REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Dzisiaj konferencja Sony i prezentacja PlayStation 5. Oglądaj online

Sony wydaje się być pewnym, że ma najlepszą platformę do grania na najbliższe lata. Niemal od razu po ujawnieniu specyfikacji Xboksa Series X zapowiedział z raptem dobowym wyprzedzeniem prezentację możliwości PlayStation 5.

18.03.2020
12:31
playstation 5 gdzie oglądać
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft za pośrednictwem Austina Evansa i Digital Foundry zdradził ze szczegółami informacje na temat sprzętu i niskopoziomowego oprogramowania konsoli Xbox Series X. Firma twierdzi, że jej produkt ma pokonać PlayStation 5 zarówno w kwestii wydajności, jak i ceny. To może się jednak okazać myśleniem życzeniowym, bowiem gdy tylko specyfikacja nowego Xboxa została opublikowana, to firma Sony zapowiedziała swoją prezentację. Na dziś. Nie wiem jak wy, ale ja to odbieram jako komunikat o brzmieniu: „Podoba wam się ten nowy Xbox? To słodkie, ale patrzcie na to”.

Czytaj więcej o Xbox Series X:

Prezentacja technologii PlayStation 5. Gdzie oglądać transmisję i co już dziś wiemy?

Prezentacja rozpocznie się o 17:00 i zostanie poprowadzona przez Marka Cerny’ego, głównego architekta sprzętowego PlayStation. Transmisję oglądać można na oficjalnym blogu PlayStation. Tak jak w przypadku niedawnej prezentacji nowego Xboxa, prawdopodobnie i Sony skupi się przede wszystkim na sprzęcie i oprogramowaniu niskopoziomowym. Raczej nie zobaczymy nowych gier, choć byłoby to miłym zaskoczeniem.

Na razie z oficjalnych informacji wiemy, że PlayStation 5 będzie wyposażony w CPU o tej samej architekturze co Xbox Series X – a więc AMD Zen 2. Podobnie jak konkurent będzie wyposażona w złącze HDMI 2.1, co pozwala jej na wyświetlanie obrazu nawet w rozdzielczości 8K. Wiemy też, że GPU konsoli budowane jest w ramach rodziny układów AMD Navi i będzie wyposażone w rdzenie do akceleracji przeliczeń związanych ze śledzeniem promieni. Nie jest jasne, czy podobnie jak Xbox Series X, również w architekturze RDNA 2 czy też w poprzedniej RDNA.

PlayStation 5 ma być też wyposażony, podobnie jak konkurent, w układ scalony do akceleracji przeliczeń związanych z dźwiękiem przestrzennym. Również będzie wyposażony w pamięć masową SSD, choć implementacja ma być nieco inna od tej Microsoftu. Całość oficjalnych informacji uzupełnia potwierdzenie obecności napędu Blu-ray UHD.

Według nieoficjalnych informacji z wiarygodnych źródeł, na GPU PlayStation 5 ma składać się 36 jednostek obliczeniowych (Compute Units) Navi taktowanych z częstotliwością 2 GHz a konsola ma być wyposażona w pamięć GDDR6 o przepustowości 448 GB/s. To by sugerowało, że sprzęt Sony będzie istotnie słabszy od sprzętu Microsoftu, ale to nadal tylko plotki – dziś w końcu się przekonamy jak jest w rzeczywistości.

Zapis konferencji można zobaczyć pod tym adresem:

REKLAMA

Czytaj więcej o PlayStation 5:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA