REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Chiny budują własny helikopter marsjański. Trochę przypomina Ingenuity

Powyższy tytuł nie jest tak naprawdę precyzyjny. Chiński prototyp helikoptera marsjańskiego wygląda bowiem jak dokładna kopia Ingenuity.

02.09.2021
10:50
Chiny budują własny helikopter marsjański. Trochę przypomina Ingenuity
REKLAMA

Tak naprawdę nie wiadomo, w jaki sposób Chińczycy mieliby skopiować projekt helikoptera/drona Ingenuity. Jakby nie patrzeć zgodnie z Ustawą Wolfa amerykański przemysł kosmiczny nie ma prawa kontaktować się z przedstawicielami chińskiego przemysłu kosmicznego. Ingenuity powstał w liczbie sztuk: 1, więc za bardzo nie było też okazji do zakupienia egzemplarza i odtworzenia projektu.

REKLAMA

Zupełnie nowy, innowacyjny helikopter... a nie, czekaj

 class="wp-image-1843492"
Chiński helikopter marsjański

Prototyp helikoptera został zaprezentowany przez chińskie Narodowe Centrum Nauk Kosmicznych. Zdjęcie opublikowane przez centrum przedstawia niewielki helikopter wyposażony w dwa wirniki, dokładnie takie, w jakie wyposażony jest latający nad Marsem helikopter Ingenuity. Zresztą porównajmy.

 class="wp-image-1309342"
Helikopter Ingenuity

Według informacji przekazanych przez przedstawicieli centrum helikopter będzie wyposażony m.in. w spektrometr, który będzie mógł skanować struktury geologiczne na powierzchni Marsa. Jak na razie jednak inżynierowie nie opublikowali żadnych innych informacji na temat urządzenia. Nie wiadomo zatem kiedy ewentualnie helikopter miałby trafić na powierzchnię Marsa i co miałbym tam robić.

REKLAMA

Nie zmienia to faktu, że po sukcesie misji Tianwen-1 i łazika Zhurong, Chiny planują rozszerzyć swoją obecność na powierzchni Marsa. Według aktualnych planów już w 2030 r. na Marsa poleci chińska sonda, która pobierze próbki gruntu i przywiezie je na Ziemię a w 2033 r. na Marsa mieliby polecieć pierwsi chińscy astronauci.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA