REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nowości w iMessage. iPhone powie ci, że ktoś podgląda twoje rozmowy

Jeżeli obawiasz się ingerencji wrogich służb w twoje urządzenie, nie martw się i kup iPhone. Apple wprowadza do swych urządzeń nowe funkcje dedykowane, użytkownikom którzy "stoją w obliczu wyjątkowych zagrożeń cyfrowych". Nowości obejmują szyfrowanie kopii zapasowych iCloud, fizyczny klucz zabezpieczeń oraz... powiadomienia o przechwyceniu wiadomości.

09.12.2022
20:15
Nowości w iMessage. iPhone powie ci, że ktoś podgląda twoje rozmowy
REKLAMA

Apple zaskakuje nowościami dla użytkowników iPhone i nie tylko. We wtorek doczekaliśmy się Apple Self Service Repair dla Polski, a dzisiaj do iMessage wprowadzona zostaje funkcja, która będzie informować rozmówców o włamaniu na serwery iCloud i przechwyceniu ich rozmów.

REKLAMA

Co nowego w iMessage? Na pewno nie szpiedzy

Najważniejszą nowością w iMessage jest Weryfikacja klucza kontaktowego iMessage - iMessage Contact Key Verification. Weryfikacja klucza kontaktowego pozwoli rozmówcom otrzymywać powiadomienia, jeśli "wyjątkowo zaawansowanemu podmiotowi, takiemu jak finansowany przez państwo program, udałoby się kiedykolwiek włamać do serwerów w chmurze i wprowadzić własne urządzenie w celu przejęcia zaszyfrowanych wiadomości".

Apple przygotowało funkcję z myślą o użytkownikach, którzy "stoją w obliczu wyjątkowych zagrożeń cyfrowych", takich jak dziennikarze, działacze na rzecz praw człowieka czy członkowie rządu. Do działania Weryfikacji klucza kontaktowego iMessage niezbędne jest, aby oba kontakty włączyły Weryfikacje na swoich urządzeniach, a klucz można zweryfikować za pomocą FaceTime lub "innej bezpiecznej rozmowy".

Ponadto Apple rozszerzyło działanie szyfrowania metodą end-to-end również na kopie zapasowe chmury iCloud. Zmiana nie wydaje się być znacząca, lecz jest ona głównym zarzutem, który od dłuższego czasu był stawiany polityce prywatności danych Apple.

REKLAMA

Choć szyfrowanie metodą end-to-end jest obecne w iMessage od dawna, nie było ono obecne w chmurze iCloud, która - w zależności od ustawień - może przechowywać kopie zapasowe wiadomości iMessage w iCloud Backups. A to sprawiało, że pomimo szyfrowania samych wiadomości, mogły być one przechwycone przez złośliwe oprogramowanie typu spyware.

Trzecią nowością jest wprowadzenie do systemu iOS kluczy bezpieczeństwa - Security Keys. Klucze bezpieczeństwa będą pełnić funkcję dodatkowej ochrony dla kont Apple ID i iCloud. Użytkownicy będą mogli oprócz standardowej autoryzacji dwuskładnikowej użyć fizycznego klucza Security Key do uwierzytelnienia tożsamości przy logowaniu w usługach Apple.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA