REKLAMA

Turbiny wiatrowe staną na nowatorskich morskich platformach. Dwie zamiast jednej

Na włoskim wybrzeżu obecnie nie stoi ani jedna farma z turbin wiatrowych. W ciągu najbliższych lat jednak wszystko się zmieni. Powstania tam nowatorska, ekologiczna elektrownia.

05.01.2022 07.58
Turbiny wiatrowe staną na nowatorskich morskich platformach
REKLAMA

Dwie firmy ze Szwecji i Włoch pracują nad nietypowymi farmami wiatrowymi, które staną u wybrzeża Włoch. Turbiny wiatrowe zostaną zamontowane na specjalnych, nowatorskich platformach. Maszty utrzymujące wiatraki będą względem siebie nachylone.

REKLAMA

Do powstania rzeczonych farm wiatrowych jeszcze daleka droga. W ramach przedsięwzięcia o nazwie AvenHexicon obie firmy rozpoczęły dopiero poszukiwanie odpowiednich miejsc, w których mogłyby stanąć proponowane turbiny wiatrowe. Kiedy już miejsce się znajdzie, rozpocznie się proces uzyskiwania pozwoleń na tworzenie farm, a dopiero potem przyjdzie czas na budowę.

Czytaj także:

A co to za turbiny wiatrowe? Takie jakieś inne

 class="wp-image-1994267"

Szwedzi chcą, aby u wybrzeża Italii stanęły ich sztandarowe pływające platformy, na których instalowane byłyby opatentowane przez Hexicon nachylone maszty z turbinami wiatrowymi.

 class="wp-image-1994270"

Zaletą takiej konstrukcji jest fakt, że na jednej pływającej platformie można zainstalować nie jedną a dwie pełnoprawne turbiny wiatrowe, ograniczając tym samym znacząco koszty budowy całej farmy.

W przypadku Włoch pływające platformy z turbinami wiatrowymi stanowią najlepsze możliwe rozwiązanie. Stosunkowo głębokie morza otaczające Italię sprawiają, że budowa farm wiatrowych mocowanych do dna morskiego jest w wielu miejscach niemożliwa, a w innych nieekonomiczna. Jednocześnie to właśnie Włochy otrzymają z Unii Europejskiej największe środki na rozwój technologii odnawialnych źródeł energii.

Energia z turbin wiatrowych ma mieć szczytową moc 5 GW

Jak na razie Włochy nie mają ani jednej farmy wiatrowej na otwartych wodach, a mimo to już teraz narodowe stowarzyszenie wytwórców energii wiatrowej Anev planuje wytwarzać energię o mocy szczytowej 5 GW jeszcze przed 2040 rokiem. Jak na razie jedna farma wiatrowa jest w trakcie budowy, a druga właśnie otrzymała pozwolenie. W całym kraju opracowywanych jest obecnie aż 55 projektów morskich farm wiatrowych. Można zatem być pewnym, że w najbliższych latach włoskie wybrzeże zmieni się nie do poznania.

REKLAMA

Ten artykuł ukazał się po raz pierwszy na spidersweb.pl 02.01.2022 roku

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA