REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Google Chrome zmienia się w pełnoprawny menedżer haseł

W przeglądarce Google'a pojawiła się opcja ręcznego dodawania danych logowania. Dzięki temu Chrome zmienia się w menedżer haseł z prawdziwego zdarzenia.

24.11.2021
17:07
google chrome 98 canady menedzer hasel
REKLAMA

Możliwość zapisywania loginów i haseł w przeglądarce to funkcja niemal tak stara, jak internet, ale Google planuje ją usprawnić. Chrome w wersji rozwojowej z kanału Canary otrzymał możliwość ręcznego dodawania danych pozwalających na logowanie się na stronach internetowych. Do tej pory zapisywał je automat przy logowaniu, a jedyna inna opcja uzupełnienia bazy to zaimportowanie całego zbioru (np. z innej przeglądarki).

REKLAMA
google chrome 98 canady menedzer hasel class="wp-image-1946987"
Nowy przycisk dodawania loginów i haseł w Chrome / źródło: Reddit

Usprawniony menedżer haseł w Google Chrome

Aby dodać hasło ręcznie do menedżera, trzeba pobrać Chrome Canary. Nowa funkcja dostępna jest w przeglądarce w wersji 98.0.4725.0. W celu jej aktywowania trzeba odpalić menu ukrytych ustawień, czyli tzw. flag. Uruchamia się je poprzez wpisanie w pasek adresu frazy chrome://flags.

Na dość długiej liście eksperymentalnych funkcji należy odszukać ręcznie lub poprzez wyszukiwarkę pozycję #add-passwords-in-settings i zaznaczyć ją. Po ponownym uruchomieniu Chrome'a wystarczy przejść do ustawień, a obok przycisku pozwalającego na eksport haseł pojawia się opcja dodania ręcznie nowego.

google chrome 98 canady menedzer hasel class="wp-image-1946990"
Tak wygląda formularz dodawania hasła / źródło: Reddit

W nowym oknie dialogowym pojawia się opcja dodania trzech pól. Pierwsze z nich to domena, w której hasło ma być używane. Drugie to nazwa użytkownika (która często, ale nie zawsze, jest adresem e-mail). Trzeci to właśnie hasło - można je albo wymyślić i zapisać, albo wygenerować i wkleić.

Możliwość ręcznego dodawania haseł do menedżera wbudowanego w przeglądarkę Google Chrome to świetna funkcja.

Upraszcza to proces, eliminując potrzebę zalogowania się i zdawania się na automat - dzisiaj czasami się zdarza, że strona internetowa jest kiepsko zaprojektowana i przeglądarka nie odczytuje poprawnie formularza logowania, a tym samym nie chce dodać hasła do bazy.

REKLAMA

Trzymamy kciuki, aby usprawniony menedżer haseł pojawił się jak najrychlej w stabilnej wersji przeglądarki, co powinno stać się w lutym 2022 r. Warto też pamiętać, że to nie jedyna nowość, nad którą pracuje obecnie Google. Jedną z nowości jest odświeżony interfejs Chrome'a w wersji na Windows.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA