REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Programy do rysowania - za darmo i płatne, na komputer i tablet. Poznaj najlepsze alternatywy dla Procreate

Programy do rysowania na komputerze czy tablecie cieszą się coraz większą popularnością. Niektóre są za darmo, inne płatne, ale wszystkie mają niezbędne funkcjonalności i mogą być alternatywą dla znanego i lubianego programu graficznego Procreate.

15.01.2022
8:46
Programy do rysowania - za darmo i płatne, na komputer i tablet
REKLAMA

Procreate to nie jedyna opcja, jeśli chodzi o programy do rysowania. Poznaj najlepsze alternatywy i konkurencyjne oprogramowanie graficzne, które różnią się nie tylko stopniem zaawansowania, ale też funkcjami i interfejsem. W naszym zestawieniu każdy znajdzie coś dla siebie.

REKLAMA

Z tego artykułu poznasz programy:

Adobe Photoshop

Tego graficznego programu z funkcją rysowania nie trzeba nikomu przedstawiać. Photoshop jest najbardziej rozpoznawalnym wśród grafików narzędziem. Dzięki dedykowanej aplikacji jest dostępny także na urządzenia iPad. Znajdziemy tam wszystkie najważniejsze funkcje, jakie znamy z klasycznego Photoshopa takie, jak system warstw, stempel, inteligentne zaznaczanie czy korekcję punktową. 

Dodatkową zaletą jest automatyczna synchronizacja z chmurą dzięki usłudze Adobe Creative Cloud, która umożliwia wygodną i sprawną pracę nad grafiką nawet w terenie i offline. Pojawiają się też możliwości związane ze współpracą nad projektami - komentowanie oraz dzielenie się opiniami. 

Wariant: Płatny
Platforma: Windows, macOS, iPadOS
Link: Photoshop

Affinity Designer

Jeśli szukasz czegoś, co pozwoli wygodnie pracować z grafiką wektorową, Affinity Designer jest dobrym wyborem. Interfejs znany z wersji desktopowej został świetnie przystosowany do iPadów, pozwala szybko i bezboleśnie przestawić się na urządzenie mobilne. Program działa niezwykle płynnie i świetnie współpracuje z Apple Pencil dzięki czułości nacisku, pochylania oraz kąta. Do tego program wyposażono w świetne narzędzie piórka, ołówka, edycję krzywych, operacje na geometrii czy inteligentne narzędzia kształtów. 

Affinity Designer dla początkujących

Wariant: Płatny
Platforma: Windows, macOS, iPadOS
Link: Affinity Designer

Clip Paint Studio

Program graficzny znany wcześniej pod nazwą Manga studio lub ComicStudio skierowany jest przede wszystkim do twórców komiksów i mangi, jednak świetnie zda egzamin także jako narzędzie do wirtualnego rysunku. 

Clip Paint Studio posiada wiele nowoczesnych funkcji i rozwiązań, które sprawiają, że program spełni oczekiwania nawet profesjonalnych grafików i ilustratorów. Ponadto ma wiele wspólnego z dobrze znanymi i popularnymi programami graficznymi takimi jak Adobe Photoshop, dzięki czemu został wyposażony w wachlarz uniwersalnych opcji, które pozwolą tworzyć nie tylko świetne komiksy, ale też innego typu obrazy. Clip Paint Studio zostało wyposażone w cały zestaw narzędzi do tworzenia układów paneli, linijek przydatnych w kreśleniu perspektywy, szkicowania, pisania odręcznego, stosowania tonów i tekstur, a także tworzenia dymków czy podpisów. Dodatkowo program obsługuje tworzenie bitmap i grafiki wektorowej oraz importuje modele 3D.

Wariant: Płatny (cennik)
Platforma: Windows, macOS, Android, Android Tablet, iPhone, iPad, ChromeOS 
LinkClip Paint Studio

Autodesk SketchBook

Ten program do rysowania oferuje bardzo przyjazny, oparty na gestach interfejs, który jest szybki i intuicyjny. To doskonała opcja dla początkujących artystów, którzy dopiero poznają programy graficzne, Autodesk SketchBook można opanować już w kilkanaście minut i cieszyć się naturalnym doświadczeniem z rysowania. 

Program graficzny posiada narzędzia pomagające w tworzeniu perspektywy oraz ulepszony edytor warstw. Wszystko to w prostym i przyjaznym interfejsie, który nie rozprasza uwagi podczas rysowania. 

Wariant: Freemium 
Platforma: Windows, macOS, Android, Android Tablet, iPhone, iPad
LinkAutodesk SketchBook

MediBang Paint

To bardzo lekki i intuicyjny program dedykowany przede wszystkim do tworzenia ilustracji oraz komiksów. Posiada przydatne funkcje takie, jak możliwość zapisu wielu stron w jednym pliku, siatki służące do tworzenia perspektywy, intuicyjne narzędzie do wycinania obszarów oraz stabilizator wspomagający kreślenie prostych, czystych linii. 

Interfejs programu graficznego przypomina te znane z innych popularnych programów, więc nauczenie się go nie będzie wielkim wyzwaniem. Łatwo się po nim poruszać, a większość najpotrzebniejszych opcji jest dobrze widoczna. 

Wariant: Freemium
Platforma: Windows, macOS, Android, Android Tablet, iPhone, iPad
LinkMediBang Paint

ArtRage

ArtRage to prosty, ale użyteczny program graficzny, zorientowany bardziej na sztukę niż ilustrowanie. Twórcy zadbali o to, aby za jego pomocą możliwe było tworzenie dzieł w różnych technikach malarskich i rysunkowych.

Ten program został wyposażony w cały wachlarz narzędzi doskonale imitujących między innymi gęste farby olejne, lekkie i delikatne akwarele czy szkicownik z ogromnym zestawem ołówków. Tworzenie w tym programie daje poczucie używania prawdziwych narzędzi malarskich, a efekty pracy mogą być naprawdę naturalne. 

Wariant: Płatny (cennik)
Platforma: Windows, macOS, Android, Android Tablet, iPhone, iPad
LinkArtRage

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA