REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk mówi: wszystkie ręce do budowy Starshipa

Elon Musk przyznał, że po ubiegłotygodniowym starcie Crew Dragona, teraz najwyższym priorytetem w firmie stała się budowa Starshipa Ta nowa rakieta ma być zdolna do wynoszenia ludzi na Księżyc, a kiedyś być może i na Marsa.

08.06.2020
18:58
Elon Musk mówi: wszystkie ręce do budowy Starshipa
REKLAMA
REKLAMA

W wiadomości e-mail przesłanej pracownikom SpaceX, Elon Musk poinformował, że poza zapewnieniem bezpiecznego powrotu Crew Dragona ze stacji kosmicznej, wszystkie moce przerobowe kierowane są na rozwój Starshipa.

Nowa rakieta aktualnie budowana i testowana jest w kompleksie Boca Chica w Teksasie. Do samego rozwoju projektu Starshipa Elon Musk podszedł w sposób iteracyjny czyli zamiast dopracowywać do perfekcji jeden prototyp, buduje szybko kolejne jego wersje, które natychmiast poddawane są testom. Wnioski z kolejnych testów uwzględniane są w kolejnych prototypach i w ten sposób każdy kolejny prototyp coraz bardziej zbliża się do produktu docelowego.

 class="wp-image-1162717"

Czym będzie Starship?

REKLAMA

Starship ma być pojazdem wielokrotnego użytku, który będzie w stanie realizować misje załogowe jak i transportowe zarówno na orbitę jak i w dalsze ostępy Układu Słonecznego, np. na Księżyc i na Marsa gdy zostanie wyniesiony w przestrzeń za pomocą rakiety Super Heavy. SpaceX w przyszłości chciałoby wymienić wszystkie rakiety Falcon 9 oraz Falcon Heavy na Starshipy, co z pewnością pozwoliłoby obniżyć koszty i zunifikować linie produkcyjne.

Jak na razie wszystkie prototypy Starshipa uległy zniszczeniu w trakcie testów, w tym tankowania rakiety, albo (ostatnio) tuż po statycznym teście silnika Raptor. Aktualnie SpaceX kończy budowę prototypu SN5, choć jednocześnie trwa już budowa SN6 i SN7.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA