REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

MIUI 13 na pierwszych screenach. Co nowego w Androidzie od Xiaomi?

Nowe smartfony z linii Xiaomi 12 to nie koniec niespodzianek chińskiej firmy. Uwielbiany w Polsce producent zaprezentował właśnie MIUI 13, czyli nową wersję swojej nakładki na system Android. Sprawdzamy, co się zmieniło.

28.12.2021
21:02
xiaomi android miui 13 nakladka
REKLAMA

Producenci smartfonów z Androidem modyfikują jego interfejs - jedni zaledwie delikatnie, a inni w znaczącym stopniu. Do tego często przeinstalują na nim własne aplikacje z nadzieją, że klienci zastąpili nimi te od Google'a.

REKLAMA

Xiaomi należy do tej drugiej grupy. Nakładka na Androida o nazwie MIUI przygotowana przez Chińczyków bardzo mocno modyfikuje wygląd i działanie systemu Google'a. Jest też pełna dodatkowych aplikacji od producenta.

MIUI 13 już oficjalnie

Xiaomi przed końcem roku zaprezentowało trzy nowe telefony, czyli Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12X. Wraz z nowymi urządzeniami oficjalnie zapowiedziano też MIUI 13, czyli kolejną wersję nakładki na Androida chińskiego producenta.

To, co rzuca się od razu w oczy, to odświeżona typografia za sprawą minimalistycznego fontu MiSans. Co ciekawe, każdy może z niego teraz skorzystać i to zarówno prywatnie, jak i komercyjnie.

Kolejną nowością po stronie wizualnej MIUI 13 są nowe żywe tapety.

Animowane tła pulpitu, które są częścią MIUI 13, to tak naprawdę kryształy w najróżniejszych kolorach i wzorach. Uchwycono w rozdzielczości 8K i wykorzystano w tym celu mikroskop polaryzacyjne oraz technikę timelapse.

Oprócz tego w MIUI 13 pojawiły się widżety, które można dodać na pulpit zarówno telefonu, jak i... tabletu. Xiaomi potwierdziło, że jego nakładka na Androida przygotowana została od razu z myślą o sprzętach większych niż smartfony.

Nowa nakładka Xiaomi ucieszy osoby korzystają z wielu aplikacji na zmianę. Te najbardziej wydajne smartfony firmy Xiaomi z nakładką w tej wersji będą potrafiły utrzymać działania w tle nawet 14 aplikacji jednocześnie.

Firma chwali się przy tym poprawą wydajności systemu Android z MIUI 13 w porównaniu do MIUI 12.5.

Jednym ze wskaźników wspominanych przez firmę jest o 15 proc. mniej zgubionych klatek podczas korzystania z aplikacji firm trzecich. W przypadku aplikacji Xiaomi nakładka MIUI 13 gubi ich o 23 proc. mniej niż poprzednio.

Xiaomi stawia też na bezpieczeństwo. Android z MIUI 13 będzie natywnie wspierał rozpoznawanie twarzy. Oprogramowanie będzie też wykrywało próby wykradzenia danych użytkownika i - wedle deklaracji firmy - zadba o jego prywatność.

Kiedy premiera MIUI 13?

Pierwsze smartfony Xiaomi otrzymają MIUI 13 już w styczniu 2022 r. Aktualizację otrzymają z pewnością wprowadzane właśnie do sprzedaży modele z linii Xiaomi 12, czyli Xiaomi 12, Xiaomi 12 Pro i Xiaomi 12X.

REKLAMA

W następnej kolejności na aktualizację mogą liczyć posiadacze takich telefonów jak Xiaomi Mi 11 Ultra, Xiaomi Mi 11 Pro i Xiaomi Mi 11. MIUI 13 Pad, czyli nakładka w wersji tabletowej, trafi najpierw na Mi Pad 5 Pro i Mi Pad 5

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA