REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Mapa wielkiego serca. Tutaj widać, jak Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

W sieci pojawiła się mapa, na której widać skalę pomocy, jakiej Polacy udzielają uchodźcom z Ukrainy. Pojawiły się też strony internetowe agregujące ogłoszenia osób, które chcą udzielić schronienia ofiarom wojny.

ukraina pomoc mapa dostepnych mieszkan
REKLAMA

Chociaż globalną sieć próbują teraz wykorzystywać rosyjskie trolle, by skłócić Polaków pomagających naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, to internet po wybuchu wojny w Ukrainie pokazał swoją siłę. Serwisy społecznościowe blokują propagandę Kremla, korporacje zaczęły masowo odcinać mieszkańców Rosji od produktówusługrozrywkisportu i pieniędzy, a do tego pojawiły się strony internetowe oraz mapy agregujące ogłoszenia osób chętnych do udzielenia schronienia.

REKLAMA

Mapa, którą widzicie powyżej, jest dostępna w ramach Google Maps, ale nie stworzył jej Google, tylko Fundacja Euromaidan-Warszawa. Aby dodać do niej nową pinezkę należy umieścić ogłoszenie na stronie ukrainesupport.net, która dostępna jest w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej.

Kolorowe pinezki na publicznie dostępnej mapie podzielone są na kilka kategorii, ale najważniejsze są początkowe dwie. Pierwsza z nich to "Wolne Miejsca", gdzie można znaleźć takie kategorie jak "mama z dziećmi", "rodzina", "pokój", "mieszkanie" itp., a druga to "udostępnię łóżko".

Autorzy mapy proszą, aby usuwać swoje pinezki, gdy staną się nieaktualne poprzez wysłanie wiadomości z tytułem „Usunięcie z mapy" na adres ukr.coordination.contact(at)gmail.com. Oprócz tego przypominają, że po przyjęciu osoby z Ukrainy należy udać się do urzędu, aby zdobyć kartę uchodźcy.

ukrainesupport.net, czyli strona www z ofertami pomocy uchodźcom z Ukrainy

Wspomnianą mapę na chwilę publikacji naszego tekstu odwiedzono już ponad 600 tys. razy i jest ona dobrą wizualizacją skali pomocy, jakiej Polacy udzielili naszym wschodnim sąsiadom. Uchodźcy oraz osoby, które im pomagają, mogą jednak przejrzeć bazę w wygodniejszy sposób na stronie ukrainesupport.net.

REKLAMA

W witrynie można znaleźć ogłoszenia zarówno z ofertami zakwaterowania, jak i transportu. Oferty można wyszukiwać samodzielnie, by skontaktować się z osobą, która zaoferowała bezpłatną pomoc. Administracja zaznacza przy tym, że dostaje bardzo dużo zgłoszeń, a wolontariusze mogą odpowiadać z opóźnieniem.

Raz jeszcze też przypominam, aby po udzieleniu pomocy uchodźcom z Ukrainy oznaczać ogłoszenia jako nieaktualne. Zaoszczędzi to czas tym osobom, które nadal szukają schronienia przed wojną. Cały czas są kolejki na granicy i szacuje się, że wsparcia będą potrzebowały kolejny setki tysięcy ludzi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA