REKLAMA

Tych zmian nie widzieli nawet testerzy. Tryb tabletowy, nowe powiadomienia i naklejki na Pulpit w Windowsie 11

Na Twitterze wylądowały zrzuty ekranowe nowych funkcji Windowsa 11, które nie trafiły jeszcze do publicznych beta-testów. Z wycieku dowiadujemy się, że system Microsoftu będzie ciut ładniejszy i bardziej wygodny. Zwłaszcza jeśli ktoś polega na systemowych powiadomieniach.

07.02.2022 14.17
surface 2021 opinie
REKLAMA

Od wielu lat Microsoft dość otwarcie komunikuje swoje plany na przyszłość Windowsa. System Microsoftu jest rozwijany na oczach użytkowników, i to dość dosłownie. Za sprawą Niejawnego programu testów systemu Windows publikowane są nowe kompilacje jego przyszłych wersji, i to w dość wczesnej fazie rozwoju. Między innymi po to, by Microsoft mógł sprawdzić, czy nowości się użytkownikom podobają oraz czy poprawnie działają na ich komputerach.

REKLAMA

Czytaj też:

Tym bardziej wyciek zrzutów ekranowych na Twittera jest dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że w testowych kompilacjach głęboko są ukryte nowości, które Microsoft z premedytacją ukrył przed testerami. Prawdopodobnie z uwagi na to, że są to dopiero wczesne pomysły w formie, która jeszcze do testów się nie nadaje. Ale co właściwie widać na tych zrzutach?

Windows 11 - nowości. Naklejki dla estetów i łatwiejsze konfigurowanie powiadomień.

Pierwszą z nowości są naklejki, jakie użytkownicy będą mogli sobie dodawać na Pulpit. Trudno dokładnie odgadnąć co to są za naklejki i skąd użytkownik będzie je brał, ale opis w interfejsie sugeruje, że będą to podobne twory do naklejek z popularnych komunikatorów, jak Messenger czy WhatsApp. Choć te nie będą dostępne, jeżeli użytkownik używa wielu wyświetlaczy lub jeżeli tapetę Pulpitu ma ustawioną w trybie pokazu slajdów.

Drugą i najważniejszą nowością jest zmiana w konfiguracji powiadomień. Na dziś możliwe jest konfigurowanie tylko każdej aplikacji z osobna, jak na poniższym zrzucie ekranowym:

 class="wp-image-2036800"
Tak dziś wygląda zarządzanie powiadomieniami w Windowsie 11

Nowością ma być dodatkowe menu, w którym szybko i wygodnie użytkownik może stworzyć grupę powiadomień priorytetowych. A więc tych wyświetlanych przed innymi powiadomieniami z uwagi na ich potencjalną dużą istotność dla użytkownika, by nie zniknęły w gąszczu innych i mniej istotnych:

 class="wp-image-2036803"
Tak ma wyglądać zarządzanie powiadomieniami w Windowsie 11

Eko-poradnik w Windows 11 i zapowiedź lepszego trybu tabletowego.

 class="wp-image-2036806"
Windows 11 ma starać się zmniejszać rachunki za prąd

Ciekawą nowością ma być coś w rodzaju eko-poradnika. Na zrzutach ekranowych widać nową sekcję w Ustawieniach, w której użytkownik może dowiedzieć się więcej jak zarządzać zużyciem energii swojego komputera, a także pozwolić systemowi na ograniczanie tego zużycia. Choć nie jest jasne jak owo automatyczne ograniczanie ma działać.

REKLAMA

Ostatnią z nowości jest zapowiedź lepszego trybu tabletowego. Windows 11, niestety, pozbył się wyjątkowo wygodnego interfejsu dotykowego z Windowsa 8, zapewniając tylko powiększone przyciski na tabletach, by użytkownik nie miał problemu z trafieniem w nie palcem. Tymczasem na zrzutach widać nowe ustawienie, autoukrywające Pasek zadań w trybie tabletu. To rodzi nadzieję, że dotykowych usprawnień będzie więcej.

Na dziś trudno powiedzieć, kiedy owe funkcje trafią do publicznych testów, a wręcz czy w ogóle do nich trafią. Nie jest wykluczone, że te ukryte funkcje, to pozostałości po jakichś eksperymentach, z których Microsoft ostatecznie zrezygnował. Wydaje się jednak nieco bardziej prawdopodobne, że te niebawem przestaną być ukryte. I że jako pierwsi korzystać będą z nich mogli członkowie Niejawnego programu testów systemu Windows.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA