Biznes  / News

Pekao SA ma za sobą świetny rok. Polski bank rośnie jak na drożdżach

Gdy myślimy o spółkach Skarbu Państwa na myśl nie przychodzą nam raczej spektakularne sukcesy biznesowe. Pekao SA się jednak w ten schemat nie wpisuje. Rok 2018 był dla polskiego banku jednym z najbardziej dynamicznych w jego długiej historii.

Ubiegły rok był dla Pekao SA udany w zasadzie pod każdym względem. Zacznijmy może od suchych liczb. W 2018 r. gigant zarobił na czysto 2,29 mld zł – o 11 proc. więcej niż w 2017 r. Po raz pierwszy od 2014 r. udało się także przekroczyć dwucyfrowy wynik (10,2 proc.) pod względem rentowności kapitału własnego.

Inny, rekordowy, wynik udało się spółce wykręcić w rubryce „kredyty hipoteczne”. Tych Pekao udzielił na kwotę 10 mld zł. Nigdy w historii nie udało się uzyskać lepszego wyniku. W 2018 r. bank zyskał też 400 tys. nowych rachunków i udzielił pożyczek konsumenckich o wartości 12,3 mld zł.

Plany Pekao na 2019 r. są nie mniej ambitne

Bank chce jeszcze mocniej, niż do tej pory, postawić na innowacje. W ubiegłych 12 miesiącach największym wydarzeniem z punktu widzenia klientów było zapewne dołączenie spółki kierowanej przez Michała Krupińskiego do Polskiego Standardu Płatności. Od lutego klienci Pekao mogą dzięki temu płacić za pomocą Blika, który zdobywa sobie w naszym kraju coraz większą popularność.

Kilka miesięcy później aplikacja PeoPay została uznana „światową innowacją 2018 r.” w prestiżowym konkursie EFMA-Accenture Distribution & Marketing Innovation Awards. Nic dziwnego – nowa wersja apki pozwala m.in. na płacenie za pomocą odcisku palca i daje możliwość płacenia za granicą z rachunków walutowych bez dodatkowych przewalutowań.

W 2019 r. w PeoPay mają pojawić się kolejne funkcje – konto będzie można ponoć założyć sobie strzelając sobie zwykłe zdjęcie z ręki. To wszystko efekt tego, że Pekao, jak i jego konkurencja, idą dzisiaj mocno w stronę bankowości elektronicznej i mobilnej. Już dzisiaj co trzecia pożyczka jest udzielana zdalnie i wydaje się, że spółka będzie próbowała w nadchodzących miesiącach ten wynik jeszcze podrasować.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst