REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Najnowszy łazik marsjański NASA otrzymał imię Perseverance. Poleci na Marsa już w czerwcu

Perseverance (wytrwałość) - taką nazwę będzie nosił łazik marsjański jaki NASA latem wyśle w kierunku Marsa. Perseverance będzie jednym z kilku łazików, które wybierają się w podróż na Czerwoną Planetę w tym roku.

05.03.2020
19:41
Najnowszy łazik marsjański NASA otrzymał imię Perseverance. Poleci na Marsa już w czerwcu
REKLAMA
REKLAMA

Łazik Mars 2020, który dzisiaj otrzymał imię Perseverance, bazuje na dobrze znanym i niezwykle dzielnym łaziku Curiosity (MSL), który od listopada 2011 r. jeździ po powierzchni Czerwonej Planety. Rozmiarami przypomina samochód: ma długość 3 m, szerokość 2,7 m oraz wysokość 2,2 m. Jego masa to 1025 kg.

Najnowszy łazik stanowi element wieloletniego programu eksploracji Marsa realizowanego przez NASA. Celem programu jest poszukiwania odpowiedzi na kluczowe pytania astrobiologii o możliwość życia na Marsie. W ramach misji łazika naukowcy nie tylko będą poszukiwać oznak tego, że w przeszłości na Marsie istniały warunki umożliwiające życie, ale także będą aktywnie poszukiwać śladów dawnego życia mikrobiologicznego.

Na pokładzie łazika Mars 2020 znajduje się m.in. wiertło, którego zadaniem będzie zbieranie próbek najbardziej obiecujących skał i pozostawianie ich zapakowanych na powierzchni Marsa, z założeniem, że w ramach kolejnej misji będzie możliwe ich zebranie i przesłanie na Ziemię.

 class="wp-image-1100102"
Wizja artystyczna przedstawiająca moment wystrzelenia próbki marsjańskiej w kierunku Ziemi. Źródło: NASA/JPL-Caltech

W ten sposób możliwe byłoby zbadanie próbek w laboratoriach za pomocą sprzętu, którego nie sposób obecnie dostarczyć na Marsa. W ramach takich badań można byłoby przetestować metody produkcji tlenu z atmosfery marsjańskiej, poprawić technikę lądowania i scharakteryzować pogodę, zapylenie i inne warunki środowiskowe, które miałyby wpływ na potencjalnych przyszłych astronautów lądujących i pracujących na Marsie.

 class="wp-image-1100096"

Według obecnych planów łazik Perseverance wystartuje w kierunku Marsa w czerwcu br., gdy Ziemia i Mars znajdą się w odpowiednim ułożeniu względem siebie, pozwalającym na pokonanie drogi na Marsa przy możliwie najmniejszej ilości paliwa. Okno startowe dla łazika będzie otwarte od 17 lutego do 5 sierpnia br. Lądowanie zaplanowano na 18 lutego 2021 r. Od momentu lądowania planowany czas misji podstawowej to jeden rok marsjański (czyli 687 dni ziemskich), oczywiście z możliwością wydłużenia.

Najważniejsze cele misji to:

REKLAMA
  • określenie czy życie kiedykolwiek powstało na Marsie
  • scharakteryzowanie klimatu na Marsie
  • scharakteryzowanie geologii Marsa
  • przygotowanie do misji załogowych

Oprócz łazika Perseverance na Marsa wkrótce polecą także łazik Rosalind Franklin zbudowany przez Europejską Agencję Kosmiczną i Roskosmos, łazik przygotowany przez Chiny oraz orbiter Hope, zbudowany przez Zjednoczone Emiraty Arabskie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA