REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Możesz już wkroczyć do metaverse. Meta udostępnia aplikację za darmo

Możesz już wkroczyć do świata Mety, przygotowanego przez Facebooka. Jeśli tylko mieszkasz po odpowiedniej stronie kuli ziemskiej, masz odpowiedni sprzęt i marzy ci się zabawa w grze przypominającej ubogiego krewnego Minecrafta.

10.12.2021
20:17
Meta zaprasza do metawersum. Horizon Worlds dostępne za free
REKLAMA

Wizja metaverse, zaprezentowana przez Marka Zuckerberga ledwie dwa miesiące temu, podzieliła ekspertów na dwie drużyny. Jedna – do której sam należę – uważa Metaverse za przyszłość; kolejny krok po internecie, przed którym nie jesteśmy w stanie uciec. I nawet jeśli budowa tej przyszłości zajmie więcej czasu niż przewiduje to Zuck, to wizja przenikającej się rzeczywistości mieszanej i wirtualnej zdaniem wielu ekspertów jest nieuniknioną przyszłością. Druga uważa z kolei, że Metaverse to kolejny niewypał na miarę Second Life, a do tego wymarzona pralnia pieniędzy, sądząc po tym, że w nieistniejącym jeszcze wirtualnym świecie już dziś sprzedaje się jachty i służbę.

REKLAMA

Niezależnie od tego, po której stoimy stronie – Meta już działa. Ruszyła maszyna, już nikt nie zatrzyma, a każdy, kto ma ukończone 18 lat i mieszka w Stanach Zjednoczonych lub Kanadzie, już dziś może zobaczyć, jaką przyszłość szykuje nam Facebook.

Horizon Worlds w metawersum dostępne dla wszystkich. Pod kilkoma warunkami.

Dziś Meta ogłosiła, iż pierwsza z dużych, interaktywnych aplikacji metaverse – Horizon Worlds – została udostępniona dla wszystkich. Za darmo. Jest tylko kilka haczyków.

Pierwszy to wspomniane miejsce zamieszkania. Aplikacja póki co dostępna będzie wyłącznie dla mieszkańców Stanów Zjednoczonych i Kanady.

Druga to niezbędny sprzęt. Do działania Horizon Worlds konieczne są gogle Oculus Quest 2. Przez jakiś czas będzie można korzystać z Qculus Quest 1, lecz z dniem 13 stycznia 2022 r. aplikacja przestanie być dostępna dla starszej generacji gogli VR.

 class="wp-image-1547915"
Oculus Quest 2 - te gogle są niezbędne, by zagrać w Horizon Worlds.

Trzeci haczyk to… kształt samej aplikacji. Bo póki co wygląda ona jak bardzo, bardzo, bardzo ubogi krewny Minecrafta, tylko w nieco bardziej komicznej oprawie. Zamiast klocków mamy rysunkowe kształty i awatary ucięte na wysokości pasa. W Horizon Worlds można tworzyć własne światy i własne gry, a Meta zadbała, by już teraz było tam co robić – oprócz polecenia na oficjalnym blogu kilku najlepszych gier stworzonych przez społeczność graczy, Meta odpaliła dziś własną grę typu laser tag o nazwie Arena Clash, gdzie gracze mogą się zmierzyć ze sobą w meczach 3 na 3.

Choć nie możemy jeszcze w Polsce zajrzeć do Horizon Worlds, możemy to zrobić podglądając gameplaye na YouTubie czy Twitchu. Delikatnie rzecz ujmując, póki co aplikacja... nie wygląda zachęcająco.

Meta pompuje gigantyczne pieniądze, by przyciągnąć ludzi do Horizon Worlds.

REKLAMA

Wraz z upublicznieniem Horizon Worlds Meta zamierza rozstrzygnąć pierwszy z wielu konkursów dla twórców, którzy będą mogli zarobić, angażując się w rozbudowę wirtualnego świata. Meta ma zamiar przeznaczyć na ten cel 10 mln dol., by przyciągnąć programistów i użytkowników.

Niestety w chwili pisania tego tekstu nie mamy zielonego pojęcia, czy i kiedy możemy spodziewać się debiutu Horizon Worlds nad Wisłą. W Polsce gogle VR to nisza nisz i choć możemy bez problemu kupić gogle Oculus Quest 2, tak nie cieszą się one przesadną popularnością. Obawiam się, że dopóki to się nie zmieni, dopóty o rozwoju facebookowego metawersum będziemy się dowiadywać z informacji prasowych, zamiast doświadczać go na własnej skórze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA