REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Łazik Perseverance wylądował na Marsie!

Udało się! Po raz piąty NASA dowiodła, że jest absolutnym ekspertem w dostarczaniu łazików na powierzchnię Czerwonej Planety. Po sześciu miesiącach lotu i siedmiu minutach dramatycznego lotu przez atmosferę łazik Perseverance wylądował w kraterze Jezero, 18 stopni nad równikiem Marsa.

18.02.2021
21:56
Łazik Perseverance wylądował na Marsie! Euforia w centrum kontroli misji
REKLAMA
REKLAMA

To była naprawdę emocjonująca relacja. Ostatnie minuty oczekiwania na sygnał z łazika sprawiły, że w centrum kontroli misji zapanowała absolutna cisza. Sami zobaczcie w relacji poniżej.

Tuż po lądowaniu łazik prześle na Ziemię jedno, dwa niskiej rozdzielczości zdjęcia. Wkrótce zdjęcia powinny pojawić się poniżej.

Za kilka godzin na Ziemię dotrą pierwsze zdjęcia w wyższej rozdzielczości.

Poniżej możecie zobaczyć pierwsze zdjęcia niskiej jakości wykonane przez łazik Perseverance tuż po wylądowaniu na powierzchni Marsa. Zdjęcia zostały wysłane przez łazik do sondy Mars Reconnaissance Orbiter, która następnie wysłała je na Ziemię.

Nie ma co ukrywać, z każdym kolejnym zdjęciem robi się coraz lepiej.

To było najtrudniejsze lądowanie na Marsie w historii. Mimo to łazik poradził sobie bezbłędnie. Możemy zakładać, że tak jak łazik Curiosity zrewolucjonizował badania Marsa, gdy wylądował w 2012 roku, tak Perseverance podniesie poprzeczkę jeszcze wyżej w ciągu nadchodzących lat.

Należy pamiętać, że Perseverance jest pierwszym łazikiem, którego głównym zadaniem jest poszukiwanie śladów przeszłego życia na Marsie. Jest to łazik wielokrotnie szybszy od łazika Curiosity, a więc będzie pokonywał większe odległości.

Na jego pokładzie znajduje się pierwszy helikopter, który spróbuje wykonać pierwszy w historii lot na planecie innej niż Ziemia. Można powiedzieć, że wkrótce czeka nas "moment braci Wright" na Marsie.

REKLAMA

Masz jeszcze chwilę? Sprawdź nasze teksty o łaziku Perseverance

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA