REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Znamy pojemność Xboksa Series X. Konsola dostanie unikalne karty SSD. Będzie też wsparcie dla HDD

Wiemy już, jaką pojemność danych zaoferuje konsola Xbox Series X oraz jak będziemy mogli ją rozbudować. Platforma otrzyma dedykowane karty SSD NVMe od Seagate. W ograniczonym zakresie wykorzystamy także zewnętrzne HDD.

16.03.2020
16:53
Znamy pojemność Xbox Series X. Konsola ma unikalne karty SSD
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft zdradził, że Xbox Series X dostanie SSD o pojemności 1 TB. Dużo i niedużo, w zależności od perspektywy. Z jednej strony 1 TB już dzisiaj nie wystarcza wielu graczom posiadającym PS4 lub Xboksa One. Z drugiej większa pojemność SSD w znaczący sposób przełożyłaby się na cenę nowej platformy. Już ten jeden terabajt będzie w gigantyczny sposób oddziaływał na to, ile zapłacimy za Xboksa Series X. Na pewno będzie drożej niż w przypadku Xboksa One.

Microsoft przygotował bardzo ciekawe rozwiązanie dotyczące rozszerzenia pojemności.

Z tyłu Xboksa Series X znajduje się dosyć szerokie gniazdo. W jego miejsce będziemy wsuwać specjalny nośnik, który wygląda nieco jak karty pamięci z ery PlayStation oraz PlayStation 2. Tego typu karty to tak naprawdę pamięci SSD od Seagate, przyłączane przy użyciu technologii NVMe. Redakcja Digital Foundry trzymała je w dłoniach i przyznaje, że są zaskakująco ciężkie. Znaczna masa ma chronić karty przed negatywnym wpływem temperatury na pracę nośnika.

 class="wp-image-1107003"

Nie wiadomo, ile będą kosztować takie karty SSD. Microsoft zacznie od modelu 1 TB. Być może później rozszerzy ofertę na większe pojemności. Osoby zainteresowane kupnem unikalnego nośnika będą się jednak musiały przygotować na znaczny wydatek. Dobre pamięci tego typu o pojemności 1 TB kosztują dzisiaj około 600 - 800 zł. A będzie zapewne drożej, ze względu na autorską formę i unikalną konstrukcję dedykowaną XSX.

Oczywiście jak wszystko, również karty SSD z czasem stanieją. Jestem przekonany, że mniej więcej w połowie cyklu życia Xboksa Series X nośnik o pojemności 1 TB kupimy w promocji za mniej więcej tyle, co nową grę wideo. Wątpię, aby Microsoft chciał powtórzyć błąd PS Vity i jej horrendalnie drogich kart. Jeśli jednak myślimy o zakupie zewnętrznego SSD na premierę XSX, lepiej przygotować dodatkowy tysiąc złotych.

Na szczęście Xbox Series X współpracuje z zewnętrznymi HDD. Częściowo.

 class="wp-image-1107000"

Dobra wiadomość jest taka, że do nowej konsoli Microsoftu podłączymy HDD za pomocą złącza USB 3.2. Za złą trzeba uznać, iż z poziomu nośnika HDD nie uruchomimy żadnej gry nowej generacji. Czyli takiej pisanej specjalnie dla Xboksa Series X. Zewnętrzny HDD przyda się wyłącznie jako magazyn dla gier poprzednich generacji, uruchamianych w trybie wstecznej kompatybilności.

REKLAMA

Oznacza to, że na zewnętrznym HDD możemy trzymać produkcje z Xboksa, Xboksa 360 oraz Xboksa One, oszczędzając w ten sposób pamięć SSD. To świetna wiadomość. Zwłaszcza dla tych, którzy posiadają już dużą kolekcję gier. Forza Motorsport 7, Gears 4, State of Decay 2, Sea of Theves, Alan Wake - wszystko to będziemy mogli wrzucić na nośnik HDD podłączony do Xboksa Series X przy pomocy kabla USB.

Jestem pozytywnie zaskoczony. Wsparcie dla talerzowych dysków twardych to coś, czego się nie spodziewałem. Cieszy również, że Xboksa Series X będzie można rozbudować o dodatkową pojemność SSD. Wbrew pozorom nie było to bowiem tak oczywiste, jak może się wydawać.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA