REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Poważne oskarżenia amerykańskiego rządu: Huawei płacił pracownikom za wynoszenie technologii Apple’a

Szpiegowanie i wyciąganie tajemnic firmowych od konkurencji nie jest niczym nowym, ale jeżeli w sprawę miesza się rząd Stanów Zjednoczonych, to zaczyna być poważnie. Amerykanie wprost oskarżają Huawei o stworzenie atmosfery skłaniającej pracowników do wyciągania od dostawców Apple poufnych informacji technicznych.

20.02.2019
16:35
huawei-apple-usa
REKLAMA
REKLAMA

Konflikt na linii Huawei – rząd Stanów Zjednoczonych rozgorzał na dobre. Amerykański sekretarz sprawiedliwości twierdzi, że chińska firma ma wewnętrzny program, w ramach którego nagradza pracowników wynoszących technologiczne tajemnice od konkurencji – pisze serwis „Information”. Wysokość nagród ma być zależna od wartości pozyskanych informacji.

Przedstawiciele Huawei próbowali tego dokonać przez korumpowanie dostawców Apple. „Information” twierdzi, że największy zainteresowaniem cieszył się czujnik monitorujący pracę serca zamontowany w Apple Watchu. Jego dostawca miał być kuszony przez inżynierów chińskiej korporacji.

Gorąco na linii Chiny - Stany Zjednoczone

I bez takich doniesień między Huaweiem a amerykańskim rządem dochodzi do ostrych tarć. W ostatni czasie Amerykanie naciskają na swoich sojuszników, by ci zrezygnowali z wykorzystywania technologii dostarczanej przez chińską firmę. Ostrzegają, że przedsiębiorstwa z Państwa Środka są zobowiązani do współpracy ze swoim wywiadem, co daje szerokie możliwości w zakresie szpiegowania.

Efekty już są. Australia i Nowa Zelandia jeszcze w ubiegłym roku wykluczyły możliwość wykorzystywania podzespołów od Huawei w sieciach 5G, a Czesi wyrzucili chińskiego producenta z państwowych przetargów. Nad poprawą bezpieczeństwa swojej infrastruktury pracują również Brytyjczycy. Pod znakiem zapytania stoi też przyszłość Huawei w Norwegii i w Polsce.

REKLAMA

Ale wygląda to raczej na robienie dobrej miny do złej gry, bo tak potężnych problemów wizerunkowych koncern nie może zlekceważyć. Poza tym największe pieniądze Chińczycy robią obecnie nie na sprzedaży telefonów, a własnie na infrastrukturze komunikacyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA