REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Mapa wielkiego serca. Tutaj widać, jak Polacy pomagają uchodźcom z Ukrainy

W sieci pojawiła się mapa, na której widać skalę pomocy, jakiej Polacy udzielają uchodźcom z Ukrainy. Pojawiły się też strony internetowe agregujące ogłoszenia osób, które chcą udzielić schronienia ofiarom wojny.

02.03.2022
17:56
ukraina pomoc mapa dostepnych mieszkan
REKLAMA

Chociaż globalną sieć próbują teraz wykorzystywać rosyjskie trolle, by skłócić Polaków pomagających naszym sąsiadom zza wschodniej granicy, to internet po wybuchu wojny w Ukrainie pokazał swoją siłę. Serwisy społecznościowe blokują propagandę Kremla, korporacje zaczęły masowo odcinać mieszkańców Rosji od produktówusługrozrywkisportu i pieniędzy, a do tego pojawiły się strony internetowe oraz mapy agregujące ogłoszenia osób chętnych do udzielenia schronienia.

REKLAMA

Mapa, którą widzicie powyżej, jest dostępna w ramach Google Maps, ale nie stworzył jej Google, tylko Fundacja Euromaidan-Warszawa. Aby dodać do niej nową pinezkę należy umieścić ogłoszenie na stronie ukrainesupport.net, która dostępna jest w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej.

Kolorowe pinezki na publicznie dostępnej mapie podzielone są na kilka kategorii, ale najważniejsze są początkowe dwie. Pierwsza z nich to "Wolne Miejsca", gdzie można znaleźć takie kategorie jak "mama z dziećmi", "rodzina", "pokój", "mieszkanie" itp., a druga to "udostępnię łóżko".

Autorzy mapy proszą, aby usuwać swoje pinezki, gdy staną się nieaktualne poprzez wysłanie wiadomości z tytułem „Usunięcie z mapy" na adres ukr.coordination.contact(at)gmail.com. Oprócz tego przypominają, że po przyjęciu osoby z Ukrainy należy udać się do urzędu, aby zdobyć kartę uchodźcy.

ukrainesupport.net, czyli strona www z ofertami pomocy uchodźcom z Ukrainy

Wspomnianą mapę na chwilę publikacji naszego tekstu odwiedzono już ponad 600 tys. razy i jest ona dobrą wizualizacją skali pomocy, jakiej Polacy udzielili naszym wschodnim sąsiadom. Uchodźcy oraz osoby, które im pomagają, mogą jednak przejrzeć bazę w wygodniejszy sposób na stronie ukrainesupport.net.

REKLAMA

W witrynie można znaleźć ogłoszenia zarówno z ofertami zakwaterowania, jak i transportu. Oferty można wyszukiwać samodzielnie, by skontaktować się z osobą, która zaoferowała bezpłatną pomoc. Administracja zaznacza przy tym, że dostaje bardzo dużo zgłoszeń, a wolontariusze mogą odpowiadać z opóźnieniem.

Raz jeszcze też przypominam, aby po udzieleniu pomocy uchodźcom z Ukrainy oznaczać ogłoszenia jako nieaktualne. Zaoszczędzi to czas tym osobom, które nadal szukają schronienia przed wojną. Cały czas są kolejki na granicy i szacuje się, że wsparcia będą potrzebowały kolejny setki tysięcy ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA