REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Szach-mat. Dieta wege korzystna nie tylko dla planety, ale i dla portfela – są na to badania

Czy dieta wege jest droga? Wprost przeciwnie – nowe badania dowodzą, że porzucenie mięsa jest najlepszym, co możemy zrobić, chcąc oszczędzić na zakupach.

12.11.2021
16:14
Dieta wege jest droga? Badania dowodzą, że to najtańsza opcja
REKLAMA

Jednym z największych mitów krążących dookoła diety wegańskiej czy wegetariańskiej, zaraz po mitycznych „problemach z białkiem”, jest ich koszt. Podobno zdrowe odżywianie się jest bardzo drogie, a w ogóle to weganie muszą jeść wodorosty, bo inaczej umrą od niedoborów (tego ostatniego nie zmyśliłem, taką bzdurę usłyszałem ostatnio na webinarze z pewnym bardzo znanym trenerem personalnym).

REKLAMA

Tymczasem badacze z Uniwersytetu Oxford dowodzą czegoś dokładnie odwrotnego: najzdrowsze dla ludzi diety nie tylko nie są drogie, ale są wręcz najtańsze.

Czy zdrowe odżywianie się jest drogie? Dieta wegańska należy do najtańszych.

Badanie z Oxfordu miało na celu ustalenie kosztu zmiany diety, nie w rozumieniu krótkotrwałych trendów, lecz długofalowych zmian w stylu odżywiania się. Potencjalny koszt zmiany nawyków jest bowiem jedną z największych przeszkód w zmianie trybu życia, a co za tym idzie, mógłby poważnie utrudniać przekonanie populacji do poczynienia kroków, które są niezbędne nie tylko dla uratowania naszego zdrowia, ale też naszej planety.

Badanie uwzględniło wiele czynników. Pierwszym z nich było porównanie kosztu zakupu porównywalnych produktów w 150 krajach (z uwzględnieniem ich zmiany na przestrzeni kolejnych lat) i zestawienie ich z szacunkowymi modelami zapotrzebowania na dane produkty, zależnie od zmieniającego się zapotrzebowania dietetycznego i stopniowego przechodzenia ludzi na diety wegańskie, wegetariańskie czy fleksitariańskie.

Ponadto dodano też koszty pośrednie, uwzględniając analizy socjoekonomiczne do roku 2050, takie jak koszt opieki zdrowotnej z powodu chorób wywołanych złą dietą czy ślad węglowy wytwarzania danego rodzaju produktów. Następnie zestawiono pozyskane dane z kosztem współczesnej, głównie mięsnej diety. Rezultaty są zaskakujące.

 class="wp-image-1518446"
Dieta wege pojawia się w rosnącej liczbie miejsce - także w sklepach Ikea

Okazuje się, że w krajach rozwiniętych koszt zdrowej diety jest o 22-34 proc. niższy od diety mięsnej. Pierwsza na liście jest dieta wegańska, która może zaoszczędzić nam nawet 30 proc. kosztów, kolejna wegetariańska, a tuż za nią fleksitariańska, czyli taka, gdzie ograniczamy spożycie mięsa do minimum.

W krajach rozwijających się koszt zmian nawyków żywieniowych był jednak wyższy o 18-29 proc., co wynikło bezpośrednio z braku infrastruktury. Sumarycznie zdrowe diety są jednak nawet o 37 proc. tańsze globalnie.

Autorzy badania podkreślają, że nawet w ubogich krajach koszt diety roślinnej jest znacząco niższy od popularnych diet zachodnich, zaś wynikające z niego oszczędności (np. w postaci mniejszej ilości odpadów) mogą mieć korzystne skutki długofalowe. W krajach rozwiniętych zaś środki zaoszczędzone na przyswojeniu diet roślinnych i obniżeniu kosztów opieki zdrowotnej mogą zostać wykorzystane na walkę ze zmianami klimatu.

Dieta wege – tanie przepisy są na wyciągnięcie ręki.

Regularnie słyszę, że weganizm czy wegetarianizm jest za drogi. Wszystko oczywiście zależy, z czym go porównać: jeśli z mięsem oddzielanym mechanicznie w burgerach z dyskontu, albo najpodlejszym jakościowo kurczakiem, być może jest to prawda. Tak samo może być to prawdą, jeśli kupujemy zamienniki mięsa, które często nie są ani tańsze, ani zdrowsze od prawdziwego. Ale jeśli kupujemy przyzwoitej jakości żywność, to dieta bezmięsna jest o niebo tańsza: obserwuję to osobiście od blisko trzech lat.

Dla tych jednak, którzy w to nie wierzą, mogę polecić trzy znakomite źródła tanich i prostych w przygotowaniu potraw bezmięsnych.

Simnett Nutrition:

Kanał Dereka Simnetta to świetne źródło taniego, pysznego jedzenia, wiedzy od certyfikowanego dietetyka, a wszystko to okraszone mieszanką miłości do sportu i natury. Polecam nie tylko ze względu na znakomite żarcie.

Cheap Lazy Vegan:

Nazwa kanału mówi wszystko. Tanio i dla leniwych. Polecam.

REKLAMA
Biedanizm - wege poradnik dla biedaków class="wp-image-1931864"
Biedanizm - wege poradnik dla biedaków

"Wegański poradnik dla biedaków", czyli polska perełka w zestawieniu i prawdopodobnie najlepsze polskie źródło taniego, pysznego, roślinnego jedzenia. Polecam obserwować w mediach społecznościowych, gdzie autorka – Julita Romaniuk - regularnie wrzuca przepisy i informacje o promocjach, a ostatnio wydała również e-booka z 40 ekstremalnie prostymi i tanimi daniami. Jeśli chcesz zacząć oszczędzać na jedzeniu, to najlepszy punkt wyjścia.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA