REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Upały w Polsce: w wodach sinice, na polach susze. Gminy proszą o oszczędzanie wody

Utrzymująca się od kilku dni wysoka temperatura już ma swoje środowiskowe skutki. Urlopowicze pragnący ochłodzić się nad wodą raczej nie powinni tego robić ze względu na pojawiające się sinice. Z kolei działkowicze i rolnicy również nie mogą korzystać z wody - bo jej po prostu brakuje. Oto lato w XXI wieku.

28.06.2022
9:33
Skutki upałów: sinice, susza, gminy proszą o oszczędzanie wody
REKLAMA

Kto wie, może jak mówi popularny obecnie mem - to wcale nie najgorętsze lato w naszym życiu. Być może w porównaniu do nadchodzących będzie z perspektywy czasu wydawało się i tak chłodne. Chciałbym zobaczyć miny wszystkich denialistów, którzy twierdzili, że nawet jeśli globalne ocieplenie jest prawdą i odpowiedzialność ponosi człowiek, to przynajmniej w Polsce będzie cieplej. Zadowoleni? Mam nadzieję, że grzejecie się na jednym z wielu betonowych placów.

REKLAMA

Sinice nad wodą

Pierwsze zakwity sinic na otwartych kąpieliskach w Polsce odnotowano w pierwszy dzień kalendarzowego lata. Symbolicznie. 26 czerwca Zalew Wiślany wyglądał tak:

Obecnie według mapy Głównego Inspektoratu Sanitarnego kąpać się z powodu sinic nie można w poznańskim jeziorze Maltańskim. Sytuację można na bieżąco monitorować na stronie GIS. I warto to robić, żeby wyjazd nad kąpielisko nie okazał się rozczarowaniem. A biorąc pod uwagę to, jak wyglądały poprzednie lata, tylko czekać aż z powodu sinic wprowadzony zostanie zakaz pływania w niektórych miejscach w Bałtyku.

Dlaczego sinice są groźne?

Jest początek wakacji, a gminy już proszą: oszczędzaj wodę

Już 91 gmin w Polsce wystosowało apel bądź zakaz użytkowania wody bieżącej w celach innych niż bytowe. Dla porównania, jak zauważył bloger Świat Wody, przed weekendem było ich tylko 45. Wystarczyły trzy upalne dni, aby sytuacja się pogorszyła na terenie niemal całego kraju.   

Widoków na poprawę nie ma - co gorsza, w czwartek temperatura ma przekroczyć 36 stopni, by w niektórych miejscach dojść do 38 stopni. Już teraz na dworze jest często nie do zniesienia, a jak widać piekielne warunki dopiero przed nami.

Taka sytuacja to rzecz jasna olbrzymie zagrożenie pożarowe niemal w całym kraju.

REKLAMA

Jak wam podoba się lato w dobie katastrofy ekologicznej?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA