REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Kosmiczni turyści polecą ze SpaceX na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Pod koniec przyszłego roku SpaceX wyśle trzech turystów w 10-dniową podróż na pokład Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Astronauci polecą na ISS w statku Crew Dragon zainstalowanym na szczycie rakiety Falcon 9.

06.03.2020
8:21
iss
REKLAMA
REKLAMA

To już druga ostatnio zapowiedź przedsięwzięcia związanego z turystyką kosmiczną ze strony SpaceX.

 class="wp-image-1100192"
Międzynarodowa Stacja Kosmiczna (ISS) Źródło: NASA

Wakacje na orbicie będą efektem współpracy SpaceX z firmą Axiom Space, która będzie odpowiadała za kwestie logistyczne całej wyprawy trzech osób prywatnych. Jak dotąd na pokładzie stacji kosmicznej znalazło się siedmioro turystów.

Przyszli turyści spędzą dwa dni na podróży do i z stacji kosmicznej i co najmniej osiem dni na jej pokładzie.

Na ISS będą przebywali wraz z astronautami. Koszt wyprawy został ustalony na poziomie 55 mln dol. za osobę. Jedno miejsce już zostało zarezerwowane. Tego typu wizyty na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej stały się możliwe po tym jak NASA ogłosiła w ubiegłym roku, że zamierza otworzyć ISS na działania komercyjne.

Przez kilka ostatnich lat SpaceX budował nową wersję swojego statku Dragon, tym razem przystosowaną do lotów załogowych. Po wielu pomyślnie ukończonych testach, statek został niedawno dopuszczony do lotów załogowych na pokład ISS. Pierwsi astronauci mogą polecieć na Międzynarodową Stację Kosmiczną już w maju tego roku.

REKLAMA

Ostatnie ruchy firmy Elona Muska wskazują, że nie zamierza on ograniczać się tylko do przewożenia astronautów na/z stacji kosmicznej, a coraz więcej myśli o wykorzystaniu swoich rakiet i statków do turystyki kosmicznej. Kilka tygodni temu firma poinformowała o podjęciu współpracy z firmą Space Adventures. Efektem tej współpracy ma być wysłanie czterech turystów na orbitę okołoziemską na przełomie 2021 i 2022 r.

Nie tylko SpaceX ma ochotę ugryźć kawałek dużego tortu jakim jest rynek podróży kosmicznych dla zamożnych klientów. Virgin Galactic wkrótce planuje wznowienie sprzedaży biletów na loty suborbitalne, w trakcie których będzie można doświadczyć kilku minut stanu nieważkości. Blue Origin gwarantuje podobne wrażenia dla osób, które zdecydują się na lot suborbitalny na szczycie rakiety New Shepard.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA