REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Będzie musiał przetrwać surową noc księżycową. Wyzwanie dla prywatnego łazika CubeRover

Warunki na powierzchni Księżyca w niczym nie przypominają warunków na powierzchni Ziemi. Brak jakiejkolwiek atmosfery sprawia, że w ciągu dnia jest tam gorąco, a nocą jest zimno. Nie pomaga również fakt, że zarówno dzień jak i noc trwają po 14 dni ziemskich. Powiedzieć, że elektronika tego nie lubi, to jak nic nie powiedzieć.

26.08.2022
19:02
Łazik księżycowy CubeRover musi przetrwać noc na Księżycu
REKLAMA

Astrobotic to prywatna firma, która przygotowuje się do dostarczenia na powierzchnię Księżyca niewielkich ładunków. Jeszcze pod koniec 2022 roku w ramach misji CLPS na naszego naturalnego satelitę Astrobotic dostarczy opracowany przez siebie niewielki lądownik Peregrine.

REKLAMA

Według planów w 2024 r. poleci tam także nieco większy lądownik księżycowy Griffin, który na swoim pokładzie przewiezie łazik VIPER (Volatiles Investigating Polar Exploration Rover). Pierwotnie VIPER miał tam polecieć już w listopadzie 2023 r., ale NASA postanowiła zlecić dodatkowe testy Griffina, aby zwiększyć prawdopodobieństwo powodzenia misji.

Teraz jednak przed firmą postawiono jeszcze jedno, niezwykle ambitne zadanie. W ramach nowego, wartego 1,8 mln dol. projektu Astrobotic musi przetestować technologię pozwalającą przetrwać w dobrym stanie księżycową noc. Łatwo z pewnością nie będzie. Gdy na powierzchni Księżyca zachodzi Słońce, temperatura natychmiast spada do wartości bliskich -200 stopni Celsjusza. Ani elektronika, ani akumulatory przesadnie za takimi warunkami nie przepadają.

Nowa technologia zostanie przetestowana na niewielkim łaziku CubeRover, którego zadaniem będzie przetrwanie 28 dni na powierzchni Księżyca, a więc jednej księżycowej doby.

REKLAMA

Warto jednak tutaj zauważyć, że nie będzie to bynajmniej pierwszy łazik księżycowy zdolny przetrwać księżycową noc. Jakby nie patrzeć od kilku dobrych lat po powierzchni Księżyca jeżdżą chińskie łaziki Chang’e, które doskonale radzą sobie z nocami księżycowymi, niezależnie od tego czy znajdują się na widocznej czy niewidocznej z Ziemi stronie Księżyca.

Być może jednak w toku prac Astrobotic zaprojektuje lepsze i trwalsze rozwiązania w tym zakresie. Każda technologia tego typu będzie stanowiła ogromny krok naprzód dla wszystkich, którzy planują trwały powrót człowieka na powierzchnię Księżyca.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA