1. SPIDER'S WEB
  2. Kosmos
  3. Nauka
  4. Tech

Elon Musk mówi: wszystkie ręce do budowy Starshipa

Elon Musk mówi: wszystkie ręce do budowy Starshipa
614 interakcji
dołącz do dyskusji

Elon Musk przyznał, że po ubiegłotygodniowym starcie Crew Dragona, teraz najwyższym priorytetem w firmie stała się budowa Starshipa Ta nowa rakieta ma być zdolna do wynoszenia ludzi na Księżyc, a kiedyś być może i na Marsa.

W wiadomości e-mail przesłanej pracownikom SpaceX, Elon Musk poinformował, że poza zapewnieniem bezpiecznego powrotu Crew Dragona ze stacji kosmicznej, wszystkie moce przerobowe kierowane są na rozwój Starshipa.

Nowa rakieta aktualnie budowana i testowana jest w kompleksie Boca Chica w Teksasie. Do samego rozwoju projektu Starshipa Elon Musk podszedł w sposób iteracyjny czyli zamiast dopracowywać do perfekcji jeden prototyp, buduje szybko kolejne jego wersje, które natychmiast poddawane są testom. Wnioski z kolejnych testów uwzględniane są w kolejnych prototypach i w ten sposób każdy kolejny prototyp coraz bardziej zbliża się do produktu docelowego.

Czym będzie Starship?

Starship ma być pojazdem wielokrotnego użytku, który będzie w stanie realizować misje załogowe jak i transportowe zarówno na orbitę jak i w dalsze ostępy Układu Słonecznego, np. na Księżyc i na Marsa gdy zostanie wyniesiony w przestrzeń za pomocą rakiety Super Heavy. SpaceX w przyszłości chciałoby wymienić wszystkie rakiety Falcon 9 oraz Falcon Heavy na Starshipy, co z pewnością pozwoliłoby obniżyć koszty i zunifikować linie produkcyjne.

Jak na razie wszystkie prototypy Starshipa uległy zniszczeniu w trakcie testów, w tym tankowania rakiety, albo (ostatnio) tuż po statycznym teście silnika Raptor. Aktualnie SpaceX kończy budowę prototypu SN5, choć jednocześnie trwa już budowa SN6 i SN7.