REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk mówi: internet z kosmosu na całym świecie jeszcze w tym roku

Budowana od ponad roku megakonstelacja satelitów Starlink będzie w stanie dostarczać internet satelitarny na całym świecie już za kilka miesięcy. To jednak wciąż dopiero początek budowy gigantycznej infrastruktury orbitalnej.

23.06.2021
10:27
starlink
REKLAMA

Gwynne Shotwell, prezes SpaceX, poinformowała, że już we wrześniu satelitów Starlink będzie na orbicie wystarczająco dużo, aby umożliwić dostarczanie internetu w każdym miejscu na Ziemi. Nie oznacza to jednak automatycznie, że faktycznie usługa będzie dostępna. Jakby nie patrzeć, zanim firma będzie mogła zaoferować swoje usługi w danym kraju, będzie zmuszona spełnić odpowiednie lokalne wymagania formalne i prawne. Możliwe zatem, że w niektórych krajach niejako satelity już będą na niebie, ale usługa nie będzie dostępna.

REKLAMA

Jak przekonuje Shotwell, w ciągu 18 miesięcy na orbitę trafiło 1800 satelitów i gdy osiągną one swoją orbitę docelową, będą w stanie zapełnić pełne pokrycie powierzchni Ziemi. SpaceX jednak nie zamierza poprzestać na dotychczasowej liczbie satelitów. Pierwszy etap budowy megakonstelacji mówi nawet o 12 000 satelitów, aczkolwiek rozważane jest rozbudowanie sieci do oszałamiających 42 000 satelitów.

REKLAMA

Koszt budowy konstelacji składającej się z 12 000 satelitów szacuje się na 10 mld dol. Od kilku miesięcy także klienci z Polski mogą zamawiać zestawy odbiorników internetu od Elona Muska, aczkolwiek jak na razie usługa nie należy do najtańszych. SpaceX informuje natomiast, że w 11 krajach, w których już teraz prowadzone są beta-testy usługi zamówiono już 500 000 zestawów do odbioru internetu satelitarnego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA