REKLAMA

Czekaliśmy zbyt długo, ale w końcu jest. Pełne szyfrowanie rozmów w Microsoft Teams

Jeden z najmłodszych, a zarazem zdobywających ogromną popularność komunikatorów nadal nie oferował pełnej ochrony prywatności rozmów. To właśnie się zmienia, choć wraz z pełnym szyfrowaniem Microsoft Teams straci kilka funkcji.

15.12.2021 12.36
microsoft teams szyfrowanie
REKLAMA

Po wstępnych testach na wybranej grupie użytkowników Microsoft ogłosił, że komunikator Teams już obsługuje pełne szyfrowanie rozmów – zarówno na PC, jak i na telefonach komórkowych. Edycje dla Windows, macOS, Android, iOS i iPadOS gwarantują już pełne bezpieczeństwo i ochronę prywatności. Choć warto podkreślić, że owo szyfrowanie – oczywiście metodą E2E, a więc od końca do końca – jest domyślnie wyłączone i trzeba je włączyć ręcznie. Nie bez powodu, o czym za chwilę.

REKLAMA

Czytaj też:

Jeżeli Microsoft Teams jest zarządzany przez firmowego administratora, to on jako pierwszy będzie musiał włączyć obsługę szyfrowania w usłudze w stosownym panelu zarządzania. Dopiero wtedy użytkownicy będą mogli je włączać lub wyłączać w swoich aplikacjach. W przypadku gdy Teams nie jest konfigurowany przez administratora, funkcja ta nadal będzie domyślnie wyłączona – dostępna do włączenia w menu Ustawienia w sekcji Prywatność.

 class="wp-image-1973840"
Szyfrowanie E2EE w Microsoft Teams już dostępne na PC i telefonach - za wyłączeniem webowej i linuxowej aplikacji

Microsoft Teams już od pewnego czasu oferuje szyfrowanie E2EE w rozmowach tekstowych i przy udostępnianiu plików. Dlaczego więc nie było od razu dostępne w rozmowach głosowych czy wideo? Okazuje się, że wzmocniona ochrona prywatności i bezpieczeństwa ma swoją cenę.

REKLAMA

Microsoft Teams z pełnym szyfrowaniem od końca do końca już działa. I wyłącza przydatne funkcje komunikatora.

Pełne szyfrowanie rozmów głosowych i wideo mają swój efekt uboczny – i dlatego jest opcjonalne. Po jego włączeniu duża liczba istotnych funkcji komunikatora przestanie działać. Konkretniej, nie będzie dostępna możliwość nagrywania rozmowy, nie będzie dostępna funkcja automatycznego przekładania mowy na napisy i ich tłumaczenie na inne języki i nie będzie dostępna możliwość powiększania grupy rozmówców podczas połączenia. Jeżeli użytkownicy potrzebują tych funkcji, będą musieli wyłączyć szyfrowanie E2EE.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA