym numer łatwo wyłapać spamerów i oszustów. Dużą siłą jest rozbudowana społeczność, która ocenia numery telefonów, podaje szczegółowe informacje kto i po co dzwonił. Dzięki temu nie trzeba oddzwaniać, żeby dowiedzieć się, że nasz numer został wylosowany do darmowej nagrody rzeczowej, która zostanie wręczona na spotkaniu przypadkiem odbywającym się w naszym miejscu zamieszkania.

Jak sprawdzić właściciela numeru telefonu za darmo? Użyj aplikacji

Dwie największe to wspomniane Truecaller oraz Sync.me. Obie oferują miliardowe bazy numerów z całego świata, a użytkownicy sami dodają kolejne numery, więc jest tylko lepiej. Obie aplikacje mają możliwość zablokowania połączeń od niechcianych numerów.

Obydwie aplikacje do sprawdzania właścicieli numerów telefonu są za darmo, ale Truecaller ma opcję płatnego konta premium, które znacznie rozszerza możliwości apki.

 class="wp-image-193286" width="580" height="386"

Czy da się sprawdzić właściciela numeru telefonu w przypadku osób fizycznych?

Tutaj na przeszkodzie stoi Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), które wszyscy znamy jako RODO.

W doktrynie trwa nadal spór, czy sam numer telefonu jest daną osobową, ale operatorzy dmuchają na zimne i nie udostępniają informacji o tym, do kogo należy numer telefonu osobom fizycznym.

REKLAMA

Czy warto sprawdzać nieznany numer telefonu?

Jak najbardziej. Nieroztropne oddzwonienie może narazić na wysokie koszty, nie mówiąc już o ryzyku oszustwa.

W prasie pełno jest artykułów o oszustach, którzy podają się za pracowników banku. Ich celem jest wyłudzenie danych dostępowych lub autoryzację transakcji, w wyniku których można stracić pieniądze. Wcześniejsze zidentyfikowanie właściciela numeru pozwala ograniczyć ryzyko.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA