REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Tych zmian nie widzieli nawet testerzy. Tryb tabletowy, nowe powiadomienia i naklejki na Pulpit w Windowsie 11

Na Twitterze wylądowały zrzuty ekranowe nowych funkcji Windowsa 11, które nie trafiły jeszcze do publicznych beta-testów. Z wycieku dowiadujemy się, że system Microsoftu będzie ciut ładniejszy i bardziej wygodny. Zwłaszcza jeśli ktoś polega na systemowych powiadomieniach.

07.02.2022
15:17
surface 2021 opinie
REKLAMA

Od wielu lat Microsoft dość otwarcie komunikuje swoje plany na przyszłość Windowsa. System Microsoftu jest rozwijany na oczach użytkowników, i to dość dosłownie. Za sprawą Niejawnego programu testów systemu Windows publikowane są nowe kompilacje jego przyszłych wersji, i to w dość wczesnej fazie rozwoju. Między innymi po to, by Microsoft mógł sprawdzić, czy nowości się użytkownikom podobają oraz czy poprawnie działają na ich komputerach.

REKLAMA

Czytaj też:

Tym bardziej wyciek zrzutów ekranowych na Twittera jest dość zaskakujący. Okazuje się bowiem, że w testowych kompilacjach głęboko są ukryte nowości, które Microsoft z premedytacją ukrył przed testerami. Prawdopodobnie z uwagi na to, że są to dopiero wczesne pomysły w formie, która jeszcze do testów się nie nadaje. Ale co właściwie widać na tych zrzutach?

Windows 11 - nowości. Naklejki dla estetów i łatwiejsze konfigurowanie powiadomień.

Pierwszą z nowości są naklejki, jakie użytkownicy będą mogli sobie dodawać na Pulpit. Trudno dokładnie odgadnąć co to są za naklejki i skąd użytkownik będzie je brał, ale opis w interfejsie sugeruje, że będą to podobne twory do naklejek z popularnych komunikatorów, jak Messenger czy WhatsApp. Choć te nie będą dostępne, jeżeli użytkownik używa wielu wyświetlaczy lub jeżeli tapetę Pulpitu ma ustawioną w trybie pokazu slajdów.

Drugą i najważniejszą nowością jest zmiana w konfiguracji powiadomień. Na dziś możliwe jest konfigurowanie tylko każdej aplikacji z osobna, jak na poniższym zrzucie ekranowym:

 class="wp-image-2036800"
Tak dziś wygląda zarządzanie powiadomieniami w Windowsie 11

Nowością ma być dodatkowe menu, w którym szybko i wygodnie użytkownik może stworzyć grupę powiadomień priorytetowych. A więc tych wyświetlanych przed innymi powiadomieniami z uwagi na ich potencjalną dużą istotność dla użytkownika, by nie zniknęły w gąszczu innych i mniej istotnych:

 class="wp-image-2036803"
Tak ma wyglądać zarządzanie powiadomieniami w Windowsie 11

Eko-poradnik w Windows 11 i zapowiedź lepszego trybu tabletowego.

 class="wp-image-2036806"
Windows 11 ma starać się zmniejszać rachunki za prąd

Ciekawą nowością ma być coś w rodzaju eko-poradnika. Na zrzutach ekranowych widać nową sekcję w Ustawieniach, w której użytkownik może dowiedzieć się więcej jak zarządzać zużyciem energii swojego komputera, a także pozwolić systemowi na ograniczanie tego zużycia. Choć nie jest jasne jak owo automatyczne ograniczanie ma działać.

REKLAMA

Ostatnią z nowości jest zapowiedź lepszego trybu tabletowego. Windows 11, niestety, pozbył się wyjątkowo wygodnego interfejsu dotykowego z Windowsa 8, zapewniając tylko powiększone przyciski na tabletach, by użytkownik nie miał problemu z trafieniem w nie palcem. Tymczasem na zrzutach widać nowe ustawienie, autoukrywające Pasek zadań w trybie tabletu. To rodzi nadzieję, że dotykowych usprawnień będzie więcej.

Na dziś trudno powiedzieć, kiedy owe funkcje trafią do publicznych testów, a wręcz czy w ogóle do nich trafią. Nie jest wykluczone, że te ukryte funkcje, to pozostałości po jakichś eksperymentach, z których Microsoft ostatecznie zrezygnował. Wydaje się jednak nieco bardziej prawdopodobne, że te niebawem przestaną być ukryte. I że jako pierwsi korzystać będą z nich mogli członkowie Niejawnego programu testów systemu Windows.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA