REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Najciekawsze nowości z konferencji Apple. Na scenie nie powiedziano o wszystkich

Apple udostępnił już pierwsze wersje deweloperskie systemów iOS 13, iPadOS 13, macOS 10.15, watchOS 6 i tvOS 13. Są pełne niespodzianek.

06.06.2019
18:15
Najciekawsze nowości z WWDC 2019, o których nie wiedziałeś
REKLAMA
REKLAMA

Worldwide Developers Conference to cykliczna konferencja organizowana przez Apple’a, która trwa kilka dni. Najważniejsze nowości z kolejnych edycji systemów - w tym roku były to iOS 13, iPadOS 13, macOS 10.15 Catalina, watchOS 6 i tvOS 13 - prezentowane są zawsze podczas keynote otwierające to wydarzenie. Nie o wszystkich zmianach Apple jednak głośno mówi.

Deweloperzy uczestniczą teraz w warsztatach, podczas których pracownicy Apple’a opowiadają o nowych edycjach systemów operacyjnych. Do najbardziej ciekawskich użytkowników trafiły zaś już wersje deweloperskie oprogramowania. Postanowiłem podsumować najciekawsze zmiany w iOS, macOS, watchOS i tvOS poza tymi widocznymi na pierwszy rzut oka jak Tryb Ciemny.

iOS 13 / iPadOS 13 - łatwiejsze zarządzanie Wi-Fi i Bluetooth

Do tej pory, by zmienić sieć bezprzewodową lub podłączyć akcesorium przez Bluetooth trzeba było wchodzić w Ustawienia, a w Centrum Sterowania można było te moduły co najwyżej aktywować i dezaktywować - teraz będzie można tych zmian dokonać z Centrum Sterowania, nawet na ekranie blokady.

iOS 13 / iPadOS 13 - nowy wskaźnik głośności

Nareszcie po zmianie poziomu głośności informacja nie będzie zasłaniała środka ekranu. Wskaźnik, przypominający wyglądem ten z Centrum Sterowania, pojawia się teraz na skraju ekranu. Aż dziw, że na tę zmianę musieliśmy czekać latami.

Nowy wskaźnik jest interaktywny. Wystarczy wycisnąć raz przycisk głośności, a potem można ustalić jej poziom palcem na ekranie. Pojawił się też nowy wskaźnik przełączania iPhone’a w tryb cichy. No i kto wie - może Apple zaszaleje, a w przyszłym roku powiadomienia o nowych połączeniach też nie będą zasłaniać ekranu?

iOS 13 / iPadOS 13 - nowy sposób wgrywania zdjęć w Safari

Użytkownicy, którzy chcą wgrać zdjęcie lub grafikę z pamięci lokalnej na stronę internetową mogą teraz od razu zmniejszyć jego rozmiar. Działa to podobnie jak w aplikacji Poczta, a do wyboru są opcje Mały, Średni, Duży i Rzeczywisty. Przy każdej opcji widać, jak zmieni się rozmiar pliku.

Super, że rozmiaru obrazka nie trzeba już zmniejszać ręcznie. Mam nadzieję, że kiedyś podobnego rozwiązania doczeka się iMessage. Wysyłanie zdjęć z rolki aparatu w pełnym rozmiarze potrafi bowiem trwać wieki. A w ustawieniach iMessage można jedynie na stałe włączyć lub wyłączyć tylko zmniejszanie jakości zdjęcia. Czasem chciałbym jednak wysłać zdjęcie dobrej jakości, ale w mniejszym rozmiarze.

iOS 13 / iPadOS 13 - 3D Touch idzie do lamusa

Nie bez powodu iPhone XR nie dostał wsparcia dla technologii 3D Touch. Apple jest najwyraźniej gotów się jej pozbyć całkowicie. Ptaszki ćwierkają, że tegoroczne topowe telefony też będą pozbawione tego dodatku i wskazują na to również zmiany w oprogramowaniu.

Funkcje wywoływane dotychczas przez 3D Touch są już teraz w większości wypadków wywoływane dłuższym przytrzymaniem ekranu. Do tego pojawiła się wreszcie opcja wywołania menu szybkich skrótów na ekranie głównym na tabletach. To samo tyczy się wywoływania okien podglądu.

macOS 10.15 - więcej aplikacji systemowych rodem z tabletów

Wiemy już, że Marzepan zmienił się w Katalizator, a deweloperzy mogą dzięki temu relatywnie łatwo zmienić aplikacje tabletowe w desktopowe. Okazuje się, że Apple ponownie skorzystał z tego rozwiązania, a z wykorzystaniem UIKit i technologii Catalyst została stworzona aplikacja Podcasty na macOS.

Nie należy się jednak obawiać, że od teraz wszystkie nowe aplikacje będą powstawać z użyciem Catalysta. Apple TV i Apple Muzyka na macOS to programy natywne, chociaż mają swoje tabletowe odpowiedniki. W ich przypadku UIKit nie miało jednak sensu, skoro muszą wspierać lokalne biblioteki rodem z iTunes.

tvOS 13 - nowe Centrum Sterowania

Nie pojawiło się przesadnie dużo nowości w tvOS 13, ale warto wspomnieć o Centrum Sterowania. Wysuwa się je z prawej strony jako nakładkę na aktualnie wyświetlany ekran. Tutaj pojawiły się przycisk usypiania ekranu, ustawienia AirPlay, wyszukiwarka oraz informacje o aktualnie odtwarzanym materiale.

tvOS 13 - wsparcie dla wielu użytkowników

W nowym Centrum Sterowania na Apple TV będzie można przełączać się między kontami. Dzięki temu każdy domownik będzie mógł korzystać z własnego zestawu aplikacji na telewizorze. Kto wie - może za rok podobne rozwiązanie trafi do systemu iPadOS, co ułatwi korzystanie kilku osobom z jednego tabletu?

iOS 13 / iPadOS 13 / tvOS 13 - przewijana treść piosenek

Możliwość wyświetlania treści aktualnie odtwarzanych utworów na ekranie telefonu, tabletu albo - z myślą o imprezach - telewizora to świetna sprawa. A do tego już jesienią użytkownicy będą mogli śledzić na ekranie swoich urządzeń aktualnie śpiewane przez wokalistę wersy. W dodatku wybranie fragmentu ręcznie przeniesie odtwarzanie do danego momentu.

iOS 13 / iPadOS 13 - tryb oszczędzania transferu danych

Już dawno temu w iPhone’ach i iPadach pojawił się tryb oszczędzania energii. Teraz dochodzi do niego tryb oszczędzania transferu danych, co się przyda przede wszystkim w roamingu. Niektóre aplikacje potrafiły ograniczać to we własnym zakresie, ale przełączanie tego ręcznie w opcjach było upierdliwe

iOS 13 / iPadOS 13 - dyktowanie w wielu językach

Do tej pory można było dyktować treść wyłącznie w jednym języku. Wplecenie słówka z innego języka było utrudnione. Od teraz algorytmy będą potrafiły w locie wykryć zmianę języka. Będą brały w wykrywaniu pod uwagę te oznaczone jako aktywne w ustawieniach klawiatury.

iOS 13 / iPadOS 13 - łatwiejsze zarządzanie pocztą

Mail.app na urządzenia mobilne pozwoli blokować wybranych nadawców. Działa to podobnie jak blokowanie numerów. Do tego dochodzi opcja wyciszania powiadomień wyłącznie o wybranym wątku w aplikacji pocztowej, bez wyłączania powiadomień o całej poczcie przychodzącej.

iOS 13 - wyciszanie nieznanych numerów

Posiadacze smartfonów z rodziny iPhone, którzy mają dość telefonów z nieznanych numerów, bardzo się z aktualizacji do iOS 13 ucieszą. Pozwala ona wyciszyć wszystkie połączenia przychodzące spoza listy kontaktów. Trzeba tylko uważać, by nie wylać dziecka z kąpielą i nie przegapić np. telefonu od kuriera.

iOS 13 / iPadOS 13 - emotki i zmiana języka to teraz dwa osobne przyciski

Do tej pory niezmiernie frustrująca była konieczność zmiany języka klawiatury niemal za każdym razem, gdy chciałem włączyć menu z emotikonami. Na szczęście w nowej wersji oprogramowania do smartfonów i tabletów ikonka Emoji została oddzielona od ikonki globusa na klawiaturze ekranowej.

iOS 13 / iPadOS 13 - automatyczne zamykanie kart w Safari

Sam co prawda zamykam karty w przeglądarce, gdy nie są już potrzebne, ale znam wiele osób, które mają ich otwartych dziesiątki i nic z tym nie robią. Nowa wersja oprogramowania będzie mogła zamykać dawno nieużywane karty po dniu, tygodniu lub miesiącu od ostatniego użycia.

iOS 13 / iPadOS 13 - trudniejszy dostęp do aktualizacji

Nie wszystkie zmiany w iOS 13 i iPadOS 13 są niestety na plus. W sklepie App Store nie ma już na pasku nawigacyjnym dostępu do aktualizacji aplikacji. Aby zobaczyć listę dostępnych uaktualnień, trzeba najpierw kliknąć ikonę profilu. Trzeba było zrobić miejsce na sekcję Apple Arcade

iOS 13 / iPadOS 13 - zrzuty ekranu całych stron w Safari

Osoby, które robią zrzuty witryn internetowych, ucieszy nowa funkcja przechwytywania obrazu całych stron naraz. Zostają one zapisane do dokumentu PDF, który można zapisać albo od razu komuś wysłać. Co istotne, przed wysłaniem można zrobić na nim szybkie notatki z wykorzystaniem funkcji Markup.

iOS 13 / iPadOS 13 - pobieranie aplikacji dowolnej wielkości przez LTE

Moi redakcyjni koledzy nabijali się ostatnio z Apple’a, który zmienił archaiczny limit pobierania aplikacji przez połączenie komórkowe ze śmiesznych 150 MB na żałosne 200 MB. Na szczęście w ramach iOS 13 oraz iPadOS 13 ten limit będzie można wyłączyć całkowicie.

iOS 13, iPadOS 13 i macOS 10.15 - współdzielenie folderów w iCloud Drive

Już dawno temu zastąpiłem usługę Dropbox systemowym dyskiem w chmurze Apple’a. Brakowało mi jednak jednej funkcji - współdzielenia całych folderów. Po aktualizacji wreszcie będzie można to zrobić. Do tej pory, gdy chciałem udostępnić komuś cały folder, robiłem z niego plik ZIP. A skoro o archiwach mowa…

iOS 13 i iPadOS 13 - wsparcie dla plików ZIP

Bez dwóch zdań największą nowością w ramach Files.app jest wsparcie dla pendrive’ów. Oprogramowanie wreszcie jest w stanie odczytać zawartość pendrive’a lub karty pamięci. O tym jednak mówią wszyscy od kilku dni, a to nie jedyna nowość w tej aplikacji.

Menedżer plików w iPhone’ach i iPadach będzie potrafił po aktualizacji rozpakowywać pliki ZIP. Użytkownicy będą mogli tworzyć też własne skompresowane archiwa bez zewnętrznych narzędzi.

macOS 10.15 - wsparcie dla chmur w Finderze

iCloud Drive stał się wreszcie sensowną alternatywą dla starszych rozwiązań firm trzecich takich jak Dropbox dzięki wsparciu współdzielenia folderów. Zupełnym przypadkiem dopiero w macOS 10.15 pojawi się opcja lepszej synchronizacji chmur konkurencji w Finderze.

macOS 10.15 Catalina wprowadza nowe FileProvider API. Usługi chmurowe będą mogły integrować się z systemową przeglądarką plików bez konieczności przyznawania im wyjątkowych uprawnień. Dzięki temu korzystanie z nich będzie bezpieczniejsze niż do tej pory. Programy tego typu będą mogły też trafić do Mac App Store.

REKLAMA

watchOS 6 - stałe badanie natężenia głośności

W systemie dla zegarków nie znalazło się dużo nowości, ale na jedną naprawdę czekam. Ponieważ mam już teraz problemy ze słuchem, to o uszy muszę dbać. Po aktualizacji zegarek sam mnie poinformuje, jeśli będę przebywał w pomieszczeniu, gdzie jest za duże natężenie dźwięku. Genialne w swej prostocie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA