REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Chcesz zobaczyć serial z dodatkami, kup odpowiedni telewizor. Całe "Pierścienie władzy" tylko dla wybranych

Nadal trudno znaleźć racjonalny powód, by dopłacić duże pieniądze do matrycy 8K w telewizorze. Nadal niemal nie ma treści do oglądania w tym formacie. To niebawem się zmieni, i to za sprawą jednej z największych marek branży kulturalno-rozrywkowej.

25.08.2022
11:24
władca pierścieni pierścienie władzy 8k
REKLAMA

Samsung jako pierwszy wprowadził na rynek telewizory pracujące w rozdzielczości 8K. Część konkurencji, nie chcąc być gorszą, w odpowiedzi również wprowadziła swoje odbiorniki 8K. Na dziś są to telewizory nadal bardzo drogie. I po części nieco bez sensu.

REKLAMA

Żaden wiodący dostawca usług VOD w Europie nie strumieniuje treści w formacie 8K. Nie nadaje ich żadna telewizja, nie ma w obrocie płyt BD 8K. Nawet w grach wideo 4K wydaje się górnym limitem. Ta wysoka rozdzielczość na dziś eksponowana jest tylko przez zaszyte w niektóre telewizory algorytmy sztucznej inteligencji, które starają się dorysowywać brakujące piksele, ale to w zasadzie tyle.

Czytaj też:

Samsung, jeden z głównych promotorów 8K, stara się jak może promować ten format. Niedawno niemieccy użytkownicy telewizorów Samsung QLED 8K (ale tylko tych z 2020 r. i nowszych) mogli oglądać serial Das Boot w rozdzielczości 8K. Trudno jednak nazwać to medialnym wydarzeniem na światową skalę. Tym razem będzie inaczej, a Samsungowi w promocji tego formatu pomoże wieloletni sojusznik, który już wcześniej współpracował celem promowania formatu HDR10+. Chodzi o Amazona i jego usługę Prime Video.

Władca pierścieni: Pierścienie władzy tylko na Prime Video. Wersja rozszerzona, z dodatkowymi scenami w 8K, tylko na telewizorach Samsung Neo QLED 8K

Na dziś nie jest jasne na których telewizorach Samsunga będzie można oglądać serial w wyższej jakości i z dodatkowymi treściami. Wspomniany wyżej Das Boot nieco ośmieszył koreańskiego producenta i klientów, którzy przedwcześnie mu zaufali - modele 8K z lat 2018-2020 pojawiły się na rynku przed standaryzacją HDMI 2.1 i kodeków 8K, więc nie były zgodne z technologią wykorzystaną do kodowania Das Boot. Nie jest jasne więc, czy poradzą sobie z Władcą pierścieni.

Nie do końca jest też jasne co właściwie stracą fani serialu, którzy nie posiadają takiego telewizora. Trudno sobie wyobrazić by dane sceny na wyłączność były szczególnie istotne dla fabuły serialu, bowiem w praktyce bardzo niewiele osób je obejrzy. Wiadomo jednak, że poza nimi w 8K zostaną też udostępnione dodatki do serialu, prawdopodobnie materiały typu making of czy wywiady z aktorami i filmowcami.

REKLAMA

Telewizory 8K zdecydowanie potrzebują pomocy. Na dziś wydają się być kupowane głównie przez zamożnych klientów, którzy chcą mieć wszystko naj i nie mają problemów finansowych. Problem w tym, że reszta konsumentów zdaje się 8K i tych telewizorów nie potrzebować. Nie tylko treści są problemem, ale i realna korzyść dla widza. Różnica między obrazem 1080p a 4K jest łatwa do dostrzeżenia. Między 4K a 8K? Tu już zaczyna się pewien problem...

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA