REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

To niemal pewne, że nowe iPady Pro pojawią się w 2020 r. Tablety Apple'a obsłużą 5G

13.02.2020
19:22
Nowe iPady Pro pojawią się w 2020 r. Tablety Apple'a obsłużą 5G
REKLAMA

iPady Pro doczekają się w tym roku odświeżenia. Na rynek trafić mają wersje z modem 5G.

REKLAMA

iPady Pro dostępne w bieżącej sprzedaży zostały zaprezentowane w październiku 2018 r. W ubiegłym roku, co kilka tygodni pojawiały się plotki na temat odświeżonej edycji tabletów Apple'a.

Zamiast nowych wersji Pro, doczekaliśmy się za to trzech tańszych urządzeń. W marcu zadebiutowały nowy iPad mini 5. generacji wraz z iPadem Air. Ten drugi został zresztą zbudowany w oparciu o iPada Pro 10.5 z 2017 r., dzieląc z nim m.in. rozmiary obudowy i wyświetlacza. W iPadzie Air zastosowano jednak nowocześniejszy procesor A12 Bionic (wobec A10X w iPadzie Pro 10.5). iPad Pro 10.5 miał za to więcej RAM-u (4 GB wobec 3 w iPadzie Air).

We wrześniu Apple zaprezentował kolejny z tańszych tabletów. Tu również zadziałał swoisty recykling firmy, bo nowy-tani iPad 7. generacji, ma co prawda ekran o przekątnej 10.2", ale łączy go z iPadem Pro 10.5 (i nowszym iPadem Air) podobna obudowa o identycznej długości i szerokości, choć innej grubości. Dzięki temu prostemu zabiegowi Apple'owi udało się sprawić, że do nowego iPada Air i iPada 7. generacji pasują akcesoria: przede wszystkim Smart Keyboard, działająca za pośrednictwem złącza Smart Connector z iPadów Pro 10.5, ale również okładka Smart Cover.

Czas na odświeżenie iPada Pro.

Zamiast nowych iPadów Pro, Apple wypuścił na rynek w ubiegłym roku 3 różne tablety. Air był czymś w rodzaju stanu pośredniego między urządzeniem z górnej półki i najtańszym iPadem 6 i 7. generacji. Trudno się dziwić, że firma nie zdecydowała się na debiut kolejnych sztandarowych iPadów, zwłaszcza że wzornictwo iPada Pro 11 i 12.9 okazało się świeże i w pewnym sensie ponadczasowe. Oba tablety nie cierpią też na niedobory mocy i wydajności.

Jesienią 2020 r. prawdopodobnie zobaczymy nowe iPady Pro. Z raportu DigiTimes wynika, że w tym roku amerykański producent wypuścić ma urządzenia z procesorem A14X o litografii 5 nm. Co więcej, ma być dostępna na rynku wersja z modemem 5G, który dostarczyć ma Qualcomm.

Mowa o Snapdragonie X55 pracującym w dwóch grupach pasm: sub-6 GHz i mmWave (odpowiednio do 6 GHz i od 26 do 38 GHz). W pierwszym przypadku mamy do czynienia z pasmem sprawdzającym się w obszarach podmiejskich pokrywającym większe terytorium. Drugie rozwiązanie oferuje szybszą transmisję, ale na mniejszym obszarze.

Inne plotki wskazują na szybsze pojawienie się nowych iPadów. Według nich, miałyby zostać zaprezentowane już w marcu. Wiele zależeć ma od tego, kiedy Qualcomm dostarczy Apple'owi modemy obsługujące 5G.

Co jeszcze mówi się o nowych iPada Pro? W grudniu pojawiły się doniesienia, że tablety zostaną wyposażone w wyświetlacze mini-LED dostarczone przez LG Display i General Interface Solution. Analogiczne matryce miałyby też trafić do MacBooków. iPady Pro mają również otrzymać w potrójny układ aparatów pozwalający na skanowanie 3D.

REKLAMA

Z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, że nowe iPady Pro pojawią się w tym roku. Kwestią sporną jest, czy zobaczymy je w marcu, czy może jesienią. Sam stawiam na jesień.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA