REKLAMA

CD Projekt wyda Cyberpunk 2077 GOTY Edition w pełnej cenie. Pytanie, skąd ta gra roku

Prezes Kiciński przedstawił plan na najbliższą przyszłość wydawniczą Cyberpunka 2077. W 2023 roku gra doczeka się nie tylko dużego płatnego dodatku, ale także edycji Cyberpunk 2077 GOTY sprzedawanej w pełnej cenie. Odważna nazwa produktu, to na pewno. Pytanie czy właściwa.

02.12.2022 16.14
CD Projekt wyda Cyberpunk 2077 GOTY Edition w pełnej cenie. Pytanie, skąd ta gra roku
REKLAMA

Podczas konferencji dla inwestorów GPW Innovation Day prezes CD Projektu Adam Kiciński przedstawił plany wydawnicze na najbliższą przyszłość. Polska spółka zamierza w 2023 roku wydać nie tylko potężne rozszerzenie Phantom Liberty dla Cyberpunka 2077, ale także połączony zestaw dodatek + podstawowa wersja gry. Taki pakiet będzie się nazywać Cyberpunk 2077 GOTY Edition (Edycja Gry Roku) i pojawi się na sklepowych półkach w pełnej cenie.

REKLAMA

Docelowa wersja Game of the Year będzie właśnie po update i łącznie z nowym dodatkiem. Ta wersja udostępniona zostanie po pełnej cenie. Czego innego tu się spodziewać.

Adam Kiciński, CD Projekt

Intryguje mnie pewność siebie, z jaką Kiciński wlepia Cyberpunkowi naklejkę "Game of the Year"

Powiedzmy sobie szczerze: Cyberpunk 2077 uruchamiany pod koniec 2022 roku, zwłaszcza na PC, PS5 i XSX|S, to bardzo dobra gra. Nieporównywalnie lepsza od potworka wypuszczonego dwa lata temu i taka, od której trudno się oderwać. Jednocześnie ten sam Cyberpunk 2077 był jedną z najbardziej kompromitujących premier AAA w całej historii branży. Sytuacja, w której Sony wycofuje czyjąś grę z PS Store, bo jej techniczna jakość nie spełnia podstawowych wymagań, to wielki wstyd. Tego się nie zapomina.

Dlatego dziwi mnie ta pewność siebie, gdy prezes Kiciński mówi o Cyberpunku 2077 jako grze roku. Którego? Na pewno nie 2020, kiedy debiutował na rynku. Po dwóch latach od tamtego momentu najdroższa polska produkcja została naprawiona i jest świetna, ale biorąc pod uwagę cały kontekst produkcyjno-komunikacyjny, GOTY na pudełku Cyberpunka może unosić niektóre brwi w geście zdziwienia.

 class="wp-image-2164920"

Czasami ten specyficzny skrót przy nazwie potrafi przynieść więcej szkód niż zysków

Tak jest w przypadku gry Far Cry 6, która również doczekała się wydania GOTY. Gdy informacja o planach Ubisoftu dotarła do opinii publicznej, gracze nie zostawili na francuskim wydawcy suchej nitki. Okej, Far Cry 6 jest naprawdę niezły, ma kilka świetnych pomysłów, ale chyba nikt nie rozpatruje tej produkcji jako gry roku. Nikt poza wydawcą, chcącym zwiększyć sprzedaż nalepką "GOTY" na pudełku. Zastanawia mnie jednak, czy Ubisoftowi taka operacja się opłaci, po tym, jak został przeczołgany w sieci za kontrowersyjną decyzję.

Cała nadzieja w Phantom Liberty. Dodatek do Cyberpunka 2077 może okazać się na tyle dobry, że to GOTY dla połączonego pakietu w 2023 roku wyda się zasłużone oraz zasadne. Jestem dobrej myśli, ponieważ polscy producenci nie muszą się już użerać z konsolami minionej generacji, które ewidentnie sprawiały im gigantyczne problemy podczas produkcji podstawowej wersji gry. Zwłaszcza w obszarze optymalizacji.

Prawda jest taka, że każdy wydawca może dodać napis GOTY na okładce. Chociaż nie każdy powinien.

 class="wp-image-3033414"

Nikt na świecie nie ma monopolu na przyznawanie tytułów gry roku. Żadna instytucja i żadna redakcja. PR-owcy CD Projektu bez problemu znajdą kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt nagród gry roku, przyznanych Cyberpunkowi 2077 przez rozmaite podmioty z całego globu, w różnych kategoriach, na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Dla chcącego nic trudnego. The Game Awards nie ma bowiem wyłączności w decydowaniu o tym, która produkcja zasługuje na miano gry roku.

REKLAMA

Tak samo tego monopolu nie posiada BAFTA, D.I.C.E Awards, Arcade Awards, Famitsu Awards, Golden Joystick, CESA Awards czy SXSW Gaming Awards. Miano gry roku cyklicznie przyznają setki mediów. Robi to również Spider's Web. Dlatego nie chodzi mi o to, że CD Projekt nie może wlepić sobie GOTY na okładkę. Właściwe pytanie brzmi: czy powinien. Nie mam wątpliwości, że taki zabieg wzmocni sprzedaż Cyberpunka. Pytanie, czy pomoże w odbudowywaniu renomy studia, a z tego co pamiętam to jeden z najwyższych priorytetów CD Projektu.

PS. Wiedźmin 3 GOTY składa się z dwóch dodatków. Cyberpunk 2077 GOTY będzie posiadać tylko jedno rozszerzenie. Czy to znaczy, że po Phantom Liberty definitywnie nie możemy liczyć na drugi wielki dodatek?

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA