1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

European Rover Challenge 2021. Do Kielc na weekend zjeżdżają łaziki marsjańskie

Patronat medialny

Już w piątek 10 września Kielce po raz siódmy staną się europejską stolicą sektora kosmicznego. To właśnie tam powinien znaleźć się w ten weekend każdy miłośnik eksploracji przestrzeni kosmicznej. Wbrew pozorom nie tylko łaziki tam będą.

09.09.2021
18:02
erc european rover challenge

European Rover Challenge to zawody, w których co roku mierzą się łaziki marsjańskie przygotowane przez zespoły z całego świata. Tym razem łaziki staną na ziemskim analogu Elysium Planitia, marsjańskiej równiny, na której do dzisiaj stoi chociażby lądownik InSight nasłuchujący wewnętrznych trzęsień Czerwonej Planety.

Warto tutaj jednak zauważyć, że tegoroczna edycja imprezy po brzegi wypełniona jest atrakcjami także dla tych miłośników kosmosu, dla których łaziki nie są szczególnie interesujące.

Harmonogram European Rover Challenge 2021

Już w piątek w tzw. Strefie Inspiracji będzie można dowiedzieć się wielu informacji o programach poszukiwania życia na Marsie. Co ważne, w trakcie wydarzenia będzie można wysłuchać prelekcji prowadzonych przez wiceszefa NASA Roberta Cabanę czy dr Tanyę Harrison, która przez trzynaście lat była tą osobą, która jako pierwsza widziała zdjęcia spływające z łazików marsjańskich na Ziemię.

W sobotę organizatorzy chcą skupić się na miłośnikach Księżyca. Na miejscu, jak i zdalnie będzie można wziąć udział w prezentacjach na temat Księżyca i tego co ludzkość jest w stanie z nim zrobić. Także i tutaj wśród gości specjalnych pojawią się eksperci z Europejskiej Agencji Lotniczej czy amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa, którzy z pewnością będą mieli wiele do powiedzenia w tej kwestii. Gordon Wasilewski z firmy Astronika poprowadzi rozmowę na temat surowców, które mogą stać się niezwykle cennymi zasobami energetycznymi dla przyszłych misji księżycowych. To właśnie Astronika jest sponsorem nagrody głównej w konkursie łazików.

Niedziela natomiast będzie poświęcona chyba najciekawszemu obiektowi kosmicznemu. Bardzo często zapominamy bowiem, że kosmos to nie wszystko, co znajduje się poza Ziemią, bowiem sama Ziemia jest częścią kosmosu. Dlatego też, przez całą niedzielę będzie można posłuchać o programach wykorzystania technologii kosmicznych i nawigacyjnych na Ziemi. Wśród prelegentów znajdą się m.in. eksperci Agencji Unii Europejskiej ds. Programu Kosmicznego, ale także przedstawiciele firm, które już teraz wdrażają i wykorzystują technologie kosmiczne w swoich przedsiębiorstwach.

Jeżeli macie w ciągu najbliższych trzech dni trochę wolnego czasu, warto wybrać się na kampus Politechniki Świętokrzyskiej i spędzić trochę czasu w otoczeniu innych ludzi pozytywnie zakręconych na punkcie kosmosu. Z tego co widać w prognozach, pogoda będzie wprost wymarzona do wycieczki po Marsie czy Księżycu. Więcej informacji o wydarzeniu znajdziecie na stronie www.roverchallenge.eu. Wstęp na imprezę jest bezpłatny.

Patronat medialny
Najnowsze