REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Elon Musk apeluje do Europy: chcecie być niezależni od Rosji? Wróćcie do elektrowni atomowych

Wojna w Ukrainie zmieniła niemal wszystko. Elon Musk przekonuje, że Europa musi jak najszybciej uniezależnić się od Rosji, a w szczególności od jej paliw. W tym celu powinna włączyć swoje elektrownie jądrowe.

07.03.2022
20:10
atom
REKLAMA

Inwazja Rosji na Ukrainie, która rozpoczęła się zaledwie dwanaście dni temu, na stałe już zmieniła podejście Europy i świata do bezpieczeństwa energetycznego i wymusiła rozpoczęcie prac na modyfikacją długofalowych planów zapewnienia całego kontynentu w energię.

REKLAMA

Gdyby jeszcze dwa tygodnie temu ktoś mi powiedział, że Elon Musk wkrótce będzie lobbował za paliwami kopalnymi i energetyką jądrową, to pomyślałbym, że jest niespełna rozumu. Wszystko jednak się zmieniło.

Kilka dni temu Elon Musk zauważył, że odcięcie od rosyjskiego gazu i ropy spowoduje znaczący spadek dostępnych węglowodorów energetycznych, którego nie będzie w stanie zatrzymać intensywnie rozwijana energetyka oparta o odnawialne źródła energii takie jak energia słoneczna czy wiatrowa. W związku z powyższym szef SpaceX i Tesli postuluje zwiększenie wydobycia ropy i gazu.

Elon Musk radzi Europie: wracajcie do elektrowni jądrowych

W niedzielę natomiast Elon Musk zaskoczył siedemdziesiąt milionów swoich obserwujących sugerując, że państwa europejskie powinny jak najszybciej zainwestować w energetykę jądrową, jeżeli chce się szybko uniezależnić od węglowodorów z Rosji. Warto wspomnieć, że do agresji Rosji doszło w czasach, gdy Francja i Niemcy chciały odchodzić od atomu.

Mam nadzieję, że wyjątkowo dobrze teraz widać, że Europa powinna ponownie uruchomić wyłączone elektrownie jądrowe i zwiększyć wydajność już istniejących. To zadanie kluczowe dla bezpieczeństwa zarówno narodowego, jak i międzynarodowego

- napisał.

Ci, którzy (błędnie) uważają, że energia jądrowa stwarza zagrożenie mogą wybrać najgorsze według nich miejsce tego typu. Pojadę tam i na wizji zjem lokalnie uprawiane pożywienie. Robiłem to już wiele lat temu, zaraz po awarii w Fukuszimie. Zagrożenie promieniowaniem jest dużo niższe niż większości ludzi się wydaje.

Elon Musk wzywa Europę do ponownego uruchomienia elektrowni jądrowych

Rosja ostrzeliwuje elektrownie atomowe

Warto odnotować, że o włączaniu elektrowni atomowych Musk mówi w sytuacji, w której rosyjskie wojska ostrzeliwują teren dawnej elektrowni jądrowej w Czarnobylu oraz największą elektrownię jądrową na świecie w Zaporożu.

REKLAMA

Niezależnie jednak od niebezpieczeństwa takiego ostrzału, Musk jest świadom, że świat, a szczególnie Europa, nie jest w stanie z dnia na dzień znaleźć skutecznego zastępstwa dla surowców energetycznych od lat sprowadzanych z Rosji. Więcej, Europa była już o krok od jeszcze większego uzależnienia - gazociąg Nord Stream 2 był już na ukończeniu i wkrótce miały nim popłynąć ogromne ilości gazu.

W ciągu ostatnich dwóch tygodni wszystko się jednak zmieniło i być może trzeba będzie skorzystać z rady Elona Muska, bowiem Europa wkrótce będzie musiała wykorzystać wszystko, co posiada, aby zapewnić sobie odpowiednie zapasy energii.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA