REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos

Falcon 9 poleci po raz pięćdziesiąty. To symboliczne osiągnięcie pokazuje skalę sukcesu SpaceX

6 marca odbędzie się 50 start Falcona 9. Osiągnięcie tego wyniku zajęło firmie SpaceX niecałe 8 lat.

05.03.2018
9:50
Falcon 9
REKLAMA
REKLAMA

O tym, że SpaceX nie jest tylko fanaberią miliardera, Elona Muska, świadczą najlepiej osiągnięcia firmy. Wśród nich były mniej lub bardziej spektakularne. Do tych ostatnich należy chociażby tegoroczny start Falcona Heavy. Nie sposób nie wspomnieć o programie odzyskiwania elementów rakiet. SpaceX nie tylko z sukcesem sprowadza na Ziemię pierwsze stopnie Falcona, ale testuje podobny mechanizm w przypadku osłon ładunku.

Bez uderzania w hurraoptymistyczne tony można stwierdzić, że Musk zbudował kosmiczne imperium, które jest nie tylko liczącym się graczem w przemyśle kosmicznym, ale wyznacza kierunek jego rozwoju. To ta firma pokazała światu w jaki sposób można obniżyć koszty lotów, a sam Musk rozrysował plan podboju Marsa. Jedni zobaczą w przedsiębiorcy prawdziwego wizjonera. Inni, szaleńca wysyłającego w kosmos samochód.

SpaceX konsekwentnie realizuje wizję Muska. W sierpniu ubiegłego roku firma pobiła symboliczny rekord. Mogła się pochwalić wówczas większą liczbą lotów niż Rosja. Na trzecim miejscu znalazły się wtedy Chiny.

Pięćdziesiąty start Falcona 9.

6 marca Falcon 9 po raz kolejny poleci w kosmos. Tym razem wyniesie na orbitę geostacjonarnego satelitę komunikacyjnego Hispasat 30W-6. Będzie ona pracować przez 15 lat i zastąpi obiekt Hispasat 1D.

Misja, jakich wiele, chciałoby się powiedzieć, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, że SpaceX z sukcesem zrealizował wiele zadań komercyjnych. We wtorek jednak Falcon 9 wystartuje po raz 50.

Dziewiczy lot Falcona 9 odbył się 4 czerwca 2010 r. Łatwo policzyć, że firma potrzebowała 7 lat i 8 miesięcy, by zrealizować 50 startów. Dla porównania amerykańskiej rakiecie Atlas V podobny wyczyn zajął 9 lat i 7 miesięcy.

W 2017 r. Falcon 9 zaliczył 18 udanych startów, czyli 2 razy więcej niż rok wcześniej. W bieżącym roku poleciał już trzy razy. 6 lutego pierwszy lot odbył również Falcon Heavy.

REKLAMA

W marcu zaplanowano dwa loty rakiet SpaceX. W pierwszym, opisanym wyżej przypadku, ładunek na orbitę wyniesie nowy booster. Pod koniec marca wystartować ma Falcon z kolejnymi satelitami sieci Iridium NEXT. W tej misji wykorzystany zostanie użyty już wcześniej pierwszy segment.

Wiele wskazuje na to, że SpaceX pobije w tym roku kolejny rekord. Firma zamierza wysłać w kosmos ponad 20 rakiet.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA