REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Niebawem telefony z Androidem będą dbać o loginy i hasła użytkownika

Menedżery haseł wbudowane w Chrome’a i system Android staną się jednością. Zmieni się też interfejs i zniknie podział na aplikacje webowe i androidowe. Ma być wygodniej i bardziej przejrzyście. Szczególnie na urządzeniach z Androidem, choć nie tylko.

02.07.2022
13:38
chrome android hasła
REKLAMA

Na dziś Google oferuje dwa mechanizmy do zapamiętywania haseł użytkownika, zarządzania nimi i do ich ochrony. Jeden jest wbudowany w przeglądarkę Chrome na wszystkie systemy operacyjne, na które ta jest dostępna. Drugim jest mechanizm zaszyty bezpośrednio w systemie Android z Usługami Play. Oba mechanizmy znacząco się od siebie różnią, chociażby w sposobie obsługi, jednak służą do tego samego. Czas na zmiany - wygląda na to, że na lepsze.

REKLAMA

Czytaj też:

Nie tylko nowy interfejs, ale i użyteczne funkcje. Tak Chrome i Android będą dbać o bezpieczeństwo użytkowników.

Nowy interfejs to nie tylko estetyka. To również zwiększone bezpieczeństwo dla mniej zaawansowanych użytkowników - za sprawą lepszej znajomości narzędzia. Dodatkowo zapamiętane dane z obu dotychczasowych narzędzi zostaną scalone. Hasła zapamiętane przez Androida i Chrome’a będą stanowić jedną, dobrze zabezpieczoną bazę danych. Przynajmniej z punktu widzenia użytkownika.

Menedżer Google’a na życzenie użytkownika będzie też potrafił generować silne, trudne do złamania hasła, które użytkownik może wykorzystać do konfiguracji konta w danej usłudze online. Funkcja będzie działać również na systemie iOS, jeżeli użytkownik wskaże Chrome’a jako domyślnego dostawcę usługi autouzupełniania. Chrome będzie też pilnował, czy dane hasło nie wyciekło na skutek włamania oraz czy użytkownik nie używa wielu tych samych, prostych haseł do różnych kont. Na Androidzie możliwa będzie automatyczna zmiana tych haseł na lepsze.

Pojawi się też możliwość ręcznego dodawania danych ze stron i aplikacji. Do tej pory Android i Chrome uruchamiały swoje menedżery haseł tylko gdy wykryły, że użytkownik próbuje się do czegoś zalogować. Teraz będzie można samodzielnie dodawać konta online.

REKLAMA
Menedżery haseł z Chrome'a i Androida stają się jednością

Aktualizacja dla Androida zaczyna już trafiać do pierwszych użytkowników, jest udostępniana falami. Jest przeprowadzana przez Usługi Play, a więc powinna trafić do wszystkich lub większości użytkowników, niezależnie od urządzenia. Chrome jest już gotowy na powyższe zmiany. Niezmiennie też użytkownik może na Androidzie zmienić wbudowany menedżer haseł na taki od zewnętrznego dostawcy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA