REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie /
  3. Poradniki
  4. Oprogramowanie /
  5. Oprogramowanie - Poradniki

Jak odinstalować program, którego nie można odinstalować? Instrukcja + poradnik

Wadliwie działające instalatory mogą doprowadzić do uszkodzenia zainstalowanego programu i zablokowania możliwości jego odinstalowania. Na szczęście są sposoby, by ominąć ten problem. Można skutecznie odinstalować program, który odinstalować się nie chce. W dodatku jest na to kilka sposobów - zarówno przy użyciu systemu operacyjnego, jak i narzędzi zewnętrznych.

18.01.2022
13:01
windows 11 android polska
REKLAMA

W idealnym świecie wszyscy użytkownicy Windowsa korzystaliby z Microsoft Store jako swojego jedynego źródła gier i oprogramowania. Systemowe repozytorium aplikacji przynajmniej w teorii gwarantuje, że oferowane przez nie oprogramowanie nie będzie sprawiało żadnych problemów. I że będzie się instalowało i odinstalowywało bez problemu.

REKLAMA

Czytaj też:

Praktyka niestety wygląda inaczej. Wiele gier i aplikacji nie jest dostępnych w Microsoft Store, ich twórcy wolą własne metody dystrybucji. I stosują niejednokrotnie własne instalatory zamiast mechanizmów zapewnianych przez Microsoft. Te, niestety, bywają wadliwe. Może się okazać, że aplikacja po zainstalowaniu nie oferuje łatwego sposobu na jej usunięcie. Co wtedy?

Jak odinstalować program w Windows? Standardowa metoda.

Skrót do deinstalacji jest dostępny przy każdej aplikacji dla Windows

Windows zapewnia dwie standardowe metody odinstalowywania programów. Pierwszą jest wciśnięcie prawego przycisku myszy na skrócie do aplikacji bądź przytrzymanie na nim dłużej palcem. W menu kontekstowym, które się pojawi, należy wybrać przycisk Odinstaluj.

Windows 11 - Aplikacje i funkcje

Druga z metod to stosowne do tego narzędzie. Należy uruchomić aplikację Ustawienia, tam wybrać kategorię Aplikacje, a następnie Aplikacje i funkcje. Przed oczyma użytkownika pojawi się lista wszystkich zainstalowanych na komputerze gier i aplikacji. Należy wskazać tą do usunięcia, kliknąć ikonę z trzema kropkami przy jej nazwie, a następnie wybrać Odinstaluj.

Jak odinstalować program, którego nie można odinstalować? Co, jeśli nie ma go na liście i nie ma opcji Odinstaluj?

Windows stara się rejestrować instalatory wszystkich programów napisanych dla systemu starszego niż Windows 8, a więc wykorzystujących mechanizmy spoza Microsoft Store. Niektóre mechanizmy instalacyjne są jednak zbyt stare lub zawierają błędy, by zostały wychwycone przez system. Może się zdarzyć, że program zarejestruje się wyłącznie w liście aplikacji dla Windows 7 i starszych i nie pojawi się na liście systemowej. Jak dostać się do tej listy?

Jak odinstalować program, którego nie można odinstalować? Warto sprawdzić Panel sterowania

Należy uruchomić aplikację Narzędzia systemu Windows. Tam wskazać Panel sterowania, który pojawi się w nowym oknie. W nim należy wskazać Programy, a następnie Programy i funkcje. Przed oczyma użytkownika pojawi się lista wszystkich aplikacji zainstalowanych spoza Microsoft Store. Jest duża szansa, że zaginiona apka pojawi się również i na tej liście. Należy ją wskazać, a następnie kliknąć znajdujący się na górze listy przycisk Odinstaluj.

Jak odinstalować program, który nie ma opcji deinstalacji?

Niektórzy twórcy programów zupełnie ignorują mechanizmy Windowsa i nie rejestrują jej w systemie. Zamiast tego dołączają narzędzie do ręcznej deinstalacji. Warto to sprawdzić. Jeżeli właśnie taką decyzję podjęli twórcy, skrót do deinstalatora został przez nich niemal na pewno umieszczony w folderze aplikacji w Menu Start. Należy więc otworzyć Menu Start, przejść na listę wszystkich aplikacji i sprawdzić, czy nie jest tam obecny folder o nazwie takiej samej, jak problematyczna aplikacja. I czy nie znajduje się w nim skrót do narzędzia o nazwie Uninstall lub podobnej.

Usuwanie zablokowanej aplikacji. Co, jeśli instalator twierdzi, że nie może usunąć aplikacji, bo ta jest uruchomiona?

Jedną ze słabości zewnętrznych instalatorów bywa ich brak możliwości usunięcia aplikacji, która jest uruchomiona i załadowana do pamięci. Deinstalator informuje o błędzie i twierdzi, że nie będzie kontynuował deinstalacji. Nawet mimo tego, że na ekranie czy w zasobniku nie widać po rzeczonej aplikacji śladu. Aplikacja na skutek złego projektu lub błędu nie wyświetla swojego interfejsu, ale i tak znajduje się w pamięci operacyjnej - a lichy deinstalator nie umie sobie z tym poradzić. Co robić?

Autostart aplikacji przy rozruchu Windows. Aplikacje załadowane do pamięci mogą mieć problem z deinstalacją.

To nieco bardziej skomplikowane zadanie. Pierwszą próbą powinno być ponowne uruchomienie komputera i spróbowanie ponownie. Jeżeli to nie zadziała, oznacza to, że program może być skonfigurowana do rozruchu wraz z komputerem. By to sprawdzić, należy uruchomić aplikację Ustawienia, tam kategorię Aplikacje, następnie Autostart. Jeżeli na liście pojawi się problematyczna aplikacja, należy się upewnić, że przełącznik obok niej jest ustawiony na Wyłączone. Następnie należy ponownie uruchomić komputer i spróbować ponownie.

Jak odinstalować program, którego nie można odinstalować? Wyszukiwanie nazwy procesu

Jeżeli to nie pomoże, trzeba będzie ustalić nazwę procesu aplikacji. Najprościej będzie wpisać w wyszukiwarkę internetową zapytanie nazwa aplikacji process name, gdzie nazwą aplikacji jest oczywiście ta problematyczna. Jednym z pierwszych wyników w wyszukiwarce będzie ciągznaków.exe. Na przykład photoshop process name zwróci wynik photoshop.exe. To nazwa procesu. Tego szukamy.

Jak odinstalować program, którego nie można odinstalować? Menedżer zadań

Następnym krokiem będzie uruchomienie aplikacji Menedżer zadań. Prawdopodobnie uruchomi się ona w domyślnym, uproszczonym widoku. W lewym dolnym rogu znajduje się kontrolka Więcej szczegółów, należy się przełączyć na szczegółowy widok. Przed oczyma użytkownika pojawi się bardzo długa lista wszystkich uruchomionych w tej chwili procesów w systemie. Należy znaleźć ten związany z aplikacją. Być może będzie podpisany jej pełną nazwą, ale możliwe też, że pojawi się tylko jako plik.exe (jak przykładowy photoshop.exe z akapitu wyżej). Należy wskazać ten proces i kliknąć przycisk Zakończ zadanie w prawym dolnym rogu Menedżera zadań. Po upewnieniu się, że proces zniknie z listy, można spróbować ponownie odinstalować aplikację.

Jak odinstalować aplikację, której nie można odinstalować? Tryb awaryjny Windowsa może pomóc.

Jeżeli deinstalator dalej nie chce współpracować, jedynym rozwiązaniem może być ponowny rozruch komputera w trybie awaryjnym. W owym trybie komputer ładuje do pamięci tylko kluczowe do działania systemu biblioteki. By uruchomić komputer w trybie awaryjnym, należy włączyć aplikację Ustawienia, następnie w kategorii System wybrać Odzyskiwanie. Tam przy pozycji Uruchamianie zaawansowane należy wybrać Uruchom ponownie teraz.

Jak odinstalować aplikację, której nie można odinstalować? Tryb awaryjny na ratunek

Interfejs systemu zniknie, zostanie zastąpiony przez system awaryjnych menu w kolorze niebieskim. Należy wskazać Rozwiąż problemy, następnie Opcje zaawansowane, następnie Ustawienia uruchamiania, po czym Uruchom ponownie. Komputer wyświetli listę trybów, w jakich może być uruchomiony. Należy wybrać na klawiaturze liczbę przy trybie awaryjnym (na większości PC będzie to 4) i potwierdzić przyciskiem Enter. Komputer zostanie uruchomiony w tym trybie. Należy podjąć ponowną próbę deinstalacji aplikacji, a następnie uruchomić komputer ponownie standardowym sposobem. Ponowny rozruch nie będzie już w trybie awaryjnym.

Ostatni ratunek na aplikację, która nie chce się odinstalować. Zewnętrzne narzędzie do rozwiązywania problemów.

Narzędzie do rozwiązywania problemów z odinstalowywaniem aplikacji

Ostatnią deską ratunku na uszkodzoną, niedającą się odinstalować aplikację jest zewnętrzne, niedostępne w systemie narzędzie przeznaczone specjalnie do rozwiązywania tych problemów. Znajduje się pod tym adresem. Należy kliknąć w łącze, a następnie w nowootwartej karcie przeglądarki wcisnąć przycisk Pobieranie narzędzia do rozwiązywania problemów i potwierdzić chęć uruchomienia pliku. Pojawi się na ekranie okno kreatora.

Narzędzie do rozwiązywania problemów z odinstalowywaniem aplikacji

Należy wcisnąć Dalej, następnie Odinstalowywanie. Narzędzie przeszuka komputer w poszukiwaniu wszystkich programów w systemowych lokalizacjach lub pozostałości po nich w systemie i wyświetli ich listę. Tym razem kłopotliwa aplikacja nie ma szans na ukrycie się przed użytkownikiem, właśnie z uwagi na wspomniane dodatkowe skanowanie systemu. Należy ją wskazać i kliknąć Dalej.

REKLAMA
Jak wymusić odinstalowanie programów, których nie można odinstalować w systemie Windows 10?

Dalsze kroki zależne będą już od konkretnego przypadku. Na każdym kroku kreator będzie czytelnie informował o dalszym rekomendowanym działaniu i prosił użytkownika o decyzję. Może się zdarzyć, że i to narzędzie z jakiegoś względu zawiedzie. To będzie przypadek ekstremalny, ale też dzięki temu narzędziu nie wszystko będzie całkowicie stracone. W razie porażki zaproponuje ono wygenerowanie raportu dotyczącego problemu, który będzie można pokazać znajomemu informatykowi czy na internetowym forum celem dalszego szukania wsparcia i pomocy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA