REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Nie zmieniał się od dekad, aż do dziś. Microsoft prezentuje nowy Notatnik Windows

To prawdopodobnie najprostsza, najbardziej prymitywna z aplikacji dołączanych do Windowsa. Nie bez przyczyny – tak miało być. Teraz jednak Microsoft zaczyna kombinować. Na szczęście, póki co, zmiany w nowym Notatniku są dość sensowne.

08.12.2021
18:23
notatnik windows nowości
REKLAMA

Pole do wprowadzania tekstu i podstawowa ramka okna. To wszystko. Notatnik Windows od samego początku miał być aplikacją, która jest tak prosta, jak to tylko możliwe. Nie była projektowana jako edytor tekstu, tę rolę pełniły WordPad i Word. Nie jest to też narzędzie do pisania kodu deweloperskiego – Notatnik nie oferuje żadnych form wyróżnienia i kolorowania.

REKLAMA

Czytaj też:

Z czasem aplikacja, poza funkcją zapisania tekstu do pliku txt, doczekała się możliwości drukowania, wyszukiwania tekstu w treści, wstawiania daty i zawijania wierszy, które nie kończą się miękkim bądź twardym enterem.

 class="wp-image-1964834"
Notatnik Windows w aktualnej wersji. Z ustawionym w systemie ciemnym motywem

Notatnik, dzięki temu, działa błyskawicznie, bezawaryjnie, na każdym komputerze zdolnym do uruchomienia Windowsa. Microsoft, ku aprobacie użytkowników tej aplikacji, nigdy nie uaktualnił Notatnika o nic istotnego. Aż do dziś.

Notatnik Windows – nowy interfejs, obsługa ciemnego motywu. Na szczęście na razie nie ma się czego obawiać.

Testerzy biorący udział w publicznych beta-testach Windowsa (w ramach Niejawnego programu testów systemu Windows w kręgu dla deweloperów) mogą już testować zupełnie nowy Notatnik. Na szczęście zmiany są głównie kosmetyczne – a wręcz pożądane.

 class="wp-image-1964846"
Odświeżony Notatnik Windows

Aplikacja doczekała się nowej ramki okna, która teraz jest spójna z wzornictwem Windowsa 11. Pojawiły się więc zaokrąglone rogi i przeźroczystość. Zmienił się też układ menu, by być spójnym logicznie z pozostałymi windowsowymi aplikacjami – w tym nowy interfejs wyszukiwarki.

 class="wp-image-1964849"
Notatnik Windows z ciemnym motywem interfejsu i kontrolkami spójnymi wizualnie z innymi aplikacjami systemowymi
REKLAMA

To, co jednak cieszy najbardziej, to obsługa ciemnego motywu interfejsu. Korzystanie z Notatnika, gdy w Windowsie ustawiony jest motyw ciemny nie należało do najprzyjemniejszych doświadczeń – biała plansza rozświetlała ekran, nieprzyjemnie rażąc oczy. Nowa wersja dostosowuje się do ustawień systemu, można też ręcznie ustawić inny motyw niż systemowy.

Nie jest jasne, ile potrwają publiczne beta-testy Notatnika. Aplikacja, gdy już będzie gotowa, pojawi się jako aktualizacja Notatnika Windows w Microsoft Store. Na domyślnych ustawieniach systemu zostanie zaktualizowana automatycznie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA