REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. RTV

Jest Android TV 12 dla Chromecasta 4K. Google naprawił denerwujący błąd

Posiadacze przystawek telewizyjnych Chromecast 4K mogą już pobrać aktualizację do nowego systemu operacyjnego. Android TV 12 wygląda niemal tak samo, jak dotychczasowa wersja. Wprowadza jednak bardzo ważny mechanizm.

17.10.2022
18:35
Android TV 12 dla Chromecast 4K. Google naprawia istotny błąd
REKLAMA

Chromecast 4K aż do wczoraj pracował pod kontrolą systemu operacyjnego Android TV 10. Google właśnie udostępnił darmową aktualizację do nowego systemu, całkowicie omijając Androida TV 11. Nowy system wymaga pobrania 722 MB danych. Po jego zastosowaniu użytkownicy mogą liczyć na:

REKLAMA
 • Dodatkowe ustawienia do wybierania formatu HDR i dźwięku przestrzennego
 • Usprawnienia zabezpieczeń i ochrony prywatności
 • Dodatkowe przełączniki do natychmiastowego wyłączenia mikrofonu i kamery (nie dotyczy Chromecast 4K)
 • Usprawnienia w kodzie systemu związane ze stabilnością i wydajnością
 • Funkcja synchronizacji odtwarzanych mediów z pracą matrycy

Ta ostatnia funkcja jest bardzo ważna.

Oglądam filmy na Chromecast 4K. Nie są płynne, co chwila giną klatki obrazu. Dlaczego?

Czytaj też:

Chromecast 4K do tej pory operował wyłącznie w trybie 60 Hz. W teorii takie odświeżanie powinno w zupełności wystarczyć. Starsze telewizory i tak nie obsługują innych trybów, treści telewizyjne są rejestrowane w 30 Hz (a więc można je idealnie wpasować w wielokrotność tej wartości, czyli 60 Hz), a nowoczesne bądź droższe telewizory z 120-hercowymi matrycami mogą ładnie i bezbłędnie upłynnić obraz, również z uwagi na fakt, że 120 ładnie dzieli się przez 60.

Problem w tym, że poza treściami telewizyjnymi są jeszcze treści kinowe. Te coraz częściej są oferowane przez usługi VOD w tym formacie, w jakim zostały nagrane. A więc 24p. Problem w tym, że 24p nijak łatwo nie da się wykorzystać w ilorazie z liczbami 60 czy 30. 60 Hz oznacza 60 odświeżeń matrycy na sekundę. 24p oznacza 24 klatki na sekundę. Tego nie da się dopasować ani dobrze upłynnić, więc w efekcie między Chromecastem 4K a telewizorem giną klatki obrazu, które akurat nie wpasowały się w cykl odświeżenia matrycy. Film wydaje się, jakby był przerywany.

Większość nowych telewizorów obsługuje jednak tryb wyświetlania 24 Hz. I właśnie ów tryb wprowadza nowy system Chromecasta. Użytkownik nie musi nic zmieniać czy grzebać w ustawieniach, system sam wybierze odpowiedni tryb wyświetlania do danej treści. Dodatkowo, 24 to wielokrotność 120 Hz, więc posiadacze 120-hercowych telewizorów mogą liczyć na zauważalnie milsze dla oka działanie opcjonalnego upłynniacza.

Chromecast 4K - jak zaktualizować do Android TV 12?

 class="wp-image-2503461"
Chromecast 4K - aktualizacja do Android TV 12

Jest to na szczęście czynność bardzo prosta. Urządzenie samo po czasie automatycznie zainstaluje nową wersję systemu. Jeżeli użytkownik chce to przyspieszyć, powinien:

REKLAMA
 1. Otworzyć Ustawienia
 2. Wybrać System
 3. Informacje o systemie
 4. Sprawdź aktualizacje

Chromecast poprosi użytkownika o zatwierdzenie aktualizacji po czym przystąpi do pracy. Całość będzie trwać prawdopodobnie około 10 minut, w zależności od przepustowości posiadanego łącza internetowego.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA